Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Slanina - noutati


marius

Recommended Posts

elyda... [pofticios] de preferinta piine de vatra cu coaja groasa [pofticios] [pofticios] [pofticios] [pofticios]

 

Da,"pâine de la chiosc"ii zicea la mine la tara.Avea coaja groasa si era mai neagra .Era asa buna cu lapte cald, cu unt sau cu smantana de deasupra laptelui pus la prins!

Sau cu oua in tigaie, cu carne din garniţă si carnati facuti in casa.Mai arunca bunica si niste brânza care se topea acolo...

 

Sunt sadică!:)):))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fara gluma ,as bana topicul asta ....

Eu daca nu mananc slanina ,macat o data/ saptamana ,simt ca imi lipseste ceva .

Iar painea cu unsoare ( deh,sunt ardeleanca ,pe la noi nu se prea stie de untura ) si cu ciapa rosie ,cu castravete ,cu rosii,cu ardel,cu usturoi ,separat ,sau din toate cate putin ...nu exista bunatate mai mare .In Reghin e chiar o carciuma ,care are in meniu "pita cu unsoare si ceapa rosie " .

eu paine nemaipomenita ,iau din Obor ,de la Covasneni,cu cartofi si coapta pe vatra si batuta de coaja .....

merg sa imi rup o daraba de pita ,sa o mananc goala ...ca imi e lene sa imi tai slana 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si in Polonia e un restaurant (mai mult, dar la unul am fost :))) ) nde au in meniu paine cu untura. i-am spus sotului ca am vazut acolo asa ceva, data urmatpoare cand am mers la restaurant i-am zis ca ii comand eu asta si ca intreb daca e untura, iar cand s-a intors de la fumat i-am dat vestea ca din pacate nu au acum... saracul, parac l-as fi anuntat ca a pierdut 100 de milioane de euro. l-am lasat asa bosumflat pana a venit doamna cu farfuria la el :)))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care doreste, care pofteste untura de la soacra mea din garniţă???

 

Are soacra untura de la porcul din curtea proprie si personala :) si in afara de mine nu prea o vrea nimeni.

E untura rezultata dupa topirea carnii (deci are si gust bun):)).

 

Care aveti drum pe la mine prin sat ?:)):))

 

 

La pâine" de chiosc"nu ma bag ca d'asta nu am de unde sa va fac rost!:)):)):))

 

 

 

 

Deci noi vorbimm despre untura pe paine...ceapa rosie...jumări. ..la "Stiinta si cercetare"???????

 

Foarte tare!!!:)):)):))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prezent! Am facut cura de slana cu paine de casa, ceapa, rosii, castraveti. Prietenii de pe fb stiu!

Citisem un articol similar si m-a convins sa incerc.

Chestia cu 'carnea de pui e cea mai usoara, sanatoasa, etc' e doar marketing, parerea mea. E un coctail de hormoni, m-am convins dupa ce copilului meu, dupa diversificare ( prima carne-piept de pui) incepuse sa-i creasca par pe picioare, ceea ce m-a speriat. Medicul mi-a spus ca-s multe cazuri de gen, de la hormonii de crestere din pui.

Asa este, slanina de porc e minunata, mancata ca atare, sau preparata.

Nu numai ca-i buna rau, e sanatoasa si nicinu ingrasa. Verificat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...