Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradinite pentru fetite stilate ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Na si eu o duc la echitatie la 4 ani si10 luni.sport elegant...dar daca nu i placea puteam s o fortez ca asa e bine?toti la varsta asta danseaza.la varsta asta ibcearca sa cante.zdranganelele sunt jucarii.nici mari nu apreciaza...o cutie de cola si un bat si e la fel de incantata. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ales o gradinita cu program prelungit, asta a fost principalul aspect care m-a interesant. Apoi igiena, sa fie curat, etc. M-am uitat pe net daca sunt pareri negative si apoi am ales-o pe cea mai apropiata de noi. Pentru educatie, cultura, sport, am dat-o la cursuri de dans la Stop and Dance, o duc de doua ori pe saptamana, cand va mai creste fetita ta chiar iti recomand scoala http://stop-and-dance.ro Nu pot sa spun ca este mare talent, dar ii place si se dezvolta frumos, e cuminte, doarme la pranz, mananca tot. Cand nu e cuminte chiar o amenint ca n-o mai duc si imediat se calmeaza :)) Cand va mai creste o sa vad daca ii plac si alte sporturi, dar deocamdata suntem bine asa. Cred ca doar tu o poti invata sa devina domnisoara stilata. Nu uita ca educatorul/profesorul isi lasa amprenta la fel de mult ca ceilalti copii, care poate nu sunt asa educati precum se mandreste gradinita/scoala ca-i formeaza. De asta exista parintii, ca sa balanseze cumva situatia. Nu stiu daca le poti avea pe toate in acelasi loc, dar le poti lua pe rand, pana se perfectioneaza: gradinita cu engleza, "stilul" i-l arati tu, cultura i-o formezi la teatru, calatorii si muzee, sportul il alegi dupa preferinte :) Dar toate la timpul lor, ia-o usor. Are toate viata inainte. PS: La multi ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce mi-a scapat atat de rapid porumbelul, sa va spun si cam cum vad eu lucrurile.

 

manierele se invata acasa. stilul, din nou, vine din mediu, gust, incredere in tine.... stilul de pension e alta treaba si din perspectiva mea asupra lumii efortul cerut de o astfel de educatie nu este justificat de rezultate.

 

eu pun mare, mare pret pe educatie. admir mintile stralucite ale generatiilor noi care au creat tot boom-ul acesta tehnologic si am ocazia sa vad multe, multe idei in faze incipente care vor schimb lumea.

 

dar cand inainte de scris si citit vrem sa invatam o fetita sa fie "draguta" si "manierata", cand in loc sa se exprime si sa invete sa capete incredere in ea si potentialul ei o invatam ca la masa stam drept, cu mainile lipite de corp, ca raspundem cand suntem intrebati, ca avem mereu un zambet pe buze, ca rochita tre' sa fie dreapta si parul bine pieptanat, mi se pare cumva ca valorile insuflate copilului acela nu sunt potrivite pentru altceva decat pentru a deveni o papusa draguta.

 

e ordinea lucrurilor cea care nu e tocmai fireasca, in viziunea mea. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

La sustinerea sotului meu ma refeream sa fie de acor ca fata sa mearga in strainatate la liceu, facultate daca va fi nevoie. El nu doreste ca fata sa plece din tara asa cum nici el nu a dorit in ruptul capului sa plece de langa "mamicuta" lui cand ne-am casatorit. Tin sa specific ca eu nu m-am casatorit doar cu un barbat ci si cu mama lui si cand voi incepe serviciul "mamicuta" lui va sta cu fata cel mai mult timp. Deci? De unde isi ia educatia? Nu de la mine.

 

 

ok, deci tu te lupti de fapt cu soacra si ai gasit ca pensionul e cea mai buna arma.

 

o doamna scotiana mi-a spus o vorba de-a lor: would you cut your nose just to spite your face?

 

gandeste un pic la rece si vezi care-ti sunt prioritatile si bataliile

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa fim onesti . Manierele nu se invata NUMAI acasa.ar insemna ca cei care au parinti nemanierati , ignoranti , saraci , sa ramana needucati pe veci.

Si fiecare isi cunoaste limitele , poate vreau sa-i transmit copilului meu ceva dar nu stiu cum , nu stiu ce . E rau sa cer altora sa o faca .  Pacat ca au o astfel de parere parinti care au inregimentata copiii la tot felul de activitati , sporturi si cluburi . Si eu joc tennis cu fiimea dar totusi am ales sa aiba coach .

 

 Eu cred ca nu e vorba sa devina o papusa in vitrina sau sa spuna numai thank you si please . Aqay , traiesti intr-o tara unde inainte de a invata sa scrie si sa citeasca copiii sunt apreciati la scoala pentru buna conduita , maniere , sharing , sunt invatati cum sa relationeze social cu ceilalti , sa isi faca prieteni , etc. Nu o mai dati cu scoala inainte ca scoala si academicul nu e totul . Am citit saptamana trecuta un articol despre fatul ca cei cu o educatie buna si maniere reusesc sa aiba joburi mult mai bune dacat cei care nu prea le au . Si asa este.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

missdarcey, eu spun ca daca parintele isi invata copilul de acasa sa fie manierat si e un exemplu continuu, nu are nevoie de o scoala special pt asta. 

 

si sa-mi fie cu scuzare, eu am vazut familii multe sarace si nu "civilizate" dupa standardul urban vestic, dar care au crescut copiii mai manierati si mai civilizati decat populatia urbana. cu bun simt, nu cu alte unelte.

 

in ceea ce priveste  scoala, si cerintele acolo unde locuiesc eu, hm. s-ar putea sa nu convina si perspectiva parintelui. si anume ca sunt preferati copiii pt conduita si nu neaparat pt nivelul academic fiindca sunt mai usor de condus si mai putin dificil de a lucra cu ei, facand anumite vieti mai usoare.

 

despre locul de munca, nu mai vorbesc.

 

voi spune doar ca personal, nu dau doi bani pe un individ cu abilitati sociale dar cu o etica a muncii si o pregatire care put de la o posta. mai mult, dupa un anumit nivel, persoanele cu o reputatie recunoscuta in deomeniul lor, nu au nevoie de zambete de fatada pentru a fi recunoscute si apreciate.

 

si sa facem bine, bine de tot diferenta intre a fi politicos& manierat si a fi "just a pretty face", caci eu aici trag linia. nu am spus nicaieri ca manierele ne strica caruiva dintre noi  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu-i dau lingurita in mana dreapta ea de unde stie la ce se foloseste? 

 

O sa inteleaga vazandu-te pe tine folosind-o, invatam prin imitatie :). Daca ii pui lingurita in mana dar nu te vede folosind-o... n-o sa invete prea curand chiar daca ii vede pe altii pentru ca "altii" nu sunt MAMA ei.

Iar daca tu folosesti lingurita cu dreapta ea o va folosi la fel cum te vede pe tine c-o faci insa cu mana ei "dominanta"... Ca poate o fi stangace si atunci nu-o ajuta prea tare sa-i plasezi tu lingurita in mana dreapta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...