Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (206)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Xio, eu stiu ca dulceata de pepene se face dintr un soi anume...Din asta normal o sa ti iasa in cel mai fericit caz un sirop, incearca si tu cu fructe care au pulpa multa si pectina-caise, prune, capsuni, fructe de padure...Ti ai gasit cu ce sa incepi! :)))

 

Meniul meu de azi"

MD Iaurt grecesc cu amenstec de tarate, goji, chia

P supa crema de ciuperci, 2 wasa

G O felie de pepene

G2-inainte de sala eram lesinata-o felie de cascaval

C pizza hawaiana-again-e inca in cuptor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu dulceata de pepene nu am facut niciodata, sincer, nici nu pot sa vizualizez cam ce ar putea sa iasa. Ia si tu niste fructe uzuale... au aparut prunele, inca mai sunt caise... am mai vazut si afine...

 

Ieri:

-cafea cu cofeina

MD: prune, cafea fara cofeina

P: telemea vaca, cascaval, 1 rosie, 1 castravete

G: pepene rosu

C: putina salata de rosii cu telemea, putina varza calita cu carne

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata [bis]

E vineri !!! Ce veste buna [pk]

 

Meniul meu pe azi:  suc de fructe blenduite (capsuni, pepene galben si verde, piersica) , piersici si la pranz o sa mananc supa rece de rosii. Diseara voi vedea, probabil inainte de inot voi manca ramasita de naut, apoi cand venim, lebenita rrrece.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Eu am mâncat dulceaţa de pepene făcută la o mănăstire ca pe piaţa nu am vazut si a fost foarte bună, era cu zahăr evident. Numai ca am impresia ca era un amestec de pepene cu piersici pentru ca era si aromata, asa simplă am înţeles de pe net ca nu e asa gustoasă.

 

Caress, tu găsisei o fructoza cu gelifiant in ea?

 

Ieri nu am respectat intervalul pt masa de fructe, am mancat pepene rosu după cină si nişte lipie cu făină albă si cântarul m-a sancţionat drastic...

 

O zi bună,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e extrem d ebuna. mi-a facut mama-mea din pepene  dar si una de lubenita. de lubenita a facut din miezul rosu si separat a mai gasit o eteta din coaja de lubenita. aia a fost fa ntastica, asa ceva bun nu am mai mancat decat la strabunica mea care facea o marmelada sau dulceata dinzt-un anume tip de pere tarzii pe care si in ziua de azi o caut si nu am gasit ceva similar....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau sa fac dulceturi pentru ca nu-s practice. Mult zahar/fructoza si merg puse peste o ingetata de vanilie sa zicem, peste budinca de tarate de ovaz. In rest nu ma risc pentru ca nu-s legate sa le pun pe paine, clatite, etc. Recunosc sunt comoda si n-am chef de spalat podele lipicioase si sters intrerupatoare de lumina, mana curenta la scara. Noi avem mult alb in casa si mai bine evit decat sa ma enervez. Si in primul rand prefer gemurile pentru ca e multa pulpa de fruct si indulcitor mult mai putin.

Am mancat dulceata din coaja de pepene rosu. E buna dar ma intreb si eu daca nu cumva in coaja sunt concentrate chimicalele cu care sunt stropite culturile. Ca asa se face si din coaja de portocala.

Personal prefer gem de prune, caise, capsuni, visine, gutui cu mere, coacaze negre se leaga bine. Mama ne-a servit cu dulceata de zmeura. Au dat gata un borcan. As face si eu dar nu gasesc la kilogram sa cumpar si asa la cutiuta de 125 de grame nu merita. Dar fructele de padure sunt atat de bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello girls!

 

Eu am inainte un weekend de leneveala [:I] 

 

Meniu azi:

MD: felii de paine integrala cu rosii si mozarella degresata, busuioc si oregano la microunde

P: fasole verde scazuta cu usturoi si oua ochiuri

C: cred ca vor fi hamsii la cuptor cu mujdei

 

Noi de cand tinem monti manca vinete in cantitati industriale. Nu este weekend in care sa nu mancam salata de vinete cu ceapa. Dar maica-mea nu le mai pune la congelator ci le macina dupa ce le-a copt, le soteaza apoi in ulei si le pune la borcan. Sunt incredibil de gustoase si dupa un an. Fata de cele de la congelator nu isi schimba gustul de loc. Anul trecut a pus 40 de kg si cred ca mai avem un singur borcan.

 

De anul asta a inceput sa ii placa la Stefi si zacusca asa ca o sa facem si de-asta. Ii mai pun sandvis la scoala ca si asa sunt tot timpul in pana de idei.

 

Am gasit cateva retete interesante pe care le voi face saptamana viitoare probabil:

http://www.e-retete.ro/retete/paste-cu-sos-de-vinete

http://www.e-retete.ro/retete/salata-de-dovlecei

http://www.e-retete.ro/retete/vinete-parmigiana

 

Ma tot gandesc cum as putea conserva dovlecei pt sosul de spaghete. Sa ii pun oare separat taiati cubulete? Ati pus careva?

 

Si ce mai pune mama si mi se pare genial: rosii taiate felii la borcan cu sare. Nici nu mai pune bulion atat sunt de bune. Si mult mai usor de facut.

 

Un weekend linistit sa aveti [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...