Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Drumurile noastre, toate...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 618
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

io tot nu m-am dumirit cat de ... matura e viviana? adika cati ani are? 

 

ptr exemplificare am facut acuma poze. cu o camasa ce anul trecut imi venea f bine si acuma e mare, si pantaloni scurti ce pica de pe mine. 

post-40061-0-83887400-1407261360_thumb.jpg

post-40061-0-54835800-1407261403_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahahaha daca nasterea prin cezariana e idilica... :)))) tot lohiile alea le ai, durerile sunt mari (inclusiv dupa ce ajungi acasa). Dupa orice alta operatie stai ca un pacient, bibilit, ingrijit, scutit de efort. Dupa ceza ai grija de unul si mai neajutorat decat tine in grija.... Si tine cont ca am avut nenorocul sa nasc in ambele dati prin cezariana, cu epidurala

Pai si cezariana e ca si nasterea naturala ...mai usoara sau mai grea. Eu n-am avut nici o problema. In spital aveau grija ceilalti de copil, dureri am avut de tylenol in prima zi ...chiar imi aduc aminte ca aveam prescrise 3 pain killers, de intensitate diferita si mi-a fost suficient Tylenol ...acasa cand am venit a fost foarte ok. Urcam si coboram scari ...bine, nu ca o gazela, dar fara probleme. Pai am auzit ca pe unele Doamne, le ustura tufanica cate 1 sapt si nu pot sta jos si face pipi, din cauza ca e taiata, rupta, cusuta ...

 

Ce vreau sa spun cu asta este ca ...recuperarea este mai grea sau mai usoara in functie de persoana, copilul iese mai linistit prin cezariana, nu se inghesuie si tumefiaza pe canalele alea si nasterea naturala este dezgustatoare in ansamblul ei, si de privit si de trait pe pielea proprie.

Da, inteleg, e naturala, asa face toata lumea, dar tot zoiasa ramane ...daca mai e si travaliul lung, valeu, valeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellino ... nu, nu ai inteles ce am spus. Degeaba tu citesti o carte. Esti ACOLO, in ceafa lui ... Deagaba nu te uiti la el, stai afara, vorbesti cu alti parinti. ESTI ACOLO ...

 

 

 ...zau buflea daca inteleg ! cum sunt in ceafa lui daca nu suntem nicimacar in aceeasi incapere? care e problema...ca nu suntem la cateva mile distanta?

 

la camp I-a placut ca avea saltelele alea , toboganele umflate, bataia ccu nef gun cu apa...abia ateapta la anul sa mearga tot din accelasi motiv+ sa fie fpe functie de sef pt alti copii mai mici. I-a placut si muzica...specctaccolele...dar nu crafts .

 

sigur si alexx va avea fun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu o sa merg la petrecere.Nici nu imi vor simti lipsa,dupa comportamentul lor.Am aflat ultima de casatoria de acum opt luni,si intamplator de cea religioasa.La telefon mi-a spus repede vino sa bem cafeaua ca la 11 am o treaba...nici macar....pai atunci eu ce sa caut in toata ecuatia asta?Greseala mea ca nu mi-am vazut de treaba.Am furat-o am furat-o.El a tipat la mine de fata cu nevasta-sa si cu sotul meu.Ei io marlanii din astea nu suport in conditiile in care am fost doamna,Ca atare.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici io n-am avut nic` cu cezariana...m-a durut vreo ora pana si-a facut efectul mialginul dupa ce am iesit din operatie.De a doua zi nici nu am avut calmante,am urcat si coborat scarile...am stat cocotata pe gardul maternitatii....si luni la doua ,am nascut vineri la 10.40 eram la cumparaturi in selgros.Dureri nu prea...calmnte n-am luat...laptele mi-a venit tarziu...dupa o saptamana timp in care copchilu` trebuia sa manance....deci eu sunt soi rau ce mai....buflea cred ca se trage  de la faptul ca suntem gemeni.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, exact ...la mine, durerile de la alaptat au fost de 10 mai mari ca alea de la cezariana. Imi aduc aminte ca ma enervasem, ca nimeni nu mi-a spus ...ce greu vine laptele si ce doare fratzioare in primele saptamani, pana se desfunda canalele alea ...si acum se ridica parul pe mine.

 

3 sapt, din 3 in 3 ore, imi spuneam "eu nu mai fac asta, il pun pe formula, eu nu mai rezist" ...3 saptamani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...zau buflea daca inteleg ! cum sunt in ceafa lui daca nu suntem nicimacar in aceeasi incapere? care e problema...ca nu suntem la cateva mile distanta?

 

la camp I-a placut ca avea saltelele alea , toboganele umflate, bataia ccu nef gun cu apa...abia ateapta la anul sa mearga tot din accelasi motiv+ sa fie fpe functie de sef pt alti copii mai mici. I-a placut si muzica...specctaccolele...dar nu crafts .

 

sigur si alexx va avea fun.

Michellino, esti acolo, chiar daca nu in camera cu el ...

Tu crezi ca maica-mea care trebuia sa aibe grija de o grupa de copii in tabara, era mereu cu mine ? Dar era acolo ...sigur ca era bine ca era acolo, dar nu si pentru distractia mea.

 

Tu l-ai lasat vreodata pe Will 10 ore singur, intr-o activitate organizata ? Nici in excursie cu scoala nu l-ai lasat ...si cat a vrut saracul.

 

In fine, ma scuzi ...tu faci cum crezi, dar ia in considerare si un experiment de genul asta. Plateste 1 sapt un camp, unde sa plece la 9 si sa se intoarca la 4 ...un camp unde nu trebuie sa invete ca la scoala, ci numai sa se joace, fara tine in camera alaturata ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michellino, sunt de acord cu buflea. si spun asta ptr ca si eu la vremea mea am facut asta cu copii, ce-i drept putin indoita atunci ca va functiona. mama si ce bine  a functionat. si ce curaj am prins eu de atunci. asa ca am avut grija sa se repete experienta cat mai des. 

 

ideea este sa iasa din mediul casei, pe care il supra cunoaste,  sa vada ceva nou.... sa fie fara tine/voi. cred ca ai prins ideea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...