Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (206)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Explicatia Mihaelei Bilic :) In concluzie, ce e mult strica, cate putin nu e bai :)

 

"Pentru ca sucul este perceput de catre organism ca un lichid si este incadrat la capitolul apa. Insa un litru de suc are 500 de calorii, iar creierul nostru nu are mecanism de percepere a lichidelor concentrate in calorii pe care el sa le ia drept pe alimente. In consecinta, caloriile din suc nu sunt consumate in efortul  fizic al copilului, ci se depun si ii multiplica celulele adipoase. A fost descoperit ca sucul de fructe este cauza numarul unu de obezitate infantila in SUA, mai mult decat orice aliment gras.”Sunt insa copii care nu mananca anumite fructe, de aceea mamicile le "strecoara" intr-un suc delicios, printre altele care-i plac. Nu este un lucru interzis si nu inseamna ca nu mai avem voie sa-i dam copilului niciun pic de suc, trebuie insa sa fim atenti la cantitatea de fructe pe care o stoarcem. O solutie ar putea fi sa facem putin suc pe care sa-l diluam cu apa si asa avem un pahar plin, dar care nu contine atatea calorii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

agree cu ce o spus tanti asta! [flo2]  [flo2] .

desi faptu ca o ajutat-o pe Teo sa slabeasca reducand caloriile..si dupa ca ea s-o ingrasat...e inca o dovada ca monti stia ce vb cu caloriile..si totusi moderatia e cheia in orice dieta...ca imi aduc aminte ca Teo o tinut si monti la un moment dat cu tipa aia Man...si totusi ...nu o aratat ca si cum monti pe ea o slabit-o..desi masaje sport si monti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eiiiii, nu vorbim de numaratul caloriilor, dar stii cum tin unele persoane: dieta cu ciugulit de vrabiuta, 2 mere toata ziua sau extrema in care mancam amandine pana ne sta pulsul! Eu am cochetat o perioada cu dieta ketogenica, insa era criminal cantaritul fiecarei imbucaturi...

Si la cat sunt de gurmanda, departe de mine sa numar caloriile!

 

Am pus sa fac magiun de prune, fara nimic, doare ele nude :))

 

Pana una alta cum se fac profiteroalele de Monti?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E am slabit cu mancatul pe calorii si de atunci ma mentin. Medicul meu din Ro a slabit numarand caloriile. Este un mod foarte bun de a te disciplina. In plus, toti sportivii de performanta isi calculeaza caloriile si lipde/glucide/proteine. asta e cel mai important cand ai nevoie de muschi.

 

am avut recent o pacienta cu probleme ff mari d egreutate, mi-a spus prietena ei ca a incercat toate dietele posibile dar nimic nu a mers. ma gandeam sa ii spun de monti, pote nu l-a incercat inca.

 

100 ml suc proaspat de fructe contine de la 45 de calorii in sus. cand cumpar o sticla de un litru o sorb imediat,  si sunt de fapt doar zaharuri. E sanatos, dar nu exagerand. cel mai bine e sa iti faci shakeuri acasa.

 

 

Otilia, sunt siteuri unde iti arata si calculeaza masuratorile pt caliperul acesta. La mine masuratoarea nu e influentata de sani, ca am doar tesut glandular acolo :))))))))

 

 

Caress, am acum 2 saootamani, dar mergem acasa, ca e ziua lui T, si apoi la Oktoberfest. Mai am o saptamana de concediu ramasa din mai, si mai am una sau 2 din orele suplimentare :))) nu ma pot plange. dar nu stiu cum primeste T. concediu...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si sora mea o slabit tot numarand caloriile (e si foarte disciplinata si ambitioasa)..dar ca si sportivii cum spui tu XIO...mananci pe calorii dar spilu e ca pui corpul la treaba..muncesti la sala..alergi..dar pentru un om sedentar ca mine...sa numerii caloriile e ok,..pentru un timp..cand corpul se obisnuieste si dupa [batcap]  [batcap] ...inainte de perioada asta stresanta...eu nu depaseam 1500/zi..ce-i drept nu ma ingrasam ca [porc] sa nici nu dadeam jos

 

prietenea mea cea mai buna..mananca extrem extrem de putin....i-am calculat o data caloriile nu depaseste 800/zi..si s-o apucat de sport...face zilnic..cu antrenor si tot tacamu...si o avut o luna aproape de pauza ca i-o intrat antrenoru in vacanta si o facut si ea curat in casa si nu s-o dus la sala..nu va spun ca desi o mancat la fel(de putin!) ..o pus 4 kg da?

 

cred ca atunci cand ai un metabolism lenes..poti sa mananci putin caloric si tot ce mananci depui..cum spunea carmen ca era inainte de monti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la 800 de calorii nici nu ma mir ca nu slabea. Corpul stocheaza atunci si transforma totul in grasime, nu in muschi.

daca faci sport si mananci intr-un stil, cand te lasi de sport nu mai poti manca la fel fara sa te ingrasi.

dar si asta cu dietele dupa cum se vede, fiecare organism e altfel si fiecaruia i se potriveste altceva.

 

in plus ai nevoie de o dieta sau un stil d eviata care sa iti si placa, la fel ca si sportul si serviciul. trebuie sa le faci cu placere, ca altfel...e groaznic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Good morning!

 

Azi zi plina, si tot nu stiu ce mananc dar am in minte asa: mini pizza pe felii de vinete, mai am mancare de ardei copti si nu mai stiu!

 

Magiunul a iesit un pic acrisor, dar merge! Vreau sa fac si de pere, poate iese mai aromat si mai dulce :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Se duce vara :( inainre cand ma trezeam era totul inundat de soare, azi zici ca m-am trezit la rasarit, era rosie lumina. Msi e putin si o luam de la capat cu scoala si alergatura. O sa fie distractiv.

Szv, dar ce ai, soro, cu caloriile alea? Sa stii ca monti nu crede in teoria caloriilor, dar si daca ai vedea ca meniuri recomanda in F1 ai intelege de ce nu restrictioneaza cantitativ. Ca toti fanii lui care ii urmeaza principiile au adaptat toate retetele asta e alta treaba, buna treaba, dar eu nu cred ca e suta la suta corecta.

Cand vin de la sala o sa scanez doua pagini de meniu din cartea lui si le pun aici sa vedeti despre ce vorbesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...