Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vacanta Mare pe Ghetar


Recommended Posts

  Rox, Mianna, cam cat se rezista pe morfina, pana nu se mai rezista ?…

 

 

din pacate nu stiu raspunsul la aceasta intrebare, si nu cred ca-l stie nimeni... nu are legatura propriu-zisa cu morfina (ok, daca nu e administrata cum trebuie poate produce insuficienta respiratorie, dar nu despre asta vorbim). totul depinde de afectiunea propriu-zisa, de organele vitale afectate.

 

iar starea de confuzie pe care o descrii e un efect care poate sa apara la inceputul administrarii (in primele zile), urmand ca apoi sa dispara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 592
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

hello ghetar

 

Va citesc zilnic si sunt pe-aproape dar nu reusesc sa scriu. Ma simt efectiv epuizata din cauza stresului, mi se intampla non-stop cate un kkt care trebuie rezolvat urgent, menajul pe caldura ma scoate din minti etc.

Inca n-am scos dintele ala, ma codesc sa merg la spital sa o facem sub anestezie generala, el parca se misca mai mult... marti mergem la un alt dentist, coleg de liceu cu mine si prieten bun, care mi-a promis ca ma ajuta sa scape de frica, sa vedem ce iese. A zis ca din punctul lui de vedere nu e urgent, ca-I va monta un retainer local ca sa-l indrepte si sa nu ma stresez. Dar eu tot ma stresez.

Mai noi nu mai pot manca. Adica traiesc din suc de portocale si iaurt si apa :(

 

Sper sa se resolve toate si sa ma calmez curand. Vad ca macar cu clientii sunt OK.

Joi pleaca Carla in tabara, e foarte incantata. Abia astept si eu. Maine merg sa cupar ceva sejur in Grecia, care va fi din 23 August, deci nu pot ajunge la acea intalnire, Buflea, dar mi-ar placea sa te vad, oricum, si sper sa reusim.

Oricum sa stii ca ma gandesc la tine, si la Strumphi, nu stiu prea bine cum sa va incurajez , mai degaba v-as imbratisa tare de tot...

 

Kariguld iata de ce la mine nu se atinge nimeni altcineva de rufe, bine Carla inca n-a incercat, barbate-miu stie de damblaua mea insa trebuie sa fiu foarte atenta cand vine mama in lipsa mea, ca mi-a distrus vreo 2 masini de rufe :)) bine, si tigaie noua frecata cu buretele de sarma, vasul de metal de la standing mixer folosit ca oala de supa pe foc si mai am...

 

Am vazut poze cu copii frumosi, pup pe toti.

As vrea sa va raspund la fiecare dar tot la capitolul efectele stresului e memoria foarte scurta, zici ca m-am retardat nene, nu mai stiu ce fac.

Abia stept sa ajung la mare si sa zac pe sezlong... le-am zis alor mei, astept o zi in care sa nu vrea nimeni nimic de la mine.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

(Sa imi scuzati ignorantza, dar domnii aceea de pe marginea solistului, nu cumva canta cam stramb ? ...)

 nu [:)]

 

ma rog, pe langa faptul ca inregistrarea e jalnica (dar e singura cu aceasta melodie, care pentru mine inseamna foarte mult), la ora aia nu cred ca mai raspundea nimeni de ceea ce se intampla pe scena [alcool]  dar atmosfera-i tare faina (si n-ar fi la fel fara cei doi "strambi") si e supapa mea de relaxare saptamanala (cand nu ma poarta jobul meu pe alte meleaguri miercurea seara)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, si eu am ratat pozele tale:(

 

chiar ma intrebam pe unde esti, sper ca ai scapat de raceala. Ce fac ai mei... De dimi de la 9 la 12 sunt la inot si tenis. Sunt in grupe diferite, asa ca sunt 4 serii. Intre serii citesc, joaca fotbal cu alti copii. Apoi vin acasa, mananca si fac lectii. De 2 ori pe saptamana au crafts de la 3.30. Cand ajung eu pe la 4 ii mai iau la o tura de piscina sau plimbare, parc, la o praji, jucam jocuri in functie de vreme. 

 

Vor mai merge prima sapt din august la outdoor camp - hiking, canoe, archery, swimimg, biking.

 

--------------

 

doamnelor, multumesc de aprecieri,  sa stiti ca sunt convinsa ca voi toate, vazute sau nevazute sunteti niste frumoase deosebite. Si va doresc numai bine, sa treceti cat mai putin greu prin evenimentele neplacute si bolile/ operatiile celor dragi, sa nasteti usor, sa va implantati si reparati dintii fara evenimente si sa delegati sarcina menajului pe caldura.

 

huge, huge hugs!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata...Buflea ai pm desi nu stiu daca l-ai primit.

Il mai trimit odata.Poate e bine totul si ajungi.

 

Am aflat misterul apei....cica barajul s-a umplut in urma ploilor si apa s-a murdarit.si e cu program cateva zile ca sa nu le strice mizeria instalatiile.

 

Porcarie...apa de la 7  la 10 si 17-21....cum traiam pe vremea lui ceasca?ca ai mei aveau hidrofor si nu stiu ce inseamna s anu ai apa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza

Azi am asa un chef sa ventilez de prin spital. Mereu mi-am zis ca povestile alea de groaza pe care le mai citeam pe aici sau razbateau prin ziare nu sunt reprezentative pentru intregul sistem sanitar din Romania. Mai aparea si cate un aparator....

Sunt multe locuri si spitale unde incompetenta e in floare, exista medici prost pregatiti care efectiv  pun in pericol viata pacientilor. Ajung sa cred ca e o loterie: ajungi pe maini bune sau nu.

Ce voi zice acum sunt povesti luate de la colegii de suferinta ai lui barbata-miu.

 

1. caz - Barbat 40+ din Alexandria. Dureri abdominale atroce, nemancat de 7 zile, stare generala proasta. Merge la spitalul din Alexandria, analize ecografii, endoscopii, etc. I se pune diagnosticul de ulcer perforat.

Nu vrea sa ramana sa se opereze acolo si vine la Floreasca unde i se pune un cu totul alt diagnostic: pancreatita + diabet. Se rezolva prin regim alimentar.

 

2. caz. Asta m-a impresionat in mod deosebit si am sa incerc sa-l redau pe scurt. Barbat 50+. Giurgiu. Ajunge la spitalul judetean. Maini, picioare, burta, fata umflate. Nu mai poate respira. I se fac analize: ies bune. Tomografie, endoscopie, ecografie.

Il pun pe perfuzii, se umfla si mai tare. I se pune doagnosticul de ciroza si varice esofagiene. Ultimul stadiu. Il trimit sa moara acasa si i se spune sa-si cumpere un tub de oxigen.

Fi-sa nu se lasa il mai plimba pe la 2 spitale. Ajunge la Universitar din Bucuresti. Acelasi diagnostic. Disperata fi-sa il muta la Floreasca. Intre timp ajunge la 49 de kg si isi iubeste din ce in ce mai mult butelia de oxigen proprietate personala.

Aici i se pune de fapt diagnosticul final: blocaj renal. Apa la plamani - de aia nu putea respira. Din cauza retentiei de apa se umflase. Nici vorba de ciroza si varice esofagiene.

E operat de urgenta. Sta 1 luna in spital. Pleaca acasa pe picioare cu un stent renal.

Saptamana trecuta se internase pentru a i se scoate stentul.  

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Rufus - nu stiu daca ta-su o sa o mai vada pana iese din spital. Deci tu zici ca trebuie sa-i cumpar o butelie de oxigen sa aiba unde sa ventileze? Ca venele-s deja intepate. 

 

 

 

S-ar putea ca, odata cu scoaterea apendicelui, sa fi capatat ceva imunitate in plus la adolescenta [:)]

Eu recunosc ca sunt mai linistit cu Teodora doar pentru ca am fost mai nelinistit inainte cu Ioana. Probabil cu Ana...zen scrie pe mine. (nu cred...)

Fata mea cea mare a ramas de ieri singura in Olanda, doar cu pretenaru'. Asta pentru ca prietena din Olanda a venit cu copiii in Romania. Din pacate numai peripetii...a pierdut avionul pentru ca nu stiu ce lucrari erau pe autostrada (da mai, si la aia...) si a ocolit nu stiu pe unde, cum zicea tomtomul, a gasit alt avion care insa a aterizat la Bucuresti, ca ea voia in Ungaria, aproape de Oradea, unde trebuie sa ajunga, apoi dupa ce i-a imbarcat i-a dat jos ca s-au inchis toate zborurile ca au venit cei morti in Ucraina...si au plecat seara, au ajuns noaptea. Apoi i-am dus la gara au avut un tren pana la Deva, de unde ii lua cineva din familie cu masina. Doar la copiii ma gandeam...aiurea, aia erau verzi, se fugareau prin gara...sunt asa haiosi, nu i-am mai vazut demult, cum vorbesc ei romaneste mai...olandeza, asa, si asta ca a stat Ioana acolo doua saptamani, ca altfel cine stie daca isi mai aminteau...

Asa ca fata mea a intrat in priza, daca pierde si ea avionul, avea cine sa-i duca la aeroport in Eindhoven, dar acum vrea cu trenul, ca e mai safe. Mama ce-mi place ca traiesc experiente d-astea... [pk] . (ei, nu eu...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, e vorba de soarta fiecaruia.

E o loterie curata spitalizarea asta...toata lumea stie ca daca e sa ai zile, este pentru ca ai nimerit la un doctor bun.

De cand ma stiu eu am aflat ca jumatate din boala e tratata daca ai un diagnostic bun. Si tot de atunci stiu ca diagnosticienii buni sunt rari.

Nu mai vorbesc ca, asa pe nesimtite (dar cu cifre graitoare), medicii buni au plecat si au ramas loazele. N-o spun eu...o spun tot medicii. Dr, meu de familie e ingrozita, e din ce in ce mai panicata de rezultatele exilului asta.

Asa ca nu ma mir ce povestesti...bruma de doctori buni ce mai exista din cine stie ce motive pe aici ma indoiesc ca mai face multi purici, la cum se poarta guvenele noastre cu ei, si chiar daca ar ramane, sunt absolut insuficienti pentru tara asta plina de bolnavi. Inchipuiti sau nu.

 

Buflea, nu-ti mai fa atatea planuri si atatea scenarii cu venirea ta. Sunt sigur ca ceea ce se va intampla in realitate deja e hotarat, de la "conducere", asa ca lasa-ti venele intregi, ca o sa ai nevoie de ele. De ce franjurezi doar din ganduri?

 

Sa nu uit: imi place freza. Si purtatoarea... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...