Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (206)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Buna dimineata si de la mine.

Ce racoare e , desi e inca august :(

 Inca nicio sansa sa mi iau si eu cateva zile de concediu in care sa zac si sa mi revin, asa ca am o stare jalnica si fizic si psihic.

 Azi e zi de post asa ca rumeg cuminte niste paine din faina integrala facuta crochete si mai incolo voi manca compot de mere (care se stricau si le am fiert ... )

 Bine macar ca e vineri, sper sa am un weekend linistit si inafara de mers la bazin sa nu am alta treaba ca nu ma tin balamalele.

 

 Somleac, pt pofta de dulce exista nshpe variante Monti ... sau macar 2-3 patratele cioco neagra 85% sau un mar copt peste care pui fructoza sau faci un minichec la cana, etc ... eu mai mancam branza degresata cu fructoza si capsuni ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc mult pentru primire!

 

Si la mine slabiciunea sunt dulciurile, probabil si pe fondul oboselii, scade glicemia, nu stiu care este explicatia si problema e ca daca mananc, mananc pana ma satur, nu o bucatica mica, acolo de potolit pofta! Asa ca cea mai buna varianta este sa ne facem dulciuri de dieta, calmeaza pofta si sunt chiar bune!

 

Eu am tinut si Dukan, cu care am slabit foarte mult si imi faceam mereu dulciuri: prajituri, placinte, torturi, lapte cu tarate si scortisoara, etc....

 

Eu mai adaug la meniul de azi vinete si ardei copti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

DDMother bine ai venit si spor la treaba!

Somleac, este club pe FB. Cati ani are fata ta cea mare

 

Ieri:

- cafea cu cofeina

- 1 mar

- 2 wassa cu philadelphia si conopida

- cordon bleu cu cod, putin macrou si salata de morcov/telina rase, salata verde, castraveti si feta

- cafea fara cofeina

- un colt de paine cu seminte, o para

- mamaliga cu branza si smantana (portie de copil)

- cioco neagra

 

Azi aveam 60.6kg, cu 100 de grame mai mult ca ieri. Dar aseara n-am avut decat 5 minute sa inghit ceva pana fug dupa cea mare in oras. Asa ca am mancat ce pregatisem pentru copii desi vroiam o salata cu peste dar ia timp pregatitul, mestecatul. Si daca o lasam pe mai tarziu ar fi fost prea pe seara.

 

Azi am avut "noroc", n-a adus nimeni prajituri de dimineata dar la pranz se serveste ceva dulce vinerea. Poate nu-mi place desi am cam sarit peste dulciuri in ultimele zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor,

 

DDMother bine ai venit:)

Si eu vreau sa va salut pe toate, insa mereu va citesc pe fuga si mi-e teama sa nu fac confuzii.

Mi-ar placea sa va vad si live pe FB.

 

Sz , te rog sa imi pui si mie reteta de supa cu chimen. Am mancat o data in Ardeal si mama ce mi-a  placut:) Insa n-am incercat sa fac niciodata.

 

Andanii, cum ziceam batranetea, am citit pe verticala si n-am bagat de seama ca esti din TM [batcap]

Frumos oras, desi am fost de cateva ori doar, se leaga niste amintiri gurmande: [soricel]  niste clatite banatene..durere de bune si o panacota excelenta la o terasa .

Altfel, un oras mare si foarte curat [:)]

 

 

Fetelor nici eu nu stau bine cu cantarul , cred ca tot de la pepene mi se trage .

Una peste alta ma simt foarte obosita, am o toropeala care nu-mi da putere sa fac nimic , as dormi intruna. Asta dupa concediu, unde am avut insomnii.

Sa mai zic ca sunt in perioada de menopauza cu bufeuri, calduri, depresii si libidou 0

 

Aseara am mancat aiurea, hamburger cu salata, dar dupa am mancat pepene rosu, asa ca le-am combinat aiurea.

 

Azi, sper sa nu mai fac combinatii buclucase:

md-cafea, la serviciu un kefir mic

g-migdale

p-doi hamburger (sunt ca niste chiftele) cu branza cedar inveliti in salata iceberg

g-un mar

cina- habar n-am [batcap]

 

Va pup si va doresc un sfarsit de sapatamana odihnitor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia, eu am facut-o cat mai aproape de traditional :-)

am pus un pic de ulei si o lingurita mica de faina de naut la incins, apoi am adaugat boia de ardei dulce si boabele de chimen (nu mi place praful ca oricum dau zeama prin sita), am lasat pana s au crapat boabele si apoi am pus apa si le am lasat la fiert, cateva minute. Am strecurat zeama si am adaugat crutoanele de paine neagra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia ha ha ... si tu spui de clatite  .... cer chestie .....  toata lumea care vine prin Timisoara mananca clatite bantene numai eu nu stiu ce-s alea si unde se mananca .... niciodata nu am mancat  [pk]  [pk]  [pk]  habar nu am de ele ..... orasul e mare, dar pana la a fi curat mai are mult  [fri]  [fri]  [fri]

cati ani ai draga mea de ai intrat la menopauza ???? offff, mi-e putin groaza de aceasta perioada  [alcool]

 

Somleac am inteles ... si daaaa, ca sa slabesti musai trebuie reduse si cantitatile ... eu m-am convins pe propria mea piele de treaba asta .... chiar daca monti daca-s portiile mari stagnez eroic  [smulgpar]  [smulgpar]

 

DDMother cand ai tinut Dukan si cat ai slabit cu regimul ala .... ???? sunt doar curioada ..... si nu ti-a fost greu cu atatea proteine ????? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andanii, am slabit 25 kg in 6 luni!Kg acumulate dupa cele 2 nasteri, cu mancat aiurea si dulciuri multe! Nu mi-a fost greu, a fost biciul de care am avut nevoie, l-am tinut corect fara nici macar o abatere!

M-am scarbit de carne si lactate degresate si l-am abandonat :)

In rest, mi-a fost bine, am citit cu atentie cartea, si mi-am ascultat organismul! :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DD Mother ..... 25 kg in 6 luni ??? e foarteeee bine si destul de repede .... imi imaginez ca te-ai scarbit de carne , eu nu am putut niciodata sa tin asa zile intregi doar cu carnuri , simt efectiv ca mi se pune un nod in gat dupa ce le mananc si ma constipa foarte tare .... darrrr am auzit ca sunt rezultate bune in zilele de carne .... si m-am tot gandit sa tin si eu dar efectiv nu pot  [batcap]  [batcap]  [batcap]

ACuma ideea este sa inveti sa mananci combinand corect in stil Monti  [flo2]  [flo2]  [flo2]  ca daca dai iama in dulciuri patesti ca mine ..... am pus inapoi 10 kg mancand aiurea si dulciurele destul de multe .... totul e sa ai un echilibru 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tineam 5 zile cu 5! 5 proteine, 5 proteine cu legume! Am facut pauza vara trecuta, cand mi-am facut plinul de fructe, dar apoi nu am mai putut reveni la ea! Efectiv nu mai intra nici mancarea, nici taratele...

De atunci am tinut sub control avand grija la combinatii! Mi-am facut de cap in vacanta, la mama, am mancat de toate si imediat s-a vazut...si acum gata, bici si atentie! Cand ma apuca, ma tine, ambitia e ambitie si faptul ca o abatere ma tine in loc, ma demoralizeaza, asa ca prefer sa stau deoparte...daca am alternativa la dulce, nu ma tenteaza altceva, insa vad ca de o saptamana de cand tin, nu am avut pofta de dulce...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...