Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Drumurile noastre, toate...


Recommended Posts

William e pedepsit o saptamna. too bad, ca pe 13 incepe scoala, dar a intins coarda la maxim...si de data asa gata, nu-I  mai merge.

 

a inceput cu miorlaieli ca nou vrea cu noi la cumparaturi, ca sa sstea acasa sa se joacape  PS....ca ii facem viata grea cu cumparaturile NOASTRE.

 

ca de ce incepe scoala...ca a fost prea surta vacanta (discutie zilnica toata saptamna)

 

apoi m-a suant ieri antrenorul de basketball, sa se prezinte si sa ne spuna numele echipei. cand a auzit in loc sa fie bucuros, multumit...ca ma e un pic si incepe basketul...s-a pus pe plans, ca de ce e echipa Celtics (ca a mai fost la echipa cu nemele asta , ca astia poarta echipament verde, si e a 3-a oara de cind face basket si numai verde a purtat.

 eu inteleg ca voria alta culoare, dar stai asa, cca nici macar nu stie sigur, plus ca e vorba ca jaoca basket...nu de culoare echipamentului.

 

la vreo ora de tragedia asta ssi noi sa-l impacam  sai spunem ca nu conteaza...ma apuc sa joc table cu el ( ca in fiecare seara...) , era nervos ca pierdea, si cauta motive IAR de nemultumire, ca nu dau repede cu zarul...ca nu jocbine...

 

ehe...mi-a sarit mustaru...si lui taica-su in acelasi timp se saturase de

miorlaielile  si nemultumirile luilui.

 I-am tinut morala  vreo ora si ieri si azi... ca nu apreciaza , e continuu nemultumit. il duc la piscine, gaseste ceva sa nu-I cconvina, are playdate, ca nu se joaca copiii exact cu ce vrea el, in parc la ffel...numai nemultumiri.

 

voriam pe cuvint pt o saptamana sa ii pun cortul in tr-o camera in living  sii sa doarma acolo inconfortabil,un singur rind de haine...o singura jucarie, 2 carti, un caiet si un creion....dar a zis sotul ca nu, sa-I mai dau o sansa...ca poate se schimba.

 

 

asa ca deocamdata e pedepsit  fara tv, computer, ps toata saptamana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 618
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, eu as zice sa scurtati discutiile cu William pe temele "nemultumirilor" lui. S-a terminat vacanta, asta e, nu putem controla noi treaba asta. La fel, culoarea echipamentului, etc. Sa incerci sa empatizezi cu el, totusi, eu cred ca pt. copii nemultumirile sunt foarte reale, chiar daca pt. noi adultii nu-s justificate. De exemplu: da, te cred ca nu-ti place ca s-a terminat vacanta, dar uite... (aici urmeaza silver lining...) incepe asta, si astalalta...te intalnesti cu prietenii de la scoala etc.

Sunt sigura ca e mai usor de zis decat de facut...

 

Am vazut fetite/fete superbe, de Eumada si Viviana si am citit bune si rele despre concedii.

 

Uite eu n-am problema asta, a concediului,ca nu plec nicaieri. Dar ma gandeam cum, in majoritatea vacantelor "in statiune" esti cam stuck intr-un loc si orice detaliu dezagreabil se tot amplifica precum picatura chinezeasca, riscand sa strice tot ce e frumos in rest.

Mda, filosofie "pe bordura", cum zicea un blog...

 

Sper ca Strumf&co au ajuns la destinatie aerisiti si racoriti si reveniti din socul intalnirii cu Wecinul Costica de la CFR...pacat ca "emblema" asta de (lipsa) de civilizatie persista.

 

Ella, vacanta placuta din nou! Te invidiez pentru cate concedii ai si astept relatarea...urmeaza Islanda, nu? Doar numele sa il aud si ma fascineaza.

 

Viviana, stiu cat e de grea fiecare zi in spital dar e spre binele lui sa se asigure dr. ca totul e in regula inainte de a-i da drumul acasa. Reintregire placuta va doresc.

 

Ica sigur e mamica unui Saul bucalat si o felicit de pe acum pt cand va citi. N-o mai strigati fetelor (exclud domnii de la subiect...) ca nu cred ca apare foarte curand, nici macar sotul ei. Imi si imaginez discutia: ea, epuizata: draga, te rog scrie si fetelor de la Ghetar...el, extenuat de fericire: da, draga (in off: ia mai lasa-ma cu ghetarul tau ca nici nu stiu ce-i ala si unde sa-l caut.)

 

Eu dupa ce am nascut trimiteam mesaje in stanga si in dreapta uitandu-l tocmai pe tata, eram confuza, ce mai. Asa ca taica-miu a aflat de nasterea unicului nepot dupa toti, rude mai indepartate, amici, colegi, de fapt, nici macar de la mine sau barbata-miu, ci de la matusa-mea(sora lui) prin verisoara-mea care primise prima mesajul meu.

 

Sa inchei, zic, ca asa pot bate campii la infinit,las si pe mai tarziu.

I'm going la nani, noapte buna pinguinilor nord-americani si zi buna europenilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

O femeie nebuna m-a sunat dimineata pe la 6..30 si de atunci nu pot dormi.

 

chiar ieri, mama, care are diabet, m-a rugat sa verirific indicele glicemic pentru fructoza.

Din aproape  in aproape am aflat ca fructoza este indulcitorul care ingrasa cel mai mult, bombardeaza intregul sistem metabolic.

Unul din linkuri: http://www.csid.ro/health/noutati-sanatate/fructoza-indulcitorul-care-ne-ingrasa-cel-mai-mult-2838666/

Si tot citind astfel de linkuri m-am dumirit de ce nutritionistii insista ca daca la intr-o dieta mananci multe fructe te inngrasi. Mai ales fructe cu coninut ridicat de fructoza.

 

Stevia - e naspa, pentru ca nu imi place la gust. De fapt eu nu pot bea cafea, ceai cu indulcitori artificiali - si din punctul meu de vederee stevia ii intrece pe toti la scarbosenie.

 

Aportul meu de indulcitor intr-o saptamana este de 10,5 bucati de zahar brun. Si cam atat. Imi place foarte mult zaharul brun.

Cred ca norocul meu in faptul ca nu ma ingras mai mult de atat consta exact in fapul ca  nu mananc dulciuri.

 

Din pacate nici fructe nu mananc. De 2 saptamani de cand fac in fiecare zi compot pentru Celspitalizat nu numai ca nu am gustat din el, dar nici fructele din frigider nu imi fac cu ochiul.

 

Din alte pacate nu imi plac nici lactatele. In afara de branza telemea de oaie.

=====

 

Ieri am aflat ca iarasi, ii da drumul azi din spital.

Mai vroiam sa va mai zic ca toti acolo in spital, infirmiere, asistente, dr. s-au comportat mai mult decat profesionist si ca nimeni nu a cerut nimic. In afara de brancardieri. Ieri am aflat ca de la terapie intensiva (unde a stat o juma de ora) l-au dus in salon brancardierii care i-au cerut bani pe motiv ca a patat targa cu sange si ca ei trebuie sa munceasca s-o spele. Bleah. 

Era atat de ametit, cu creierii plecati incat acei brancardieri i-au luat nici mai mult nici mai putin de 200 lei - mie de astfel de oameni mi-e scarba si tot stau si ma intreb cat de rau om poti sa fii sa profiti de un om care a trecut pe langa moarte.

Cred cu tarie ca in astfel de situatii isi spune cuvantul lipsa de educatie - mai bine zis lipsa de scoala.

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana,

[flo2] multumesc ca ai lamurit chestia cu fructoza, eu nu is buna deloc la explicatii [:)]

 

eu nu pot dormi din cauza dureri de masea la care am facut lucrare pe canal, mai mult ca sigur einfectie mi-au dat antibiotice si le iau si ibrupofene si tylenol si etc si tot ma doaree, urasc dentisti, urasc dentisti cine ma pus sa ma duc ... [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eumada,

 

stiu si eu stiu de fructe ca ingrasa,

fructele cat de cat ok sant  afinele, murele, zmeura, in categoria asta, cica vor acum sa afiseze o eticheta la cantitatea de zahar pe fructe, de ex bananele sant foarte dulci, dates (nu stiu numele in ro dar au cam 29 g de zahar foarte dulci)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stevia - e naspa, pentru ca nu imi place la gust. De fapt eu nu pot bea cafea, ceai cu indulcitori artificiali - si din punctul meu de vederee stevia ii intrece pe toti la scarbosenie.

 

Ai incercat un anumit produs? Ca sunt foarte diferite, unele sunt exact ca zaharul. Sau frunze?

Oricum, e f ok si cu zaharul.. Adica si eu folosesc cel mai mult pt. cafea, ca in rest nu am la ce pune zahar. Deci ar veni cam 35gr pe saptamana.. e ok orice as / ai folosi [:)]

 

Cat despre fructe, pot spune la fel de usor "nu ingrasa" asa cum spuneti voi "ingrasa". E foarte relativ. Vorbim de un barbat inotator, care de ex. are nevoie de 10.000 calorii pe zi? Care mananca 5 mere? Atunci sigur fructele nu il vor ingrasa. Sau vorbim de mine care stau in fata calculatorului si daca mananc 5 banane atunci da, ma ingrasa? Sau despre mine care mananc un castron de fructe de padure si chiar slabesc putin datorita lui?

 

E foooarte relativ si as spune ca sa spui "fructele ingrasa", implacabil, e gresit.

Conteaza cine, cat, cand, de care... [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, toti culturistii au cheat day. Da' toti. Imi placea Dr Oz, dar nu le stia omul chiar pe toate  :D

Ne-am uitat pe youtube la unul care avea cheatday o data pe saptamana chiar si cand participa la concursuri. Cel mai putin manca in cheat day 20.000 de calorii :)))))

 

 

Fructele ingrasa? hmmm...relativ. Si Smoothieurile ingrasa, alea sanatoase cu spanac si patrunjel samd.

Daca mananci 3 mese consistente, intre mese si fructe multe pe langa, da, se poate sa te ingrasi.

Daca mananci fructele pe post de desert sau de masa si nu le amesteci cu alimente grase, nu, nu ingrasa.

 

eu de cred ca vreo 2 luni sau mai mult mananc fructe multe. adica zilnic minimum 3-4 banane. juamte sau  1 kg de lubenita, un pepene galben intreg de obicei, caise, cam o piersica, ca sunt mari de tot, afine, zmeura, capsuni.

In astea 2 sapt fara dulce cnd simteam nevoia de ceva mancam 2-4 curmale.

La mine micul dejun consta in iaurt cu Müsli low carb si normali, cu frcute uscate dar fara adaos de zahar, o lingurita de miere, afine si cafeaua cu o lingurita de miere, sau cafeaua indulcita plus un shake miraculos dintr-un iaurt (0,1% grasime), o banana, pudra de roscova si 2 lingurite de unt de arahide. e demential de bun si ma tine satula minimum pana pe la ora 11-11 jumate.

La pranz mananc sau fructe, baton de cereale, iaurt, sau iau masa la cafeteria noastra de la spital.

Dupa amiaz lubenita si pepene si fructe, antrenament, proteinele, iar seara eventual o salata sau branza  are are vreo 30 g proteine, 0,1% lipide si sub 0,1% carbohidrati :D

 

 

 

Acum ca v-am plictisit :))))

 

Viviana, e fff frumoasa cculoarea si ii sta superb, si mie mi-ar place sa mi se potriveasca asa ceva. Arata ff bine si asa, dar si intr-o freza eleganta.

 

Eumada, tare draguta pitica ta.

 

Rall, tu esti pe ebay-ul uk? cum faci cu transportul? intrebi de fiecare data daca trimit in ro, sau ai vreun filtru? ca nu se compara uk cu de, daca dau un search la haine gasesc la uk o gramada si la de....trist de tot. :))))

 

 

noi azi avem in progam biciclitul. mergem la un lac de langa (fac poze ca merita), si de acolo mergem la un festival intr-un satuc alaturat unde T. vrea sa manance langosi :)))))

 

 

Zicea cineva ca sotul slabeste mai repede. Al meu avea 98 de kg, a slabit in 2 luni pana la 80 si ceva, s-a apucat de sala, acum are 79, muschi si abdomenul frumos. mai are acolo ceva tesut adipos, dar se vede ca e muncit...barbatii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...