Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (206)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor, aglomerata tare. Scriu doar meniul, nu stiu cand apuc mai mult.

Azi:

-cafea cu cofeina

MD:-

P:-

G: pepene rosu

C: pepene rosu

ness fara cofeina

 

Ha ha, zici ca esti la cura de pepene rosu. Si acum tin minte cum intr-o an a cumparat tata o caruta de pepeni si am mancat de ne-am saturat.

 

DDMother, daca pun ciuperci ajung garantat la mine toti ca nicio fata de-a mea nu le "tolereaza". Dovlecel nu m-am gandit sa cumpar si maine nu se poate ca's magazinele inchise. Asa ca tot la naut ajung.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce meniu te ma grabesti si tu sa scrii, Carmen? :) Adica ieri n-ai mancat decat cafea si pepene...

 

Am inceput sa citesc dukan. Deocamdata sunt hotarata sa mananc o zi de proteine saptamana asta si restul vad eu ce fac dupa ce ma intorc.

 

 

Meniul meu ieri:

MD branza 0.5 cu doua felii de paine, magiun de orune cu doua felii, o cana de lapte

P macrou la gratar, doua linguri de linte, salata de varza

C salata de vinete, salata de rosii

G salata de vinete

In afara de adta am msi mancat o inghetata.

 

Azi ma vad inca si mai rau ca ieri, in sensul ca o sa flamanzesc, ca iar mergem la socri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună,

 

Otilia, nu iti place compoziţia de ardei doar cu tărâţe, ceapa si morcov? Fetele mai fac si cu quinoa dar nu am încercat. Poti să pasezi doveleceii cu roşii si eventual ardei kapia si să le faci un sos gros.

 

Am făcut ieri clătite monti după reteta de pe culinar, am pus 2 ouă, cate o cană de tărâţe si una de făină integrală de grâu si 500 ml lapte monti si un praf de sare. Au ieşit cam 8 clătite dintre care 4 s-au rupt când le-am intors... Ce am făcut aiurea? Pe culinar scria ca ies 15 bucăţi!

 

O zi frumoasă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie tocatura cu tarate de ovaz nu mi-a placut. Cel mai mult mi-au placut ardeii umpluti facuti cu dovlecel ras si ceapa, am facut si perisoare si planuiesc sa fac si sarmale cand o fi sezonul. Au mancat si ai mei toti si le-a placut. Anul trecut am facut sarmale cu linte dar n-au fost stralucite.

 

Eu am rasnit taratele cand am facut clatite. Mi-au iesit o groaza de clatite cand am facut, tot asa din 2 oua. Am folosit apa minerala nu lapte monti. Si la alea normale tot apa minerala puneam. Si pentru prima data am lasat aluatul sa se odihneasca, in reteta zicea minim 15 minute, eu l-am lasat vreo ora ca ma jucam catan. Au iesit cele mai fragede si bune clatite din viata mea. Poate repet figura zilele astea ca scriind mi s-a facut pofta [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi-au iesit stralucit taratele si banuiesc tot asa aluatul prea gros pentru ca am folosit tarate de ovaz luate de aici care's de fapt ovaz spart. Am adus tarate din Ro si o sa incerc si cu ele dar pun mai putin la inceput si daca mi se pare ca mai merge crescuta densitatea mai adaug. Tema pentru we viitor ca acum au tort cu mere.

Mihaela, numarul lor depinde de diametrul tigaii. Si eu am folosit o tigaie mare si a trebuit sa am mare grija la intoarcere ca sunt mai fragede decat cele normale. Testam, testam, ce sa facem. Dovlecelul iese din calcul ca azi sunt magazinele inchise, piata nu este. S-ar putea sa fie unul deschis la vreo 5 km de mine dar e cu semnul intrebarii ca inca e program de vara.

Ardeii imi plac cu tarate dar tocmai mi le-au dat gata fetele pe cele norvegiene. O sa pun din cele romanesti, vad cam cum iese ca am carne tocata de porc si de vita o sa pun cam jumatate de cutie.Cu nautul nu-i bai ca daca nu-l pun la ardei il fac humus.

Andreea, 2 oua, tarate de care de la Pirifan/Sanovit?, apa minerala si faina integrala ai pus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, te rog trimite cantitatile exacte pentru cele mai fragede clătite.

 

Otilia, am folosit o tigaie pentru clătite, aveam impresia ca sunt standard :)

 

Am facut o noua versiune de nutella: 2 linguri tahini, 1 linguriţă rasă xilitol, 1 lingură de pudră de roscove. Ajunge pentru maxim 2 clătite, am făcut asa de încercare. Ar fi mers sirop de agave in loc de xilitol, ca s-a simţit un pic xilitolul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...