Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: tot despre vacante


Recommended Posts

Fleurdelise, da borcanu ala cu zen, il indoiesc cu apa si mi-l torn in cap pe tot. E mare nevoie de el, crede-ma.

Acum nu ca bomban, dar mama mea e ceva..tragi-comic. E genul ala de parinte pentru care niciodata nu vei face indeajuns, sau destul de bine sau ce vrea el. Genul ala cu care te simti mereu un copil nataflet si iti ies pe gura nolens volens "da, mamiii"..."sigur, mami" - cred ca daca eram baiat eram sotul ala din bancul lui Buflea. Asa, am mai avut si eu un strop de rebeliune in mine si mi l-am exprimat cum m-a dus capul: am fugit pe unde am apucat ca o musca bezmetica, sau a headless chicken, vorba astora.

Dar si acum, la batranetile mele, e acel matriarhat in fata caruia am un amestec de teama plus oboseala de a mai deschide gura sa zic "dar..." plus nitica intelepciune care imi spune ca nu pot schimba nimic si ca sunt doar 3 saptamani.

Mai tragi-comic e ca ii casuna acum pe noua generatie de Flaviosi si Felixosi care nu-s asa de obsinuiti cu ''la loc comanda" si risca sa dea din copite si din cornite.

Partea buna e ca vine sotul ei care e printre singurii oameni care reusesc sa o tempereze - in el imi sta speranta unui concediu reusit  [:)]

Am zis ca nu bomban? Am mintit!!  [}:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 488
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mianna, Elyda, nu terminati voi cartea asta de citit pana in August ca sa mi-o dati si mie ?

 

Sau de cine e scrisa ? Poate o gasesc si aici ...

 

Papanasho - uite o sa fac poze si le pun pe net ...nu stiu ce se pune intre caramizile alea. Astept sa se documenteze Barbatul, dar in pasii lui de Rac autentic, mai bine aflu eu mai repede ...

Cati ani are piticul tau ? E asa de draguzt ... si slabutz [:)]

 

Eu nu stiam de San Francisco, ca e iarna vara ... stiam doar de dealuri ...apropo, pe unde o mai fi Katy, nu ea era din SF ? ...pfuuuu si am o gramada de fosti colegi de liceu in SF.

 

Mihaela_Suedia, mare intelepciune ca ati cautat cazare in Canion ...noi l-am visitat cand am fost in Vegas si asa de rau ne-a parut ca nu am stat acolo. Mie mi s-a parut efectiv o minune a lumii ...dealuri verzi sunt mai peste tot, dar canion ca ala, nu.

 

Si eu vreau sa mai aud din nebuniile copilariei voastre ... Rufus pare a fi campion. Oare eu de ce nu-mi aduc aminte nimic, nu cred ca am fost atat de cuminte ...

 

Karu, sa stii ca daca matale te ambitzionezi, ne putem vedea si inainte de 25 ... dam o strigare si punem de o avanpremiera la marea intalnire de pe 25.Numai sa te ambitzionezi, doar n-oi fi si tu ardeleanca :)

 

Sora mea cu parul roshu, cum sa fiu ?... bipolara. Vi s-a intamplat vreodata sa functionati decent, sa radeti, sa glumitzi, sa impingeti un necaz in fundul sufletului numai ca sa uitati de el ? Cam asa fac eu acum si recunosc ca ma cam ametzeste exercitiul. O sun zilnic pe mama si aud prin ce trece, si ea si tata ...si ma invinovatzesc ca eu traiesc normal si ei, oamenii care ma iubesc cel mai mult pe lumea asta, traiesc aceasta drama. 3 zile, doctoritza de la azil, a incercat sa il scoata de pe morfina si sa-l puna pe tramadol injectabil. In astea 3 zile nu a mai facut crize de dementza ...dar aseara, i-a spus maica-mii ca il doare atat de tare, incat, daca ar putea sa ajunga pana la fereastra, s-ar arunca de la etaj ...mama s-a dus atunci si a cerut iar morfina. Azi nu am vorbit ...

Cum poate sa doara in halul asta ?

 

P.S. Mvaiii, ce bine aratam in poza asta din avatar - hahahaha

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe fiu-meu nu-l vrei ? Curata si terasa ...

 

 

idee: dl aqai a vazut la TED un speech cu chestii interzise pe care baietii ar trebui sa le faca. si a implementat la noi: marea des-surubare. ca zice acolo ca orice baiat ar trebui sa-ti demonteze tv-ul familial odata in viata.

 

cu o adnotare, si e ceva ce poti sa faci tu bine cu alex: dai o raita in ziua de gunoi pe afara sii colectezi monitoare vechi, radiouri vechi, poti sa iei de la garage sales masini de alea mari de jucarie sau alte electronce si oarece surubelnite.

 

ca sa nu ramai cu ditamai gaura in buget.

 

apoi, se da liber copilului la surubelnita si morman de obiecte.

 

bunica locala tocma' ce le-a luat alor mei niste motocilete cu telecomada de la un garage sale, in speranta ca se vor juca frumos copiii mei facand curse cu motociclete (atata le mai lipsea la cat sunt de competitivi si cat nu mai pot care sa fie mai grozav si mai grozav decat celelalt)

 

am zis si eu multumesc, cu ochii sclipind. azi i-am lasat acasa cu motocicletele, telecomenzile si niste surubelnite...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi, am inceput ziua in lacrimi si muci ...nu, nu din cauza lui tata. Pe el saracul, il tot inghesui intr-un fund de suflet si minte, asta ca sa pot functziona decent.

 

Am plans cu mucii pana la talie din cauza de kelewele …keleweleeeeee, keleweleeeeee [:-)))]

 

Colega mea de birou este din Ghana. Subliniez Ghana din Africa si nu Guiana din America de Sud …alo, lingvistii ??? Cum li se spune astora din Ghana ? Ghanezi ?

 

Si cum facem noi schimb de mancaruri, saptamana trecuta i-am adus ciorba de perisoare … a dus-o acasa, a mancat-o cu barba-sau si a venit azi inapoi cu review-ul ca este tipic “white people food”, adica fara arome, fara mirodenii, fara picanterii …mvai, ce jignire !!! Ciroba mea de perisoare, cu piper, sare, patrunjel, leustean si smantana ..auzi la ei, fara arome ??? [batcap]

 

De dimineatza mi-a adus recipientul inapoi, plin cu un desert ghanez …KELEWELE. Mi-a spus ca sunt banane prajite (plantains) cu ginger si arome …iau o gura si imi dau lacrimile, imi ia foc gura, imi cad plombele, imi sfaraie gatul, imi curg mucii si ceara din urechi [fal] …WTF is this ??? Cu shervetzelele pe fatza, printre sughituri de tuse, o intreb daca e suparata pe mine si s-a hotarat sa ma elimine …tot departamentul rade, eu nici sa rad nu pot de transpiratiile care imi curg pe fatza rosie, tumefiata … cica a pus 3 feluri de piper. Fratzioare, ce piper cresc astia in Africa, ca e arma de distrugere in masa. Eu va spun, de aia nu exista nici o "fashie Gaza" in Africa ... ce rachete nene,  aia daca pun piperul pe atacatori, nici o antiaeriana nu ii mai salveaza. Moama, dar ce stomac or avea ...cred ca e captushit cu talpa de azbest, sau cum se cheama materialul ala de protejeaza impotriva piperului, pardon, al focului ...

 

Nu pot crede ca atat de condimentat mananca africanii astia …cica DA, cam asa, cu tolerantza de rigoare …pfuuu, pai normal ca ciorba mea de perisoare I s-a parut fada …dupa circul asta, bolul de kelewele a trecut si prin mana altor colegi – unii mai prudenti, au luat un varf de linguritza si au renuntzat. Altzii, spaniolii mai ales, au mancat cu curiozitate …astia, curiosii, nu au plans, nu s-au inecat ca mine. Nu pricep efectiv, cum poate cineva sa tolereze arsura – usturimea aceea si sa-I mai si placa. Nu pricep unde sunt aromele acestui desert, ca eu tot ce am simtzit au fostflacari pe gat …

 

Si mai interesant de atat – colega mea ghaneza, care inteleg acum ca manaca piper pe paine in strat de-un deget, nu poate tolera WASABI …adica hreanul. A spus ca a incercat si I s-a dus aroma aia pe urechi in sus si pe nari in jos, i-a luat capul foc …da, da, exact ca mie cu kelewelele ei ….

 

Trebuie sa fie o stiintza cu paleta asta gustativa … voi ce stiti, se educa, se antreneaza ? Trebuie sa fie asa, ca altfel nu imi explic cum mie imi place hreanul si nu pot manca kelewele si altzii mananca piper cu lingura si nu pot tolera hreanul …iar altzii, ca asiaticii de ex, sa nu simta pic de mirodenie ca le pishca limba …

 

Voi cum stati cu iutzelile ?

 

Pentru exemplificare si daca sunteti curiosi sa incercati, retzeta de Kelewele este mai jos …nu uitati batistele si shervetzelele la prima inghitzitura

 

http://theafricachannel.com/kelewele-recipe-ghana/

 

P.S. Moamaaaaa, sa mai incerce cineva sa intre pe ghetar, fara sa stie ce e aia KELEWELE  ... si mai ales, cum gusta. Sa vezi ce filtru bag ... [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar si acum, la batranetile mele, e acel matriarhat in fata caruia am un amestec de teama plus oboseala de a mai deschide gura sa zic "dar..." plus nitica intelepciune care imi spune ca nu pot schimba nimic si ca sunt doar 3 saptamani.

Mai tragi-comic e ca ii casuna acum pe noua generatie de Flaviosi si Felixosi care nu-s asa de obsinuiti cu ''la loc comanda" si risca sa dea din copite si din cornite.

 

 

 

ha ha, si sa vezi ce bine ii va pica bunicii intalnirea cu noua generatie! si cat respect vei capata tu pt noua generatie pentru cum stiu sa nu-si bata capul cu ordine si instructiuni. ca ce spui tu, avem aici, in partea locala. si mereu ma minunez de copiii mei care stiu sa scoata the best of the situation for them, sa-si blocheze urechile la discursuri, sa faca funny faces sa scape mai rapid si sa obtina cate cadouri si dulciuri vor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu am absolut nici o dandana la activ din copilarie. Am trecut prin ea ca gasca prin apa. Nu tu minciuni, nu tu siretlicuri, nici macar ceva senzatii tari. Unde ma puneau acolo stateam. Si mi-e o ciudaaaa! Mi se pare ca toata trasnaile astea si ideile care le vin copiilor sunt dovada unei minti cu sclipiri. Daca nu ai curiozitatea sa cunosti, sa desfaci, sa distrugi, cred ca nu o sa poti nici crea. Daca nu incerci sa vezi ce e dedesubt, n-o sa conduci sistemul nici n-o sa-l creezi, o sa-i ingrosi randurile.

E pacat ca in ziua de azi tot ce pot strica si desface copiii prin casa costa. Ca asta ii impiedica sa mai faca, si cand isi dau seama de trasnaie dupa groaza parintilor, se lasa de "sportul" asta si isi inhiba curiozitatea.

Si acum stiu ce o sa spui, Bufleo soro - sa astept sa vad cand o sa-mi fie si ai mei curiosi si o sa-mi distruga ceva care o sa ma coste.  [:)]

 

Iar cu iuteala africana, am cunoscut-o si eu, doar ca cu un alt fel de mancare, din Congo: saka-saka. E un sos din manioc, la care se adauga o tocanita de ardei iuti de-ti "skip a beat" inima. Si eu tot la serviciu am patit-o, doar ca fara sa duc si eu galuste, hehe.

Mi-au spus ca e picant, si ca nu e de albi, dar eu m-am dat crocanta ca mananc ardei iuti goi din frageda pruncie, si m-au lasat in nebunia mea. Apoi si cand clipeam simteam ca mi s-au iutit pleoapele, respiram ardei, gandeam ardei, eram ardei.

Si intr-adevar, imi place foarte mult iutele, dar de wasabi sa nu aud - ciudat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela_Suedia, mare intelepciune ca ati cautat cazare in Canion ...noi l-am visitat cand am fost in Vegas si asa de rau ne-a parut ca nu am stat acolo. Mie mi s-a parut efectiv o minune a lumii ...dealuri verzi sunt mai peste tot, dar canion ca ala, nu.

 

 

Si noi tot asa am facut dar am zis ca atunci cand mergem cu copii sa stam aproape de canyon. Bine ca stiu la cine sa apelez pt info cu cazarea;)

Mereu am vrut sa te intreb si uit, de Pocahontas (mama minune) ce mai stii?

Mie nu imi place iute deloc deloc. Asa ca pot sta ei cu condimentele lor si eu nici nu ma ating [fri]

Eu cred ca da, doare rau [:(]

 

Roxanescu, carte as avea dar mana de lucru ba [:I]

Eu am dat cautare dupa cartea aceea in engleza da nu imi iese prea bine. O fi doar in ge si ro?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, da si eu imi amintesc ca am fost cuminte [:)] Pe sot nu il las sa imi povesteasca din copilariile lui ca ma iau parerile de rau ca am facut copii cu el [fri]

 

 

eu am fost cel mai cuminte copil :D

 

nu faceam altceva decat sa stau sa citesc toata ziua. si sa curat/ acopar boacanele fratilor mei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...