Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (206)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Hop si eu!

Ieri sa lesin ca am vazut 61.7 la cantar, azi 60.9. Dar cine a mancat saratele in we si 2 portii de pannacota duminica. Am fost singura cu fetele si zau ca as fi rontait non-stop. Uite de aceea prefer eu sa fie vreme buna si sa stam pe coclauri la plimbari in natura, departe de bucatarie. Ieri am calcat stramb cu trei boabe de struguri si 3 lingurite de cereale de la mezina. Le-am facut fetelor mamaliga cu branza si nu m-am atins dar pertotal ieri am mancat multi pesmeti/cereale. Am dat gata saratelele mele.

 

Ieri:

- 1 clementina, 3 boabe struguri

- ceai negru, 3 wassa cu gem de mure

- salata verde, peste si o lingura de ceva gen linte cu dovlecel si ciuperci

- ceai verde, saratele Monti cu branza Philadelphia, conopida, rosii mici

- 3 wassa, salata vinete, ardei capia

- 3 lingurite cereale, seminte dovleac

 

Azi:

- 3 caise

- ceai negru

 

Diseara vreau sa fac fasole cu un ciolan afumat ca sa avem si maine seara mancare. Dupa aceea piept de pui cu salata de varza. Si peste cateva zile am in plan o salata de naut cu patrunjel, ardei copti in otet.

 

Claudia, pai si la mine cam la fel cu pusul la loc. Si nici sport n-am facut. Azi gatesc, maine si poimaine seara au fetele activitati, maine merg si la scoala ca a inceput sezonul de sedinte cu parintii la gradinita/scoala/activitati. Poate vineri, sa sper.

Eu m-am ingrasat 1 kg in 12 zile la AI. Si zic ca a fost mai mult datorita odihnei, atat cat a fost ca in general nu prea am apucat sa stau intinsa pe sezlong ci mai mult dupa fete. Altfel, se puteau face meniuri de Monti in multe variante. Doar cioco neagra si pesmeti cu 24% nu aveau dar legume din plin, carne la gratar, branzeturi de multe feluri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu vreau un link cu saratele monti, mai ales ca mai am ceva branza Philadelphia in frigider, asa ca ar fi bine-venita o noua reteta:D

AM facut in week-end un cheescake, a iesit mai cremos de data asta, dar o nebunie de gusturi. [pk]

 

Azi sunt low baterry, nu stiu ce naiba am ca nu imi pot reveni, am mintea-n cearta, as mai fi dormit cat cuprinde de dimineata.

 

La pranz voi manca o cutie de ton cu salata valeriana. si la gustare un mar sau doua mai acrisoare ca asa imi plac.

 

Va tzuc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Azi zi molesita...am rezolvat cu gradi la cel mic, urmeaza program administrativ si ceva bucatareala!

Pana una alta, meniul arata asa:

 

MD: cateva pancakes micute din ou, faina de migdale, tarate de ovaz si magiun de prune

Pranz: ciorba de fasole, snitele de pui( carne de pui data prin oua, migdale rasnite si tarate, sare si piper) si ardei copti

Cina inca nu e gata dar intentionez sa fac niste varza calita si pulpe la gratar

In rest ceai de soc si roibos, apa calda cu lamaie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi noapte am facut fasole cu afumatura, desi as fi vrut conopida [:-)))]  deh, cand mi se pune pata pe cate o mancare, o pot manca saptamani in sir ...

 

Clau, am probleme cu o alergie in aceasta perioada, sper sa se termine in maxim 2 saptamani ca nu mai rezist [smulgpar]  degeaba iau medicamente, sprayuri, picaturi, etc.

Iar cuminte nu voi fi in weekend pentru ca e petrecerea fie`mi (la noi asa e, ziua ei e pe 16 august dar petrecerea cu 18 invitati [fri]  e acum pe 14 septembrie , cand e tot poporul acasa). Asa ca voi manca tort buuun [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saratele Monti

 

Eu am masurat cam din ochi branza acum. Am adus de la mama un fel de cascavea si nimeni nu o baga in seama asa ca am trecut la transformari. Am pus si ceva telemea de vaca. Eu amestec toate ingredientele mai putin faina. Separ amestecul in 2 boluri. In unul pun faina alba iar in celalalt cu tarate. Am gasit un amestec de faina cu tarate chiar in procent mare.

 

Giulia, Philadelphia merge pe pesmeti, la cheesecake dar la saratele zau ca nu am pus. Cel mai bine ies saratele cu telemea. Mie nici cu ceva cascaval nu imi prea plac. Branza telemea face aluatul mai fraged pentru ca se formeaza bule de aer pe cand cascavalul doar se topeste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de felicitari fetelor!

 

Sz, bafta sa treci de perioada asta cu alergii.

Si noi o sa fim in petreceri, acum vreo 9 ani, eram cu mandra  intr-o burta mare, mare [:)]  [:)]

 

Giulia, cum faci butter chicken?

Noi mancam curry de pui, restul casei cu orez basmati, io cu fasole verde.

 

Noi ne mai scoatem in perioada asta cu gratarele, incercam sa profitam de vremea de afara cat se mai poate.

 

Claudia, cred ca a iesit super tocanita de ardei si rosii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Sz, si sotul meu e in floarea rinitei alergice; i s-a declansat din senin acu vreo 5 ani si pana anul asta il tinea maxim 2 luni, doar mai-iunie pana la intoarcerea de la mare; insa anul asta au trecut deja 4 luni si el inca este foarte infundat, stranuta, curg ochii...

Tratamentul pe care il ia si ii mai reduce din simptome (atat cat sa poata dormi si el normal) cuprinde Baraka, gemoderivat din coacaz negru si spray Alectra; toate astea au ca acelasi efect ca atunci cand lua Aerius si spray chimicala de nas.... asa ca a ales varianta naturala! De obicei incepe cu baraka din aprilie; din pacate vad ca anul asta s-a prelungit foarte multttt! Nu stiu ce se intampla cu planeta asta!? Mama a devenit alergica la medicamente tot deodata  si tot cam acum 5 ani; are o lista foarte mica de medicamente pe care le poate lua; sa nu mai zic ca e de ajuns sa atinga cu mainile plantele din natura ca este plina de bube si se umfla....

Citisem ca in maxim 10 ani, 90% din populatie va deveni alergica la ceva!  [fri]

 

Cge, nu am apucat aseara sa fac mancarica, ca am mers dupa rechizite si alte alea. Poate azi... ca zilele sunt tare incarcate!

 

Ieri:

md: lapte de susan cu seminte

p: 15 prune si niste migdale

c: salata de rosii/castra/ardei cu telemea si piept de pui si 3 buc. de cioco neagra

 

O zi frumoasa! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...