Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (206)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Pfoau ce mai scrieti , abia am apucat sa citesc.

 

Brindu am 5 copii dar in total suntem 7 guri de hranit. Ai stiut tu ceva cu 7.

 

Otilia cam greu sa gasesti persoana care sa gateasca monti, greu a fost sa gasesc si asa.

Cum am rezistat simplu, eu ii spuneam ce si cum , ea imi dadea dreptate , sigur asa o sa fac si facea tot cum stia ea, uleiul de-o palma peste supa de legume, sarmalele pline de orez, ( doar o manuta de gust ca altfel nu-s bune), etc, langosi , clatite, placinte sa manance si copii astia ceva bun ca uite ce stravezii sunt.  Eu ajunsa de la lucru pe fuga sa duc copiii la activitati dadeam cu nasul in oale, ma enervam , mancam totusi ca de lesinata de foame si asa astazi , asa maine trecu anul.

 

Andanii ce frumos ca iti faci casa. Unde ?

 

Meniu de ieri cam aiurea, dar primele zile nu se pun ca sunt de acomodare

MD -  porumb fiert

G - 3 prune

P - salata de ton cu vanata la gratar si rosii

C - tocanita de pui

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salut!

Androix,raw vegan de duminica,pe motiv de rau /pe moarte de la niste cirnati de vinat,picanti.

  De pe 28 plec in concediu,unde prevad abaterile de rigoare ,daca-mi revin si pot minca.

Cge ,nu-mi mai fa pofta cu zacusca ,ca am in plan sa fac ,dar nu stiu cind . Azi am inceput ,in sensul ca am copt si curatat 2 kg de vinete si 1.5 kg ardei capia. Nu am gasit de cumparatzacusca   sa-mi placa si sa o tolerez. Eu o fac aproape fara ulei. Pun foarte putin.

   Va doresc si eu succes la scoala , la parinti si la copii. Noi trecem in clasa a cincea,care banui, ca e un alt prag psihologic si o alta perioada de adaptare.

  Somleac,tu o plateai si ea era plina de initiative? Palpitant!

Cge,nu-si schimba putin gustul mincarea congelata?

Pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somleac, waw ai admiratia mea, 5 copii e ceva.

Recunosc ca nu mi-am dorit mai multi copii, desi mi-au placut copii, insa dupa unul si aproape doi ani nedormiti am zis ca nu imi mai doresc. Insa admir mamele ce pot creste mai multi copii!

 

Andanii, si eu am trecut prin facerea unei case, e o perioada de "gravidie mai lunga asa, dar foarte obositoare si foarte frumoasa in acelasi timp cand vezi ca locsorul tau capata contur. E un sentiment unic!

Unde construiesti? Langa Bucuresti. Scuza-mi curiozitatea.

 

Eu am  avut si jurnal de casa, pe alt forum. Ajuta mult, macar la o evidenta a costurilor.

Si eu sunt curioasa cum congelati, caci si eu fac ce fac si una doua sunt in bucatarie. E drept ca ne place manvvcarea proaspata, dar este si obositor.

 

Meniul de azi a fost asa:

vesnicele doua felii mici de grau intreg prajite cu magiun

g-o mana de migdale si o nectarina

p-fasole verde cu piept de curcan cu sos alb (ce a continut o lingura de amidon [batcap] )

g-4 prune

c-antricot de vita la gratar si legume la gratar

probabil si niste pepene caci e seara si ma racoreste nitel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand fac sarmale sau lasagna fac in cantitate dubla.

Le pun in vase care merg la cuptor si unul il bag in cuptor, altul in congelator.

Apoi nu le dezghet, le bag inghetate la cuptor si le las mai mult timp decat daca ar fi proaspete.

 

Am mai congelat si pizza cu toate ingredientele pe ea si dup-aia decat bagata la cuptor.

Ideea e murdaresc vasele in care pregatesc o singura data :)

 

Am mai congelat gaufres(waffes) pe care le bagam dimineata congelate in prajitor sau muffins, chec (pe astea le lasam sa se decongeleze), prajitura cu fructe etc

Si sos de paste, il décongelezpe foc in suc de rosii pana se fierb pastele.

 

Noua ni se par la fel de bune ca si cand ar fi facute proaspete.

Dar noi suntem in patria frigului, aici toata lumea congeleaza [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  Am inteles, mersi!

 

Da, stiu ca e in mare voga gatitul in cantitate mai mare si pus la congelator. Daca as avea spatiu m-as dota cu un congelator separat de frigider, dar parca vad ca tot cu legume si fructe l-as umple [:-)))]

 

Toata ziulica am stat la cratita si inca nu am terminat. Wasa n-am facut si nu mai fac acum ci dupa ce ne intoarcem din parc, dar trebuie sa ma duc sa-mi fac pilaful ca sa il gasesc facut sa nu ma arunc in altele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cge ,deci tu produci un fel de semipreparate la domiciliu? Bine ,mai da-mi idei!

O sa caut si eu niste retete de sos de paste si o sa congelez ,ca asta ar merge cel mai rapid ,plus ca efectul e de proaspat cind incalzesti si pui pe paste fierbinti. Eu nu-s prea creativa in bucatarie....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu cu meniul de ieri. Am si uitat sa colorez si cine stie cum induc in eroare pe cineva cu abaterile mele.

 

Azi:

- pulpa fructelor de ieri

- o wassa + cascaval, conopida

- cafea cu cofeina

- paste integrale cu sos de rosii, putina carne, cascaval ras + un pahar de cidru

- seminte de floarea soarelui

- cioco neagra

- un pahar de iaurt cu tarate de ovaz, fulgi de porumb si o lingurita de seminte de in.

 

Si am scazut sub 61 cu toate abaterile mele. Ce frumos as slabi eu fara abateri....

 

Azi:

- cafea cu cofeina

- un morcov si un mar

- carne de vita luata din gulas, ardei rosu, salata verde, dovlecel la cuptor si cateva cuburi de feta plus cateva sardine

- cafea fara cofeina

- cateva migdale

- un ou ochi cu 2 linguri salata (salata verde, rosii, ardei, masline verzi si feta) plus o wassa cu cascaval

- cioco neagra

 

Si sper sa ma cam opresc aici cu mancatul. Doar cateva seminte sa mai rontai. Meniurile mele copioase. Mai ales la cantina pun putin din toate, cateodata n-am din ce alege ca le pun salatelor maioneza alteori sunt asa de multe ca e greu sa aleg si iau putin din fiecare.

 

Cge, interesant cum procedezi tu cu gatitul la dublu. Si in plus congelatul mancarii reduce IG-ul. Acomodare usoara la nou serviciu!

Andanii, hai ca e chiar bine cum se implica baiatul tau. Sigur ca isi alege ca punct de referinta colegii lui in loc sa spuna ca poate el mai mult dar nah, e normal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Azi am zi de teren, nu cred ca mai ajung sa va mai citesc mai tarziu, sa scriu nici atat.

ieri:

-cafea cu cofeina

MD: piersici, cafea fara cofeina

P: o bucatica mica de ceafa porc la gratar, putina telemea, o rosie, juma' de ardei gras

G: wasa, sirop de agave

C: 6 chiftelute mici (monti), putina telemea, o rosie

 

Azi: cafea, cafea, cafea, ceva apa... si mai mananc diseara

 

Pfoaaaa... uitasem de gustare!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi !!!

 

Ieri am fost cuminte, nu am mancat nimic neconform. Am plecat de la servici pt ca nu ma simt bine si mi am facut o supa de chimen in care mi am pus bucatile de paine uscata, un deliciu. Demult nu mi-a picat asa bine o mancare.

 

Dupa inot am mancat lebenita rece si mi-a mixat fi`mea pepene, prune, afine, grfruit si am baut o cana mare [:)]  Nu am putut-o refuza [il] [il] [il]

 

 De dimineata am rontait o felie de paine din faina integrala si am baut apa, m am trezit cu o sete uriasa.

Apoi voi bea cafea cu lapte. La pranz devoram cu colegii o lebenita. Acasa voi manca fasolica.

 

 La cantar nicio schimbare, asta ma imbucura, ca la cate abateri am avut zile n sir ... grrr [smulgpar]

 Asa ca sper sa ma mentin cuminte de acum incolo [biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...