Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: tot despre vacante


Recommended Posts

hei, vine ziana maseluta la voi?

Vine, vine, de fiecare data.. Deja a venit de cateva ori :)) Fetele abia o asteapta, acum, ultima data, s-au trezit de la 7  [fri]  sa vada ce a adus 

 

Michelle, dap, molarii de 6 ani sunt definitivi. La noi, adultii, este prima masea care vine dupa cei 2 premolari. Incredibil, aia e maseaua care ne-a aparut si noua la 6 ani :))

Apoi in spatele ei, e molarul de 12 ani, si ultima este maseaua de minte (de care eu de ex, nu mai am deloc, mi s-au "busit" toate rau de tot, in 4 ani, dupa nasteri)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 488
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

habar nu am care sunt maselele de 7 ani. William nu le are sigilate.

 

e o poveste lunga cu dentistul ala.

eram revveniti nou aici , nu stiam pe nimeni sotul nu lucre eram ocupati cu ccasa...si ne-am dus la un dentist fara sa citesc reviewuri.

 mi-a spus ca are carie (desi nu se vedea nimic) treb scos nervul...si repede, repede...I-a si pus coroana metalica.

 apoi accelasi dentist noroc ca m-am dus si ccu sotul...nu ca William are carie la dintii din fata de jos (avea niste pete galbene...mici) si incerca sa ii scobeasca cu chestia aia metalica sa ne convinga ca are carie.

am vazut pe sotul meu ca se inroseste la fatza, se ridica cat e de mare de  pe scauna si pune mina pe dentist (o asiaticca mica) si tipa la ea sa se opreasca.

 pe mine m-a apuccat tremuratul , de unde stateam eu in cabinet nu vazusem exact ce ii facea in gura lui William.

 

dentista, to to tinea pe a iei cca e careie ...ca sa ne arate...

atunci sotul il ia de mina pe William si zicce , "gata, plecam de aici" , dentist ca suntem parinti inconstienti ca lasam copilul cu carii in gura.

 

l-am dus de atuncci la 2 dentist...si amindoi a zis ca nu sutn carii si bine ca nu am last-o pe dentist sa ii umble mai rau ca ii deteriora permanent smaltul.

 

zau , am multumit lui Dumenzeu ca a fost sotul cu mine...si el cand vede ceva, imediat actioneaza.

 

dar imi pare rau ca am apucat sa ii puna maseaua aia , sa-I faca rootul ...cand mai mult ca sigur cred ca era vrajeala...doar sa ia bani de la asigurare.

in timp acele pete au disparut....

si vecina a fost la un dentist care la fel zicea cca fetita ei are carii la nu stiu cite masele (carii asunse bine...) si cand a dus-o la alt dentist...a zis cca nici vorba nu are nici o carie.

 

ce sa mai provesti de groaza si pe aici cu dentistii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la William maseluta metalica (prima dupa canin, deci e premolar), asta fiind pre alipita de urmatoarea, nu a putu sa  floss, si pt ca I-a picat vad ca are o carie in laterala.

ma intreb dacca o sa I-o plombeze or what?

si asta e tot temporara nu?

deci cea permanenta e ultima ( a 3-a dupa canin)? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la William maseluta metalica (prima dupa canin, deci e premolar), asta fiind pre alipita de urmatoarea, nu a putu sa  floss, si pt ca I-a picat vad ca are o carie in laterala.

ma intreb dacca o sa I-o plombeze or what?

si asta e tot temporara nu?

deci cea permanenta e ultima ( a 3-a dupa canin)? 

Ai nevoie de un dentist. Da, aiurea cu dentista aia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da , zana maselutza vine...

V- am povestit ca se intreba in spania daca oare stie unde - era atunci. Dar zana a uitat o noapte sa vine, si nici nu a avut marunt si a primit 10.

asa ca piticu se intreba de ce El a primit doar 2 sau 5€ si R a primit 10&...

Pan la urma a tras singur concluzia ca erau Mai mari dintii si de asta, ca io ramasei fara grai.

Si, isi verifica cand unul cand altu care dinte nai misca... Io nu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphitza, Alinuk,Mickyy, Danielag, va multumesc pentru urari.

 

Rall asa nu se mai poate.  Cateodata ma terorizeaza cu argumentele si intrebarile, simt ca imi explodeaza materia cenusie (aia putina pe care o mai am). 

Sunt zile cand am impresia ca tot ce fac are ca scop sa ne scoata din minti pe noi parintii. 

 

Alinuk sper ca iremediabilul sa nu fie chiar asa de iremediabil. Multa sanatate. Ca baieti talentati ai tu, fac adevarate opere de arta.

 

Michelle radacina dintilor de lapte se macina de aia cad ei asa usor.  Tudor are acum vreo 6 dinti lipsa, cam greu cu mestecatul. 

 

Aqai si Tudor zice nu sau mai nou are un zambet fortat pe care il afiseaza cand e nervos.  Aoleuuu cred ca mama imi dadea dintii afara daca ii zambeam asa vreodata.  Cand o face lata ca ultima data nici psss nu zice, face tot ce il pui.  Nu mai are intrebari sau argumente ca stie cand intinde coarda prea mult.

 

Vacanta placuta Kari! Sa vii zen.

 

Cred ca ni s-a nascut nepotul dar Ica e prea obosita sa ne dea de veste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok m-am mai linistit cu maseaua asta. William are 2 canini lipsa si premolarul.

la maseaua metlicca nu a mai venit zina, mai ales ca eram in SF.... I-am zis lui William ca nu primeste masele fake. [:)]

 

by thee way cum stii cca sunt sigilati molarii, see vede ceva?

 

eu am uitat daca I-am sigilat ori nu.

 

si eu cred ca a venit barza la ica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai

kari, spatele cum se vede? stramb sau drept?

 

dr naturopath a recomandat sa-l ducem la osteopath, un dr traditional romanesc cu patalama in medicina traditionala chinezeasca a zis ca e bull-sh.. cu osteopath ca daca reusesc sa-ti modifice coloana e chiar de bai...

un osteoppath e foarte bun pt coloana, eu am scapat de mari probleme cu osteopatul naturista ta are dreptate, un osteopth face ani grei de medicina si site ce face, eu zic sa nu reununti, tu alegi, eu ii consideri mai buni decat physical therapist, cauta pe Osteopathic Manipulative Therapy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...