Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: tot despre vacante


Recommended Posts

La multi ani si din partea mea, roxana! [flo2]

 

Rufus, cred ca parintii care au facut  tot felul de tampenii in copilarie, sunt cei mai precauti :)) ca stiu la ce sa se astepte.

 

Eu am ramas timpuriu singura acasa, ca mai toata generatia mea, cu cheia de gat. Stateam de la 12 pana pe la 3, timp in care lumea era a mea. Insa chestii nasoale nu am facut, cea mai mare prostie a fost aia cu aruncatul mancarii...

 

Tot asa, stiind ce am facut eu, sunt atenta la copii... de ex. sunt cam obsedata cu ferestrele si balconul, sa nu iasa nesupravegheate, tinand cont ca am facut o tampenie in copilarie. Aveam aproape 5 ani, eram proaspat mutati in apartament, la un moment dat, mama a zis ca se intinde putin in pat, si eu ramaneam sa ma joc prin casa. Numai ca mi-a venit ideea sa ma uit jos, in parcare, cum se joaca copiii, si cum nu ajungeam prea bine, m-am cocotat pe tocul geamnului, asa, pe vine, ghemuit... [fri]  [fri] Am stat eu ce am stat, si la un moment dat o vad pe mama ingrozita, gesticuland, plangand, Doamne ce s-a speriat, dar si eu... Mi-a ramas scena in minte, ca ieri, tin minte clar si pe mama cu arata, cu ce era imbracata... nu stiu, traind asa ceva, vezi, mi-e frica acum la copii. 

Deci Rufus, si la tine... cine stie, cunoaste! 

Si ma bucur ca Ioana s-a intors cu bine, s-au descurcat si cu taxiul, traiasca smartphone-urile [pk]  bag seama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 488
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Uf, ce bine e pe ghetar, racoare si taifas...

Am mai ajuns si eu pe aici dupa lupte seculare...cu copchilu, in pline tantrumuri ale dulcei varste de 2 ani, si cu o stomach flu care m-a tintuit in pat o zi intreaga. Nu-mi mai amintesc cand mi-a mai fost asa de rau. (A-propos, este o metoda de slabit garantata...cu efect o zi doua...dar tot imi face placere sa ma uit la cantarul care arata cu aproape 2 kile in minus.)

Am citit aproape tot, dar sa nu-mi dati extemporal.

 

Buflea, o rugaciune pentru tine sa ti se indeplineasca dorinta ca tatal tau sa te astepte. De obicei asa se intampla!

 

Asa, Michelle, ai varsta mea si arati cu vreo 10 ani mai tanara ca anii nostri si ca mine, bravo! Care-i secretu? William seamana bine cu tatal lui, nu doar la statura, dar si la alura, asa.

M-ai facut curioasa sa vizitez si eu SF intr-un viitor probabil, la fel cum pozele minunate ale Vivianei m-au incitat.

Cat despre aspectele mai nasty ale orasului, am eu o impresie asa, ca e un numitor comun al metropolelor nord-americane. Ce ai scris despre mirosurile pestilentiale de la canalizari, exact asa mirosea in New York in plin Manhattan. Ai intrebat de cersetori, si in Montreal sunt, destul de multi in downtown, pe la statiile de metrou si in jurul lor, mai stau uneori si pe la semafoare. Sunt cuminti si discreti, in general.

 

Roxana, La multi ani baiatului tau mare si frumos, sa aiba parte de ce-i mai bun in viata!

De cate ori ma uit la pozele cu copiii vostri mari, mi-l imaginez si eu pe fi-miu la varste din astea la care (teoretic) te intelegi cu ei...

 

Ziki, foarte interesant ce ne-ai povestit despre Irlande, nu aveam habar. Poza din masina e faina tare, sunteti o familie calda si va distrati pe cinste! Tu cand ai avut timp sa faci copiii aia mari, ca am inteles ca erai mezina ghetarului inainte de venirea Icai+bb?

Cand eram la "odisee", eram pazitoarea borcanului cu zen. Nefolosit de ani, a mai ramas vreo 2 degete din el, ti-l ofer cu drag pentru cele 3 saptamani de "mommy and me", sa treaca repede si poate, cine stie, iti face vreo surpriza si chiar va bucurati de timpul asta impreuna.

 

Ica, in loc sa te streseze cu vitaminele, doctorita ta ar trebui sa te programeze cat mai urgent la o inducere, copilul are tot ce-i trebuie deja, e copt ca un cozonacel ce a stat (prea) mult in cuptor. Total de acord cu cine spunea ca baietii-s mai mocaiti, si, as adauga eu, tind sa stea indefinit acolo unde-i cald si bine...

 

Celor veniti din concedii, acomodare usoara. Celor ce se rasfata in vacante, soare si distractie in continuare. Celor ce pleaca in curand, totul sa va depaseasca asteptarile.

 

Revin cand imi mai amintesc cate ceva...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxanici, Multi ani frumosi puiutului tau! Sa creasca frumos si sa fie fericit si norocos!

 

Karu si Rall, torrrrc... multumesc frumos, e doar poza buna ca e selfie si selfie-urile sunt setate sa te arate cum vrei tu  [:I]

 

Si daaa, ma ofer spre infiere cui doreste cui pofteste, da' repede, azi e super-oferta, ca maine e prea tarziiiiu!!  [dra]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ...trebuie sa pun asta :

 

A pastor announced at church, " If you know your wife is controlling you, move to the left."

All the men in the church moved to the left except one man.

The pastor was intrigued and asked, " How come your wife can't control you?" The man quietly replied, " It's my wife who told me not to move."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxanescu …sa-ti traiasca Patrika asta al tau, cu tot cu ochii aia de seducator …

 

Eu ii urez de 10 ori acelasi lucru si anume:

  • sa ia numai 10 la scoala,
  • sa te asculte de 10 ori mai mult ca acum,
  • sa o iubeasca pe soara-sa de 10 ori mai tare,
  • sa fie de 10 ori mai norocos ca media,
  • sanatate inzecita si
  • zeci de bucurii.

Cu ocazia asta am aflat ca Seducatorul este cu 2 luni mai mare ca fiu-meu. Nu stiu de ce am avut impresia ca e mai mare cu cel putzin 1 an, daca nu 2 …cred ca din cauza ca e asa de cuminte …lene spuneai ? Asa se spune la “cumintzenie” in Constantza ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am sfaturi la intrebarea Alinei …. Cred ca discutzii in contradictoriu cu copiii si despre ei exista in orice familie. Parintii mei intotdeauna au facut front comun, absolut intotdeauna. In timp am invatzat ca daca unul nu era de acord cu ce spunea celalat, atunci tacea, dar niciodata nu imi luau mie partea. Mai mare fiind, am incercat de nenumarate ori sa mi-l fac aliat pe cel care tacea si nu mi-a mers. Multa vreme i-am condamnat pentru asta.

 

La noi in familie insa nu exista o asemena regula … suntem cam haotici. Barbata-meu de regula nu prea se baga, eu sunt aia cu morala, cicaleala, isteria …dar si cand se baga, chiar daca e gresit, nu ar recunoaste in veci ca greseste. Din respect pentru faptul ca nu se prea baga, nu ma bag nici eu cand greseste fatza de copii si cum nu prea pot sa ma abtzin, de regula plec de acolo, ca sa nu vad nedreptatea ..pana la urma, ma gandesc ca iubeste copiii, n-o sa le faca rau ca sa trebuiasca neaparat sa intervin. Totusi nu mereu plec din zona, cateodata, cand ma enerveaza tare, ma bag, mai cu diplomatzie sau nu …alte ori, ma duc la copii dupa scandal si il scuz pe tatal lor, scuze din astea clasice – e obosit, va vrea binele, va iubeste …bla, bla.

Ideal ar fi sa existe o idee comuna intre parintzi in ceea ce priveste educatia …in familiile normale, aceste idei exista cam in 70-80% din cauzuri … dar suntem diferiti si ca parintzi, suntem crescutzi de persoane diferite, mentalitati diferite, personalitati diferite, e greu sa ajungi la un numitor comun sau sa fortzezi unul.

 

Paranteza

De ex acum, de cand ne-a stricat terasa, barbata-meu, fara nici o explicatie, i-a parolat lui Alex computerul …dupa parerea mea este o masura extrema, care nu are nici o legatura cu terasa. Ca nu din cauza computerului a stricat Alex terasa. Aseara, cand a vazut Alex ca nu mai are acces la computer, mai ca nu si-a taiat venele … in fatza mea desigur, ca in fatza lui ta-sau nu are curaj. Mi-a fost mila de el, dar i-am spus ca i l-a taiat pentru ca se uita prea mult la pokemonii aia si ca e daunator, bla, bla … i-am mai spus ca daca vrea sa descuiem computerul, trebuie sa ii cerem barbatului parola ca sa faca matematica online – 6 teste, am plusat eu. 4 a negociat el … 4 daca face 100% sau 6 daca greseste cel putzin unul. Deal … am descuiat computerul, a facut 6 teste si la final a zis ca vrea sa faca nu stiu ce videos, ca nu vrea sa se uite la pokemoni. Si eu am zis – foarte bine ca si asa nu-ti dadea taica-tau voie … happy end !!!

 

Inchid paranteza

 

In concluzie am scris mult si nimic concret … mai pe scurt, fa ce iti vine, cu cat mai multa diplomatzie. Da-ti voie si tzie si sotzului sa greseasca vis-à-vis de copiii, mai indreptzi unde se poate, mai le lasi sa curga …nu cred ca exista o solutzie clara, nici nu cred ca e indicat sa incerci sa impui solutzia ta …dar daca te incalzeste cu ceva, nu sunteti singuri si e normal ce vi se intampla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elydaaaa, ne-au fost ascultate rugaciunile (sau si-au facut efectul incantatiile, ca nu mai stiu ce ne angajasem sa facem [:)] ) si NE-a sosit in sfarsit cartea [:-)))]

Am trecut astazi pe langa Diverta si nu m-am putut abtine sa nu intru.:)Si am intrebat-o pe vanzatoare daca au cartea si am gasit-o.Ultima!:)) Nu am putut sa nu o iau dupa ce am auzit atatea impresii bune despre ea. Asa ca acum abia astep sa imi pun un pahar de ceai cu gheata si sa o citesc.Schimbam impresii ?:)(floricele )

 

 

Kari, haide mai ca al copilul tau vrea sa vina sa se culturalizeze!:))Al meu voia doar sa sa-si faca de cap!:)) Prea scumpa distractia lui, tinand cont ca vara asta au aparut cheltuieli mari tot pentru el.Asa ca s-a lins pe bot!:)):))

 

Karu, aici a fost o ploaie...de a iesit Argesul din matca.Cred ca si pe la ai tai a plouat si am inteles ca poimaine iar au anuntat ploi si inundatii.Si cica apoi vine canicula.Nu treci pe la mine prin sat cand te duci la ai tai?:)

 

 

 

Buflea, tu esti ok? Ti-ai mai revenit cu nervii capului ?:)):))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, La mulți ani frumoși seducătorului tău! [s] [s]

 

Apropo de zen. Mi-am luat o cană din seria "Keep calm and... " [:D]

 

post-19501-0-19951900-1406651561_thumb.jpg

 

Io când o văd pe birou și citesc mesajul mă bufnește râsul instant (nu de alta, dar e o situație mai complicată la birou și chiar am momente în care sunt aproape de freak out).

 

Am văzut o Ziki tânără rău, o Michelle slabă, am văzut prințesa blondă și cea brună în valuri și nederanjate de ploaie, am văzut aniversatul. Toți frumoși, frumoși. Dacă am mai văzut și alte poze și n-am zis nimic, să mă iertați, e de la vârstă.

 

Vacanțe plăcute celor care le au, celor care nu (ca mine) le urez spor la munci.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...