Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Drumurile noastre, toate...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 618
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna

 

N-am apucat sa citesc totul, dar tineam sa-I raspund lui mada. Nu stiu daca a mai adaugat sau nu detalii pe parcurs, dar sincer, mie nu mi se pare o asa un capat de tara ca prietena ta n-a vrut sa stii ca se casatoreste. Nu era nicidecum la prima casatorie, din contra, e posibil sa-si fi dorit un eveniment intim si discret, si stiind ca intre sotul ei voi au existat divergente a preferat sa nu isi complice inutil un moment care ar fi trebuit sa fie al ei, special.

 

N-o cunosc, dar daca seamana macar un pic cu mine o inteleg perfect. Eu am ales sa merg la starea civila fara sa anunt pe nimeni! Nici macar rudele de gradul 1. Poate ai prins povestea pe forum anul trecut, cand am dus cele 2 bunici si fetele sub pretextul unei plimbari la doctor direct la starea civila si le-am pus in fata faptului implinit. Nici tatal meu sau tatal lui n-a aflat decat dupa eveniment, de prieteni nici nu putea fi vorba!

Asa am simtit eu ca trebuie s-o fac, asa am facut-o, si nu m-a interest parerea celorlalti. Era momentul meu, nu al lor! Plus ca la starea civila n-ai nevoie de nasi, ci doar de martori.

Nu mi se pare corecta nici abordarea: eu te sprijin si te ajut dar tu ma iei de nasa! Daca vrei sa ajuti pe cineva in general o faci pentru ca asa simti, nu pentru ca astepti sa primesti ceva inapoi de la respectivul. In caz contrar nu mai e un ajutor, ci doar un mod de-ati indatora niste personae, un mod prin care tu le poti bate obrazul in viitor, uite, vezi ce-am facut eu pentru tine, si tu nimic!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy nu e chiar asa...au ajuns aici datorita mie....tot ce doream era macar sa mi spuna....asa cum a stiut sa ma sune de cate ori a avut nevoie de ajutor.

Macar sa mi spuna...nu sa si bata joc.Atunci de ce daca e cum spui tu de ce m a su nat de cate ori a avut nevoie iar eu am lasat tot si am percutat?cand ai ei o respingeau si ii spuneau sa stea cu tatal copiilor am luat o cu doi copii la mine....am protejat o....astia sunt oameni egoisti pe care nu ii intereseaaza decat binele lor si altii sunt buni doar sa fie folositi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mada, priveste partea plina a paharului : daca acceptau sa le fiti nasi, relatia intre familiile voastre ar fi continuat si poate iti faceau o faza mult mai urata, din care sa iesiti sifonati sau chiar pagubiti material.

zi merci ca a iesit totul la iveala acum, pune cruce la ce-a fost si mergi mai departe. acestia nu pot fi considerati prieteni in adevaratul sens al cuvantului. sunt amici cu interese. cat i-ati ajutat, a fost bine si v-au cautat compania. cum au dat de ceva mai bun, v-au lasat cu ochii in soare.

roata se intoarce, vei vedea. cand te astepti mai putin s-ar putea sa te caute iar pentru cine stie ce probleme. fii eleganta si diplomata si refuza politicos, fara explicatii sau dispute. pur si simplu pune distanta intre familiile voastre si va fi mai bine asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy nu e chiar asa...au ajuns aici datorita mie....tot ce doream era macar sa mi spuna....asa cum a stiut sa ma sune de cate ori a avut nevoie de ajutor.

Macar sa mi spuna...nu sa si bata joc.Atunci de ce daca e cum spui tu de ce m a su nat de cate ori a avut nevoie iar eu am lasat tot si am percutat?cand ai ei o respingeau si ii spuneau sa stea cu tatal copiilor am luat o cu doi copii la mine....am protejat o....astia sunt oameni egoisti pe care nu ii intereseaaza decat binele lor si altii sunt buni doar sa fie folositi.

 

Bucura-te ca ai reusit sa faci doi oameni fericiti, ca ai ajutat o prietena atunci cand a avut nevoie, ca ai facut viata mai usoara unor copii.

 

Ai facut asta numai pentru ca sperai sa te puna nasa, sau pentru ca prietena ta avea nevoie de ajutor?

 

Ca daca ai facut-o cu scopul de a te pune nasa...asta tot o forma de egoism este.Nu este ok sa conditionezi ajutorul si sa scoti ochii cu el, ca atunci nu mai e ajutor.Este doar un instrument sa ajungi la scpul tau.

 

Nu aveau nici un fel de obligatie sa te anunte pe TINE cu privire la ceea ce vor sa faca cu viata LOR. Au facut-o asa cum si-au dorit, asa cum au vrut ei sa isi inceapa viata impreuna sau...nici nu conteaza de ce.Important e ca asa au simtit.Si cei din jur nu au decat sa accepte si gata.

 

Fii multumita ca ai pus umarul la intemeierea unei familii si la fericirea unor prieteni.E pacat sa pierzi asta din vedere !

 

Sper sa intelegi exact ceea ce am vrut sa spun.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la racoare! Doar aici pe ghetar ce ne mai putem racori, in rest e jale! Noi am lasat briza marii vineri, cu mare regret. Dar inca nu am ajuns acasa, suntem la Iasi. Ne hodinim, ne plimbam, ne coacem de caldura, facem cumparaturi. Fericiti cei ce mai au bani dupa concediu: nu prea avem de fapt, dar avem fericirea de a boteza o fetita pe 16 august si am cumparat cate ceva din cele necesare.

Va salut, am citit tot, invidiez harnicutele care dau cu var si ma bucur pentru cei ce beau cafeaua impreuna! Mada, imi pare rau ca ai plecat de la mare mai devreme, imi pare rau ca suferi din cauza prietenei tale, iti doresc liniste!

 

Am plecat sa culc copilul si apoi la plimbare prin canicula prin Orasulcarene-aunit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu am fost destul de clara.Eu pe Luci o stiu demult,de cand era insarcinata cu fata,cu primul sot caruia i-am tinut contabilitatea.

De atunci erau probleme....

Ulterior dupa 5 ani..o perioada sotul meu si al ei..(fostul)au lucrat impreuna.Atunci ne-am apropiat foarte mult amandoua.De atunci erau probleme....am sustinut-o....si pe perioada divortuui....si in toate chestile...nu avea cine s-o ajute,cine sa o duca aduca de undeva...se tra cu copilul de mana prin autobue infecte...nu avea cine sa-i spuna o vorba buna....ea a luat decizia sa divorteze...a fost greu..urat...am fost cu ea la IML...sora ei...o respingea..ai casa, traieste cu tatal copiilor......a stat in casa divortata fiind cu nebunu` care o mai batea...i facea figuri...a avut probleme a fost la psihiatru...am sustinut-o....am fost langa ea....

 

Pe de alta parte,in 2008 varul sotului meu si cica prietenul lui de o via...a acceptat sa ne cunune.Bun.Nunta mea a fost pe 31.05.Pe 25 mai,ne-a anuntat ca nu ne mai cununa scortandu-ma pe mine vinovata ca vezi doamne nu i-am lasat cea mai buna camera cumnatei lui cand am mers toti la Moeciu.Porcarii...

Ei doi sau trei ani sotul meu si varu-sau nu si-au vorbit.Intre tmp varul a divortat,sotia lui a fost in arest...urat...din mare smecher a ajuns fara casa,fara servici si ...a reinceput incet,incet si eu am fot cea care l-am indemnat pe sotul meu sa reia relatia cu el.oK...PRIN 2011 a inceput sa ma bata la cap...sa- fac cunostinta cu vreo amica de-a mea...vecina....de preferabil care sa fi trecut prin ce a trecut el....i-am zis ca n-am de unde.

In 2011 reluasem si relatia cu prietena mea....pana in 2013 in octombrie..am sustinut-o si ajutat-o....la orice ora din zi si din noapte.Apoi...intr-o seara....in timp ce eram la un spectacol...de sfanta paraschiva de fapt....mi-a vent deea sa le fac cunostnta.Zis s facut.Varul sotului are si el o fata de 20 ani...amica mea doi copii.

A inceput dupa aia bombardamentul....varul a zis ca e ceea ce isi dorea el....ea la fel...dar..inca statea cu sotul de care era divortata.

Ei,am mai servit eu de umar...sotul meu ma intreba...Mada da` tu ce te agiti atat?Nici pentru mine nu te-ai agitat ca pentru Luci.Zic"ei...poate se nteleg si am facut oameni fericiti...am scapat copiii aia de iad..."Barbatu-meu a ridicat din umeri si m-a lasat in ale mele.

Am continuat sa ne vedem...l-am convin pe varul care ezita sa se mute cu ea....daca o iubeste sa lupte...s-au mutat 6 oameni in doua camere.....am facut revelionul impreuna....am facut o iesire....eu am zis in gluma...mai daca va luati atunci io nasesc...ce dumnezeu....da mada nu se pune problema noi vrem sa ne linistim....sa vedem cum sunt copiii...ce conteaza un act.ontinuarea...s-au casatorit in 17.01.2014....eu am aflat abia ieri...cand conjunctural am aflat ca merg la biserica ca-i cununa sora ei.Soc...si la starea civila inainte?da,inainte imi zice ea....aseara sa aflu ca de fapt.....asa ca am fost folosita in mod ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ma simt folosita...puteau macar sa spuna ,macar putea sa-mi spuna prietena mea daca imi era prietena intr-adevar....asa cum a nimerit..au nimerit si el si ea sa ma sune de mii de ori pentru toate belelele.Si au mai si tipat aseara.Barbatu-meu a fost foarte concis.....nu avem ce mai discuta cu ei.Punct.

Eu sunt necajita.Foarte.Am investit in relatia asta si n-am meritat nici macar respect.

Astia-s oamenii,altadata o sa las pe fiecare sa-si croiasca drumul...eu cand am fost necajita nu m-am plans nimanui.Si numai din prostie iar am comis-o ieri,dn prostia mea de a vrea sa ajut...idioata ce sunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...