Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (206)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Salutare! Sa aveti o saptamana buna!

 

Brandusika, cum tesimti dupa seminte multe? Ieri aveam cuptorul cal si m-am gandit sa pun niste seminte de floarea soarelui decojite intr-un vas yena sa se rumeneasca putin. Iulia m-a vazut cand le verificam, le-am pus intr-un castron si s-a apucat sa bage in ea. A iesit si scandal ca nu vroia sa dea surorilor asa ca am luat eu castronelul si am impartit. Si am bagat alta tura la copt, mai multe. Ei bine a inceput sa o doara stomacul, plangea, i-am facut masaj, am mers cu ea in pat si s-a mai linistit, a dormit jumatate de ora si s-a trezit urland. Pana la urma a vomat si s-a lecuit sa fie lacoma de seminte. Si daca a mancat 2 pumni de-ai ei.

Mihaela, chiar o sa incerc si eu combinatia tahini/carob (ca tot mi-am luat carob din Ro). M-ai facut curioasa. Indulcitor o sa fie fructoza ca stevie am pliculete de cafea sau comprimate.

Somleac, uita-te la meniurile mele si te vei simti bine garantat [:)]

Caress, hai mai da-le incolo de tigari. Pai tu mananci sanatos, ai asa vointa sa faci sport, ma si mir ca nu te-ai lasat de fumat pana acum.

Andreea, nu iei cu tine si fulgi/tarate de ovaz? ca am vazut ca ai pus cu rosu cerealele.

Am stat si m-am gandit la dilema ta si alta solutie nu vad decat sa-ti monitorizezi masa musculara. Tu ai fost la sala des in ultima vreme si nu m-as mira sa fi pus muchi si ca greutate dar si la centimetri se cunoaste. Stiu ca tu ai pus un link catre o metoda de calculat procentul de grasime. Am venit atunci pe acasa si am comparat cu foaia mea de la sala si nu prea bate. Pentru ca e o metoda estimativa, nu se bazeaza pe compozitie tesutului ci doar pe masuratori. Iar compozitia e extrem de importanta pentru cine face sport. Eu am vazut pe aici sportivi cu greutati mari pe care nu le-ai fi ghicit la ochi dar muschiul face diferenta. Eu de aceea nici nu ma mai agit prea tare cu sala ca aparatul mi-a zis sa mai pun 0.4 kg de muschi pe cand grasime am mai multa de dat jos. Adica focusare pe regim si gimnastica de intretinere.

 

Si ca tot ziceam de sport, o sa am de unde alege, sper. au fuzionat cele mai mari lanturi de sali in No si pot merge la oricare din ele, fara copii. Acum nu mai pot spune ca nu am de unde alege programe. Deocamdata am inghetat abonamentul pe perioada vacantei dar o sa incep in curand.

 

Eu am fost cat de cat cumintica in we.

 

Ieri:

- pepene rosu

- cafea cu o lingura frisca

- tarta cu mere Monti

- carne de porc la cuptor cu gogosari murati

- putine seminte si un pahar bere

- un ardei umplut si inca un ardei gol, o lingurita smantana

- jumatate de pahar lapte batut cu 2 guri de paine

 

Azi:

- cafea cu stevie

- pepene rosu

- tarta de mere

 

 

Am facut o paine din faina integrala cu multa tarate in ea si am mai pus si eu tarate suplimentar. A iesit neagra si taratoasa. Bine ca s-a copt cu programul de paine mai mare ca nu prea aveam sperante. Evident ca fetele nu se dau in vant dupa ea, mie imi place asa ca 4 felii ramase le mananc eu nu le dau la rate.

Ardei au iesit buni la gust dar cam betonati inauntru. Probabil de la carnea de vita si carnea in general fara grasime. Naut n-am pus, am o portie de humus gata acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ioi, Brindu, octombrie ... rezista draga mea.

Eu clar in august nu pup, o sa rezolv tot in septembrie, evident, zile de co pt rezolvarea problemele existentiale ale fie`mi si macar 2 zile aquaparc ... sperrrrrrrr.

 

Caress, acum ma prins, tu fumezi ???????????????? OMG,. sunt socata !!!! Sper sa o raresti de tot, tigarine sunt oribile, mirosul ala din par e ceva de nedescris , lasa tigarileee alea imputiteee [smulgpar] [help]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

otilia sa stii ca si eu aveam problema asta cu vomatul dupa alune seminte cand eram mica..si acu tin minte ca m-au lasat ai mei la bunica'me acand aveam vreo 5 ani si matusa'mea avea numai bunatati prin casa ('dea barba'su inspector la asigurarari avea acess la multe chestii de nu aveam acasa)...si mi s-o facut asa rau de la alune da era bunica'mea terorizata...o spus ca nu mai vrea ever sa stea cu mine ca o bag in sperieti de la love-sick( ca eram ff atasata de ai mei si le duceam lipsa)..da defapt or fo alunele alea asta e clar!

is destul de greoaie pentru fierea lor  nedezvolatat inca..eu asa cred... nu cred ca i s-ar fi facut rau daca le-ar fi mancat crude...

in rest io nu am nimic...rontai mai ceva ca un hamster...la fel ca si tine..nu le prajesc..le usuc doar putin (2-3 min pe aragaz) ca altfel mi se lipesc de dinti [batcap] ..si le pun si o lingurita de soya souce light (sa fie putin saratele...ca dea daca tot am tensiunea mica si mi-o spus doc sa bag mai multa sare..)

 

in rest balotez multe.....o vazut ea sor'mea ca din lipsa de timp..mananc numai prostii si mi-o comandat ea de pe amazon organice: migdale, pumpkin, susan, canepa, chia si cocos  [il]  [il] ..toate uleioase da...imi stapanesc pofta de ronti..la cantar nush cat ma influenteaza ca nu ma mai urc pe cantar ..dar after all...e ok ca nu am timp/mood (asa tare) sa mai rontai tampenii dulci [help]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, m-am mai linistit cu stagnarea mea. Vineri sau joi nu mai tin minte cand, chiar ma luase depresia [:-)))]  de lene de fapt ca abia m-am tarat din pat ca sa plec la sala si toata lumea dormea in casa de rupea patul. Si cand m-am cantarit m-a luat. Dar intre timp fara sa fac ceva anume am reusit sa ma dezumflu, o fi fost de la caldura habar n-am. Cert e ca nu mai sunt pe plus [pk]  deci clar era de la apa din organism. In rest ii dau inainte cu sportul si cu monti, fac planuri pentru vacanta si mai vedem dupa ce incepe scoala. Nu mai fac masuratori complicate, am impresia ca sunt cu atat mai putin precise cu cat sunt mai complexe, urmaresc oglinda [:)]

Eu nu mananc tarate sau fulgi de ovaz cu lapte, nu imi plac, era varianta pentru copii cu fulgi de porumb fara zahar cu lapte. In schimb o sa-mi iau la mine combinatia de tarate si seminte pentru tranzit ca eu cand plec in concediu ma constip cateva zile. O sa am si ceva pastile la mine dar sper sa reusesc cu psyllium si cu semintele de in.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am avut ceva de recuperat, ati avut chef de vorba!

 

Eu in WE mi-am cam facut de cap, acum revin la meniurile mele sanatoase.

 

Meniul de azi:

- cafea

- kefir 0% cu tarate ovaz si goji

- piept de pui la gratar, iaurt cu picaturi stevia

- sunca, rosie

- iaurt cu stevia (m-am indragostit de combinatia asta).

 

O saptamana frumaosa sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, concediu plăcut!

 

Otilia, si juniorul meu e mare fan seminţe, fisticul e preferat dar si seminţele fl soarelui, alune, migdale. Seminţele de fl soarelui le prajesc un pic in tigaie Teflon doar cu sare. Cred ca ar fi mai uşor digerabile dacă le-am hidrata peste noapte, dar atunci nu ar mai fi crocante cum le plac lor. I-a plăcut amestecul de carob, tahini, xilitol, a zis ca are gust de halva, alta favorita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

waw ce mult ati scris, de citit v-am citit cand am vrut sa-mi scot capul din hartogaiala mea. Dar de raspuns la fiecare nu sunt in stare ca am o varza mare in cap.Am foarte mult de lucru, nici nu stiu cand plec azi acasa.

 

Androix concediu placut.

 

Otilia ce frumoase sunteti 4 fete.

 

Myhaella eu toti samburii ii hidratez si le plac de numa la copii, mai ales nucile si migdalele.

 

Meniu de azi :

MD ceai verde+ 2 felii de wasa cu salta de vinete

G un pumn de migdale ( cam multe dar asta e incerc sa ma agat de orice permis ca sa nu dau in nepermise. Cred ca am inceput si cam prost regimul ca sunt inainte de CM si plina de pofte)

P un iaurt mare

C carne de porc cu vinete la gratar si rosii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, nus e fac muschii asa de repede.

Caliperul acela e sg metoda de masurat muschi si tesut adipos exact.

 

 

spunea cineva ca nu poate fara dulce. prostii. ))) eu mancam dulciuri zilnic, de mai multe ori pe zi. Ba aveam perioade cand mancam doar dulciuri toata ziua.

Si in weekendul asta au trecut 4 saptamani timp in care am mancat prajituri, ciocolata ingehtata samd doar o data pe saptamana. I rest era doar miere sau gem fara zahar. Daca am putut eu serios ca poate oricine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...