Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Drumurile noastre, toate...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 618
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Suntem omeni nu numai cu experiente de viata diferite dar si cu sentimente diferite, ce e pt cineva important e pt altcineva mai putin. Dar sa ii negi dreptul la simtaminte pt ca tu nu le simti, e orbire si egocentrism.

 

A fi prietenul cuiva inseamna sa poti sa iesi din sfera egoismului tau "ce vreau eu sa fac" si "ce simt eu e important" si sa te gandesti si ce e important pt prietenul tau. Altfel sa il numim cunostinta, amic, dar sa nu il numim prieten, daca nu esti pregatit sa faci acesti pasi - stiu ca romanii numesc cu mare usurinta pe cineva prieten. Prietenia e un contract de suflet, bazat pe anumite valori comune. Sunt valorile de incredere calcate in picioare, greu sa nu te doara, greu sa mai te intorci.

 

Deci cand stii ca pt prietena ta e importanta nasia, ca a tot adus-o in discutie, daca te hotaresti altfel, e bine sa ai prevederea sa fie prima persoana pe care o suni dupa casatorie si sa ii explici in cateva cuvinte de ce ai hotarat altfel - nu dupa 8 luni. Nu trebuie sa faci cum vor prietenii, dar sa tii cont de simtamintele lor, da. Daca pt tine nu e important sa ai un om langa tine intr-un anumit moment, nu inseamna ca si celalalt simte la fel. 

 

Nu traim singuri pe planeta, suntem inconjurati de oameni cu care suntem in anumite legaturi. Putem sa ne mintim ca legaturile alea sunt asa de plezeneala si ca nu ar trebui sa ne doara si ca cel mai bine e sa le ignoram, dar realitatea este ca tocmai detasarea asta duce la instrainarea dintre oameni si la tragedii mai mici sau mai mari. 

 

Aschiutza, super mesajul!  [flo2]

 

Felicitari, Ica!!!.Sa creasca mare si sanatos.  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot vorbim de prieteni, sunt curioasa, cam cati prieteni aveti voi in medie? Dintre ei, toti sunt la fel de importanti pentru voi, sau exista asa-zisii "cei mai buni prieteni" si "prieteni", pur si simplu?

 

Cred ca problema lui mada provine de la faptul ca ea a inclus-o pe Luci in categoria "cei mai buni prieteni", pe cand reciproca n-a fost valabila.

Intr-un fel sau altul, prietenii ni-I alegem singuri, nu ni-I poate impune nimeni cu forta. Cu unii suntem pe aceeasi lungime de unda, avem aceleasi afinitati, vedem lucrurile la fel, si evident ca vom sfarsi prin a ne lega foarte mult de ei, a-I considera prieteni de suflet, oameni la care mesajul lui aschiutza se potriveste ca o manusa.

Cu altii insa ne intelegem bine, dar nu exista acea conexiune speciala care sa te faca sa-l incluzi pe respectivul in categoria celor mai buni prieteni. Nu-I nici un simplu amic/cunostinta, pentru ca ai destule in comun cu el, va vedeti des, va place sa faceti anumite lucruri impreuna, insa exista o bariera peste care nu se poate trece, poate si din simplu fapt ca exista moduri diferite de-a vedea lumea.

 

Eu nu cred ca voi v-ati pus mereu toti prietenii pe acelasi palier al "importantei". Daca aveti o problema intr-o zi, si simtiti nevoia sa plangeti pe umarul cuiva, din lista de prieteni veti allege pe Acela cu care sunteti pe aceeasi lungime de unda, cu cel care simtiti voi ca va intelegeti cel mai bine. Dar asta nu inseamna ca ceilalti nu mai sunt prietenii vostrii.

 

Iar de la un simplu prieten ai asteptari diferite fata de "cel mai bun prieten".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutza,

Am sa scriu acilea ceva si nu voi dscuta mai departe pt ca stiu ca multa lume vede altfel.

 

Suntem omeni nu numai cu experiente de viata diferite dar si cu sentimente diferite, ce e pt cineva important e pt altcineva mai putin. Dar sa ii negi dreptul la simtaminte pt ca tu nu le simti, e orbire si egocentrism.

 

A fi prietenul cuiva inseamna sa poti sa iesi din sfera egoismului tau "ce vreau eu sa fac" si "ce simt eu e important" si sa te gandesti si ce e important pt prietenul tau. Altfel sa il numim cunostinta, amic, dar sa nu il numim prieten, daca nu esti pregatit sa faci acesti pasi - stiu ca romanii numesc cu mare usurinta pe cineva prieten. Prietenia e un contract de suflet, bazat pe anumite valori comune. Sunt valorile de incredere calcate in picioare, greu sa nu te doara, greu sa mai te intorci.

 

Deci cand stii ca pt prietena ta e importanta nasia, ca a tot adus-o in discutie, daca te hotaresti altfel, e bine sa ai prevederea sa fie prima persoana pe care o suni dupa casatorie si sa ii explici in cateva cuvinte de ce ai hotarat altfel - nu dupa 8 luni. Nu trebuie sa faci cum vor prietenii, dar sa tii cont de simtamintele lor, da. Daca pt tine nu e important sa ai un om langa tine intr-un anumit moment, nu inseamna ca si celalalt simte la fel. 

 

Nu traim singuri pe planeta, suntem inconjurati de oameni cu care suntem in anumite legaturi. Putem sa ne mintim ca legaturile alea sunt asa de plezeneala si ca nu ar trebui sa ne doara si ca cel mai bine e sa le ignoram, dar realitatea este ca tocmai detasarea asta duce la instrainarea dintre oameni si la tragedii mai mici sau mai mari. 

foarte frumos mesajul, si eu cred la fel [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Ruf de cand ma agitam eu pentru ei?Ia adu-ti aminte?

Da, mi-am amintit din prima.

Ti-am spus si atunci, daca poti face un bine, fa-l.

Tu esti o tipa entuziasta, expansiva, exuberanta si exploziva (numai e-uri... [:)] ) si daca dai de unul opus tie, vai blana lui...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact

 

 

Nu cred ca e chiar asa... Imi aduc aminte cum pe masura ce cresteam nu vroiam sa-mi impart problemele/ experientele cu mama pentru ca erau ale mele. Nici un alt motiv. Nu m-am indoit niciodata d capacitatea ei de a ma ajuta si a-mi fi alaturi, poate doar ma gandeam ca explicatiile iau mult timp si ca nu am chef sa trec prin asta. Sa fac pe altcineva sa inteleaga de ce am reactionat intr-un anume fel.

 

deci mama saraca nu avea nici o legatura cu excluderea asta, era absolut unilateral.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...