Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Drumurile noastre, toate...


Recommended Posts

Elyda,macar ca prieteni puteau sa-mi spuna.In schimb au putut sa ma foloseasca in continuare.Ce treaba aveam eu sa ma complic sa ajut?nICIUNA....

 

Trebuia sa ma gandesc ca dupa ce a facut ce a facut varul sotului,nu s-a schimbat deloc si va continua sa  se comporte asa..nu de alta dar sa ramai fara nasi la o saptamana inainte de nunta....am crezut ca s-a schimbat cand a venit la mine sa ma roage ceva.....cand era singur si parasit de toata lumea si noi l-am primit si l-am invitat  sa nu fie singur...eu aia care ar fi trebuit sa fie jignita....tot eu am reluat relatia.Si tot eu am luat-o in freza a doua oara.....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 618
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deci, eu tot nu pricep, cum ai fost folosita? Sau de ce "v-au lasat cu ochii in soare cand au dat de ceva mai bun"? Care-I ceva-ul ala mai bun de care au dat, sau au castigat la loto cumva si nu m-am prins? Au ales sa isi formalizeze o relatie, care exista si inainte, nu a aparut undeva pe la spatele tau.

 

Ati avut un contract, o intelegere, in care se stipula, cand ti-e greu, eu te ajut si te sustin, dar cand iti revi trebuie sa faci asta/asta si asta pentru mine, iar ei n-au facut-o?

Concret, cum ai fost folosita? I-ai ajutat, asta am inteles, dar ca sa poti spune ca te-au folosit inseamna ca tu asteptai ceva concret in urma ajutorului tau.

 

Inteleg ca tu ai investit mult in relatia cu prietena ta, si te simti tradata. Doar ca trebuie sa intelegi ca oamenii sunt diferiti, lucrurile care pentru unii conteaza mult pentru altii sunt atat de neimportante incat de multe ori nici nu realizeaza ca pot sa raneasca cu ele. Eu mi-aduc aminte de-o faza intre mine si soacra, petrecuta cu mai multi ani in urma. Fata prietenei ei celei mai bune se interneaza in Bucuresti, Ne oferim sa o gazduim la noi pe maica-sa, ca sa isi poata vizita fata. Evident ca vine si soacra, si prietena ei, ca deh, sa n-o lase singura cu niste straini. Totul a fost ok, pana in ziua cand s-a externat fata. Aveam o masina normal, cu 5 locuri, m-am oferit sa ma duc s-o iau de la spital, doar ca I-am zis soacrei ca ea o sa ramana cu fetele mele acasa (aveam doar 2 fete atunci), ca n-are sens sa ne ingramadim toti in masina dus-intors pana la spital (eu, soacra, prietena soacrei, 2 copii + fata proaspta operata si externata). Nu spun ca n-am fi incaput, dar chiar nu vedeam niciun motiv s-o car pe soacra si pe copii pana la spital. Soacra a insistat un pic sa mearga, dupa care a tacut si a ramas acasa cu fetele.

Am fost, am luat-o pe fata prietenei din spital, le-am dus apoi la gara si m-am intors acasa.

Am gasit-o pe soacra foc si para ca am facut-o de ras in fata prietenei ei, ca am refuzat s-o iau la spital, ca am pus-o sa ramana cu copii acasa, ca am tratat-o ca pe o proasta, si cate si mai cate, ii crescuse tensiunea, era toata rosie la fata, deja ma gandeam ca face infarct.

Stateam si ma uitam ca vitelul la poarta noua, si nu intelegeam: ii tin prietena o saptamana la mine in casa, gratis, ma duc cu ea la spital ori de cate ori e nevoie, cu masina, ma duc sa o ajut sa-si externeze fata, le duc la gara, si drept rasplata ma ia soacra la 3 pazeste ca am facut-o de ras ca n-am vrut s-o iau si pe ea in masina cand o externeaza pe fata??? Chiar nu intelegeam, cum am facut-o eu de ras? cand facusem tot ce-mi statea in putinta s-o ajut, vis-a-vis de un om pe care eu nu-l vazusem in viata mea. Mai ales ca n-am luat-o pentru ca mi s-a parut o idee proasta, sa ne ingramadim 6 insi intr-o masina, sa car si 2 copii prin spital pana o externeaza, sa-I plimb pe la gara dupa, cand puteau bine-merci sta cu bunica acasa.

Cert e ca pana anul asta, (cand m-am certat din cauza mamicii despre care povesteam eu cu ceva timp in urma ca a fost data afara din casa de parinti) aia a fost singura si unica cearta majora cu soacra in cei 12-13 ani de cand ne cunoastem. Si n-am inteles multa vreme cu ce am gresit. Pana n-am acceptat faptul ca suntem diferiti, ca lucrurile care mie mi se par maruntisuri altora le pot parea extreme de importante. Pentru soacra, faptul ca nu si-a putut conduce prietena ei cea mai buna la gara a fost o tragedie, pentru mine a fost doar o chestier care tinea de "logistica", am fost convinsa ca Solutia mea era cea mai comoda pentru toata lumea, si nu am priceput de ce altii vor sa complice lucrurile simple.

 

Probabil ca am deviat mult de la subiect, dar am vrut sa subliniez un lucru: ceea ce pentru tine e important pentru altii poate fi nesemnificativ. Si asta nu din rautate, ci pur si simplu pentru ca asa sunt ei construiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mada, eu sint de acord cu tine!si te inteleg perfect..

ca nu te au vrut nasa, hai, inteleg.. da' sa pici de papagal.. nu se face asa ceva....

situatia este diferita de ce povesteste micky.

 

cred ca meritai putin respect, o bagare in seama, ceva.

da' tu i ai spus ce anume te a deranjat?

 

aia e, astia s oamenii.. te ai fript, mergi mai departe.

repet: este normal sa te simti ignorata, frustrata, tratata ca un neik nimeni.

 

pupicei

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasa Mickyyy ca nu e chiar asa.Eu nu pot sa folosesc oamenii si nu e comparabil.Putin spus ma simt tradata.Trebuia sa nu cred ca oamenii se schimba.tREBUIA SA-MI DAU SEAMA CA VARUL SOTULUI MEU NU SE VA SCHIMBA NICIODATA.

 

Tu pari oportunista si dispusa sa calci pe cadavre pentru scopul tau.Sincer.Si fara suparare.Oamenii ca tine reusesc pentru ca se focuseaza doar poe ei.Cei din jur sunt eventual unel de atimgere a scopului.Sau cel putin asa imi pare din postari.Eu, nu-s asa.Eu tin cont de om,ofer tot,dar vreau macar sinceritate.Insa si tacerea e un raspuns.

 

 

 

Tora ai dreptate.Asa e.Nasia ca nasia...dar ce am aflat aseara m-a socat.Si ma simt cum ai zis tu inmultit cu 1000.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mada, mai bine ca a iesit asa...

ei stiu foarte bine ca au gresit fata de tine, altfel nu ar fi ascuns ca s-au casatorit civil in urma cu 6-7 luni. de atunci puneau ei la cale cum sa evite sa-i cununi. iti dai seama ce scheme, ce tactici, cum sa procedeze astfel incat sa nu se dea de gol in fata voastra sau sa aflati voi din intamplare sau prin intermediul altora.

daca atata i-a dus mintea, zi mersi c-ai scapat de astfel de "prieteni".

tu sa ai sufletul si constiinta impacate, ca ai facut tot ce ai putut ca sa-i ajuti.

de acum inainte stii ce ai de facut, da ? ambasadele retrase si cand / daca va mai intersectati "buna ziua, ce mai faci, la revedere".

nu le arata ca iti pasa, ca te-a afectat aceasta tradare a prieteniei. pentru ca nu faci decat sa le dai satisfactie. si nu cred ca vrei asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu pari oportunista si dispusa sa calci pe cadavre pentru scopul tau.Sincer.Si fara suparare.Sau cel putin asa imi pare din postari.Eu, nu-s asa.Eu tin cont de om,ofer tot,dar vreau macar sinceritate.Insa si tacerea e un raspuns.

 

[:-)))]  [:-)))]  e prima oara cand aud ca sunt oportunista. Am fost facuta in toate felurile pana acum (de la bleaga, pana la te iau altii de proasta, te lasi folosita, rade lumea de tine, etc), numai "calcator peste cadavre" nu. Dar mai stii, poate oi fi asa, si nu realizez [fri] .

 

Insa e clar ca tu si cu rietena ta aveti scari de valoare diferite, si cea mai buna solutie e sa puneti distanta intre voi. Ai ajutat-o, a fost un gest frumos si altruist, acum tot ce poti face e sa mergi mai departe. E un capitol incheiat din viata ta. Nu stiu daca are sau nu motive sa se comporte asa, nici nu ma intereseaza, dar atata timp cat comportamentul ei te raneste nu vad niciun motiv sa devi masochista si sa ramai in aceasta prietenie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum o sa ne vedem pe 14 august,cand e ziua Evei.Am invitat-o pe fata cea mica..dimineata inainte de a afla adevarul.Aseara au vrut de fapt sa ne invite la petrecere...in calitate de...invitati.Ei,copilul n-are nici o vina.Dar nu voi merge la petrecere.Am decis ca e gata,dar frustrarea si sentimentul ca am fost luata de proasta nu dispare.Nicicum.Daca ani de zile de sustnere si prietenie au fost calcati in picioare...daca nu m-a dus capul ca individul care ne-a lasat fara nasi inainte de nunta nu s-a putut schimba...desi eu am fost mai mult decat doamna...in ciuda faptului ca am iertat si i-am fost alaturi...atunci merit.Daca-s proasta....asa imi trebuie.Acum inteleg multe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eumada de unde ai tras tu concluzia ca Mikky ar calca pe cadavre si ca ar fi focusata doar pe ea nu stiu. Tu esti focusata doar pe ti e ca in loc sa te bucuri de ce ai facut te cramponezi ca nu ti-au multumit oamenii si ca nu danseaza in jurul tau. Datorita noua sunt prietenii nostri casatoriti dar zau ca nu a facut nimeni caz din asta. Si dc se casatoreau pe furis ii intelegeam dc asta voiau. Din moment ce nu ati mai b de nu stiu cand nu erati chiar asa apropiati. Cand ne-am casatorit noi la primarie au venit doar prietenii ff apropiati, familia (taica -miu nu) si la mine unadintre matusi. Cealata s-a suparat de numa ca nu a stiut, dar pt mine chiar nu era ceva cantastic si lacrimogen, nu ne vedeam oricum asa des si nu puteam chema toti prietenii si toate rudele ca sa nu se supere careva. Tot nu a inteles si tot jignita s-a simtit si se simte. Asta pt ca avem valori diferite dupa cum bine s-a mai scris pe aici. A, am avut in liceu o prietena buna, vb cu. O sa mergem ca donsoare de onoare una la alta samd. Eram in echipa de baschet, prietene bune de tot. Ca d venea in tm ne intalneam, o sfatuiam cu relatia , mi-a plans pe umar samd. Ca d s-a casatorit nu m-a invitat. Evident m-am mirat, dar am spus ca sau nu am fost asa bu e prietene cum credeam sau erau altii cu care se intelegea mai bine. Plus ca in ultimul timp vb mai mult pe fb. Si? Ne-am intalnit acum si a fost totul ca inainte. Nu vad de e ar ttrebui sa ma supar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio,inchipuie-ti ca de la tine ma asteptam altfel de replici.Sau ma rog avem notiuni diferite despre ce inseamna relatii umane.Dintotdeauna ai avut o autosuficienta...

cum sa zic....totul se face cu oameni.Sau tie ti se pare normal sa-ti dea cineva totul si tu sa nu oferi nimic,ca asa e normal?Oricum nu conteaza..chiar nu conteaza.Ce daca l-am trimis pe R.de acasa ca sa aiba unde dormi ea cu copiii......nu?Nu eram obligata....dar daca tot se declara prietena si imi spunea ca fara mine...ar fi fost in prapastie....macar sa-mi zica ca s-a maritat si apoi pa.Asa cum a stiut sa-mi zica ce are nevoie si and.

 

Nu-i bai,am zis eu ca cei care se pun pe ei pe primul loc castiga.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...