Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (206)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

XIO for the first time in my life..i agree with your opinion  [:-)))]  [:-)))] ..

 

 asta spunea de fapt si studiul...ca daca faci check de preventie de la 50 de ani..ajungi sa fii mai mult afectat de efectele radiatiei de la mamografia in sine in loc sa fie un lucru benefic. after all check anual cu raze X nu e tocmai la fel de banal ca un examen de urina... [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Acum s-au schimbat protocoalele si nus e mai recomanda mamografia decat in scop diagnostic. Ecografia e pt preventie.

 

 

cancerul de san era inainte boala maicutelor, iar cancerul de col boala prostituatelor.Iar lucrul asta a fost de ajutor cercetatorilor din zilele noastre care au descoperit  HPV-ul ca si cauza primara a cancerului de col, iar in cazul cancerului de san s-a ajuns la concluzia ca printre factorii de risc sunt nuliparitatea, adica sa nu ai copii, respectiv sa ai copil tarziu. Impreuna cu anticonceptionalele, factorul genetic (care e cel mai important sau printre cele mai importante), fumatul samd.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a spus pe la 19 ani sa fac un copil daca vreau sa scap de chisturile de la sani [fri] . Aveam unul la subrat mare cat un ou ca altfel nu ajungeam asa repede la ginecoloaga. Acela s-a dus in primul an cu tratament insa cu toti hormonii luati urmatorii ani tot n-am scapat de toti nodulii. Pe prima am alaptat-o un an si urmatorul an a fost cat de cat ok dupa care iar au inceput sa creasca si asa am ajuns sa fac mamografie in No. Dupa bb2 n-am mai avut nimic ca am alaptat si mai mult dar am si ramas insarcinata cu bb3. Ei acum ca are mezina 4 ani iaca incep din nou, unul doare ceilalti cresc. S-a imbunatatit situatia in timp si datorita sarcinilor/alaptarilor dar tot nu e perfect ca's bine hormonizata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am inteles xio ca erau hormonii..[barfa] ca nu-s batuta incap you know??..da nu inteleg de ce trebe sa faci copii? ca stiu ca atunci cand esti insarcinata esti supra mega hormonata!

 

pff otilia..ff urat asta cu nodulii...eu am avut la tiroida...4 la inceput in anu 1 de facultate (2004) ...am luat vreun an eutirox..da le-am oprit.. dupa in 2009 mai aveam doi..si anu trecut mi-au facut aici eco si cik nu mai am nici unu  [pk]...m-am dus la control aici...ca am o chestie ciudata la gat...am un colac in la baz gatului..care nu  e grasime..si m-am temut ca e vreo ceva serios ca la stres isi marea volumul...nu e grasime si nu e gusa...mi s-a spus aici ca e un muschi al gautului care se umfla in pene de la pozitia corpului  [alcool]  [alcool]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haz de necaz prin camera la caminul studentesc. Am inceput pe atunci cu Alilestrenol, pastile care sunt in primul rand pentru sustinerea unei sarcini [:-)))] .

Cu ele am ajuns la 49 de kg [:)]  , m-am antrenat pentru cand am fost cu adevarat insarcinata.

 

Meniul meu de ieri:

- caise, putina nectarina, o gura mar

- cafea

- ton cu spanac crud, macrou, crab si mancare de linte/dovlecel/ardei

- ceai verde, 3 pesmeti cu gem dietetic de mure

- 2 pesmeti cu somon afumat si mustar

 

Mi-a placut mancarea de linte de ieri de la cantina. Nu m-as fi gandit sa combin dovlecel si linte. Aseara am avut noroc. Am uitat de sedinta cele mari de la cor si numai bine ca s-au adus prajituri din plin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...