Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Drumurile noastre, toate...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 618
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Adevarul e ca subiectul lui Mada m-a pus si pe mine pe ganduri. Nu stim exact noi ce e intre voi doua, Eumada, dar si eu m-as fi simtit aiurea sa aflu ca nu am fost invitata. Nu nasa, dar invitata, daca nu a fost o ceremonie super-intima cum povesteste Papanash.

Noi am facut ambele, starea civila a fost urmata de petrecere, ce-i drept micuta, numai cu prietenii apropiati si rudele, cam 50 de persoane maximum. Dar ce am facut noi la biserica a fost numai noi doi si preotul, pentru ca noi avem alt fel de approach cu religia si divinitatea, si am vrut sa ne "pritocim" noi o predica pe calapodul nostru de intelegere a unirii dintre doi oameni. Preotul ne-a inteles, cinste lui, si ne-a gasit doi martori de-ai lui, doi domni foarte credinciosi care il ajuta pe dansul si care s-au oferit voluntari sa ne fie martori si ne-au ajutat si cu o poza-doua in timpul ala.  [:)]

 

Dar revenind la subiect, eu o inteleg pe Eumada. Desi in ideal ar fi frumos sa ajutam dezinteresat, asta e posibil cu cazuri umanitare, cand nu te apropii intim de persoana ajutata ori poate nici nu o cunosti. Odata ce ea iti devine prietena, si se creeaza niste legaturi, poti avea unele pretentii, la greu dar si la bine. Altfel, te simti ranit, asteptarile iti sunt inselate.

Dar asta este, e aproape inevitabil in relatiile interumane, inveti, inghiti, si mergi mai departe.  [flo2]

 

 

Ce frumos ca aveti playdates pe DC! Ce copii frumosi am vazut jucandu-se! Sa ne traiasca!

 

Si mai ales, Ica, sa va traiasca Saul, nepotelul nostru! Felicitari, sa fie sanatos!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  Ce tare esti ca scrii din nou, multumim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa scriu acilea ceva si nu voi dscuta mai departe pt ca stiu ca multa lume vede altfel.

 

Suntem omeni nu numai cu experiente de viata diferite dar si cu sentimente diferite, ce e pt cineva important e pt altcineva mai putin. Dar sa ii negi dreptul la simtaminte pt ca tu nu le simti, e orbire si egocentrism.

 

A fi prietenul cuiva inseamna sa poti sa iesi din sfera egoismului tau "ce vreau eu sa fac" si "ce simt eu e important" si sa te gandesti si ce e important pt prietenul tau. Altfel sa il numim cunostinta, amic, dar sa nu il numim prieten, daca nu esti pregatit sa faci acesti pasi - stiu ca romanii numesc cu mare usurinta pe cineva prieten. Prietenia e un contract de suflet, bazat pe anumite valori comune. Sunt valorile de incredere calcate in picioare, greu sa nu te doara, greu sa mai te intorci.

 

Deci cand stii ca pt prietena ta e importanta nasia, ca a tot adus-o in discutie, daca te hotaresti altfel, e bine sa ai prevederea sa fie prima persoana pe care o suni dupa casatorie si sa ii explici in cateva cuvinte de ce ai hotarat altfel - nu dupa 8 luni. Nu trebuie sa faci cum vor prietenii, dar sa tii cont de simtamintele lor, da. Daca pt tine nu e important sa ai un om langa tine intr-un anumit moment, nu inseamna ca si celalalt simte la fel. 

 

Nu traim singuri pe planeta, suntem inconjurati de oameni cu care suntem in anumite legaturi. Putem sa ne mintim ca legaturile alea sunt asa de plezeneala si ca nu ar trebui sa ne doara si ca cel mai bine e sa le ignoram, dar realitatea este ca tocmai detasarea asta duce la instrainarea dintre oameni si la tragedii mai mici sau mai mari. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca subiectul lui Mada m-a pus si pe mine pe ganduri. Nu stim exact noi ce e intre voi doua, Eumada, dar si eu m-as fi simtit aiurea sa aflu ca nu am fost invitata. Nu nasa, dar invitata, daca nu a fost o ceremonie super-intima cum povesteste Papanash.

 

 

Oricum o sa ne vedem pe 14 august,cand e ziua Evei.Am invitat-o pe fata cea mica..dimineata inainte de a afla adevarul.Aseara au vrut de fapt sa ne invite la petrecere...in calitate de...invitati.

 

Mada a fost invitata la nunta, doar ca a fost invitata ca simplu invitat.

 

Ce-am inteles eu insa din ultimele mesaje ale madalinei (nu stiu daca am inteles bine), si asta intr-adevar e deranjat, ca ei erau de 6 luni casatoriti si minteau ca nu sunt. Daca e asa, e urat din partea lor, sa minta.

Una e sa nu inviti, in fond si la urma urmei e un eveniment personal, nu ceva ce faci din obligatie, si alta e sa te-ntrebe cineva si tu sa te prefaci ca n-ai niciun plan de casatorie, cand stai deja cu certificatul in dulap!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce-am inteles eu insa din ultimele mesaje ale madalinei (nu stiu daca am inteles bine), si asta intr-adevar e deranjat, ca ei erau de 6 luni casatoriti si minteau ca nu sunt. Daca e asa, e urat din partea lor, sa minta.

 

 

Eu cred ca cei doi au hotarat ca nu Mada le va fi nasa...cine stie din ce motive.

Si, cunoscand firea ei, au preferat s-o scalde si nu sa-i spuna direct.

Nu, nu le aprob comportamentul...dar asta cred ca au gandit. Stiau ei ce-i asteapta [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...