Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Drumurile noastre, toate...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 618
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Kari, draga mea, sa fii sanatoasa si sa traiesti multi ani fericiti, cu toti ai tai.

Ma bucur ca am ocazia sa cunosc experientele de viata ale oamenilor ca tine.

[flo2]

 

(si ia zi...multi ani, multi ani...dar cati se facura? [:)] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Putin off topic: in cazul particular povestit de mada vorbim de 2 adulti, fiecare cu 1-2 copii (majori chiar unii din ei), care au trecut printr-o alta casatorie (cel putin), care nu mai sunt tocmai la prima tinerete, asa ca mie mi se pare chiar mai ok ca o casatorie la starea civila sa ramana la stadiul de eveniment "intim".

Si eu, la prima mea casatorie, am avut un maaareee tambalau, cu zeci de invitati, cu nunta organizata de parinti si cu o formative care ne-a tinut trei sferturi de seara numai in muzica lautareasca desi se laudau cu de toate-n repertoriu (la care noi, mirii ne-am simtit cam in plus, incat pe la jumatatea ei "ne-am furat" impreuna cu vreo cativa prieteni si-am tulit-o in discoteca, de unde ne-au rascumparat nasii, peste vreo 2 ore), cu vesnicul "troc" romanesc, invita-l pe X ca si noi am fost la nunta lui si e obligat sa vina sau sa dea bani, etc. 

 

N-as fi repetat experienta asta a doua oara nici sa ma pici cu ceara! Prefer intimitatea, cu riscul de-ai supara pe cei care nu inteleg. La casatoria mea a fost prezenta o singura prietena plus martorii, plus bunicile si copii. Bunicile nu le-as fi adus, recunosc, insa nu aveam cum adduce altfel copiii, iar pe ei ii doream prezenti acolo. Nu ca as avea eu zeci de prieteni, dar in acel moment atat am simtit eu nevoia sa invit, o persoana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelino,

 

Simie mi se pare ca esti cam dura cu pedepsele … toti fac asa, e varsta. Toti sunt nemultumiti, oricat de mult sau putzin le-ai da … si pe mine ma scot din sarite, eu insa nu ii pedepsesc, dar le tin morala. Sigur, le intra pe stanga si le iese pe dreapta, dar poate o silaba sa se piarda prin interior …un cuvant, apoi o fraza. Zic oamenii astia cu copiii mari, ca ceva, ceva tot ramane.

 

In plus, eu suspectez ca ei fac asa cand sunt plictisiti …si eu cred ca Will este plictisit …nu pentru ca nu ar avea ce face acasa, ci pentru ca nu are companie de varsta lui. Sigur, il duci in stanga si in dreapta, te joci cu el table …dar asculta-ma pe mine …cand il duci tu la piscina e zero, joaca cu tine este plictiseala cea mai mica. Daca s-ar duce la piscina cu tabara, fara tine, ar fi de 100 de ori mai fericit. Mie mi se pare ca este prea “sheltered” …esti mereu cu ochiul pe el, in prezentza lui, ii controlezi miscarile, vorbele, minciunile, miaunelile, schimonoselile in public. Are 10 ani, trebuie sa mai dai drumul la lesa cum zicea Rufus. Nu l-ai lasat in excursia cu scoala, la campul de la biserica ai fost cu el, in alte activitati fara tine nu merge …fac pariu ca si la basket cand  il duci, stai acolo la antrenament, sa vezi cum arunca mingea, daca se prosteste, daca se enerveaza …etc. Eu o viata intreaga am fost cam in pozitia lui Will … am fost in sute de tabele, sute nu exagerez …in toate cu MAMA, care era profesoara … nu imi aduc aminte nimic frumos din taberele astea, tot ce imi aduc aminte este ca eram mereu cu mama …

 

Incearca sa il lasi putin singur, undeva, la o activitate, fara tine … la basket, lasa-l, pleaca si vino la final sa-l iei, da-l la un sport nou – tenis de ex, ca in California toata lumea joaca tenis … sa nu imi spui ca stie si joci tu cu el. Da-l sa se joace cu altzi copii , inscrie-l la boy scouts, dar fara tine … incearca 1 saptamana de camp. Eu am ramas surprinsa de cat de frumoase sunt campurile astea … mda, costa, dar 1 saptamana poti face asta pentru Will. Nu se plictisesc, pur si simplu, au atat de multe activitati care nu le pot face acasa, fie pentru ca nu au 15 copiii cu care sa le faca, fie pentru ca nu putem noi parintzii sa ii lasam -s-au batut cu faina de ex, 15 copiii intr-o lupta cu faina. Au vopsit tricouri, apoi au vopsit peretii de la o piscina din oras … de doua ori pe saptamana i-a dus in excursii …lungi, cate 1.5-2 ore – i-a dus la tiroliana si catzarat prin copaci, la plaja, la bowling, la patinuar …nimic nu se compara cu activitatile facute la gramada in gashca feritzi de ochii parintzilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...