Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Drumurile noastre, toate...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 618
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu la replica asta cu 'nu meritam' nu as lua-o foarte in serios. ptr ca astazi de ex crede ca nu merita, iar maine i se va cuveni totul indiferent ce-a facut sau nu. 

pe de alta parte, cand pedepsesti un copil ii rostesti cuvinte la care nu te gandesti prea mult. nu sti ce asocieri face el in mintea lui .... ca merita, ca nu merita, ca e nedreptatit....

 

eu as vb putin cu el despre partea asta cu 'meritul' si i-as spune ca nu e vorba de merite, ca daca gresim ceva trebuie sa suportam consecintele. egal ce facem, bine sau rau trebuie sa ne asumam consecintele. granita dintre merite si consecinte  e foarte subtire si mai greu de separat ptr un copil. egal ce ne face copilul, noi le dam aceleasi merite. 

 

nu stiu daca am fost clara.... 

 

 

maine am Termin la dentist sa-mi scoata firele. ce fire spun eu, sfori de-a dreptul. pe partea cealalta mi s-a umflat gingia si ma doare. barbatul meu cel grijului mi-a cumparat un ProShape, e un praf care tine loc de mancare. dar nu ma incanta, el zice ca ma ajuta sa si slabesc.  [:-)))]

 

 

 

 

aschi, pe unde esti? ce fac mici printisori?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu as gandi asa:

 

1. fie spune asta fiindca atata a inteles el din discursul meu, ca sunt multumita daca el inteleg eca nu merita si atunci imi serveste replica sa ma multumeasca

 

adica practic oricum nu a inteles nimic, doar e asa o incercare, did I get the right words

 

2. simte ca nu merita ceea ce i se ofera. ori eu cred ca daca oferim ceva, o facem cu tot dragul, si persoana destinatar merita, intr-un fel sau altul, ceea ce i se ofera. 

 

unele lucruri le merita by default, ca eu zic ca e datoria parintelui sa ofere experiente, altele sunt conditionat de diverse.

 

 

 

altele is obligatie, ca de ex inotul, artele martiale fara de care ei ar putea trai, dar no consideram ca-i musai sa le faca :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micelle,

 

"multumesc mami  pt ziua super pe care am avut-o chiar daca nu merit!"...

 

Crezi ca....a fost pt urechile tale...sau asta a simtit cu adevarat?

 

te rog sa nu te superi, dar mie imi pare trist si cu sentimentul de vinovatie...

 

eu cred ca ia zis ce a vrut sa auda (mama) dar nu stiu ......ce poti invata ...? ca fericirea e conditionata de sentimentul de vinovatie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf, mai doarme si baiatul meu la ore rezonabile, sa ma pot da si eu pe laptop.

 

Interesante subiecte ati abordat...virusi de vara...tzatze, in nota mai serioasa, prieteniile nu mai sunt ce-au fost; copii recalcitranti; minciunile si minciunelele din nou in actualitate; to be or not to be o doamna cand nasti; colici si alaptare...

 

La vacante nu ma bag decat ca avid cititor si privitor de poze...ce sa va povestesc, cum se vede rasaritul din balcon si ce bunici/copii/catzei am mai intalnit in parc.

Poate totusi in weekend dam o fuga pana la munte, Mont-Tremblant sau Mont Saint-Sauveur, ca simt ca o iau razna de tot cu nervii daca nu iesim chiar nicaieri.

De luni duc iar teroristul mic la gradinita si reincep vacanta home-alone, timp de 2 saptamani, apoi back to work.

 

Despre pectorali: posed o pereche impozanta, 85D e ultimul sutien pe care l-am cumparat acum cateva zile (La Senza, foarte dragut si lejer...nu-mi mai iau sutiene de alaptat, iuhuuuuu!). Dintotdeauna au fost asa, doar ca acum s-au lasat considerabil.

Despre virusii de vara: nasoli tare, aici sunt foarte raspanditi cei tip gastro- sau entero_, si mai enervanti, ca iti petreci la baie cateva zile din viata.

 

Elyda, la tine sa nu fie vorba (si) de o alergie?

 

Ziki, imi pare rau ca ai capatat astm, dar stii ca, asa cum l-ai capatat, asa poti scapa de el, chiar daca-i zice cronic? Cel mai la indemana exemplu mi-e barbatul, a fost diagnosticat, a avut pufuri cam un an, de vreo 2-3 ani nu mai are crize deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietenii...am urmarit povestea lui Eumada si am suferit alaturi de ea. Si eu as fi reactionat asemanator, nu astepta o recompensa, cred (ce recompensa mai e si asta, nasitul, mai degraba pedeapsa pt buzunar, mult timp si nervi investiti in plus), ci un firesc respect si sinceritate.

Dar e adevarat ca prietenia e o 2-way street, ca in dragoste, poate pastra aparentele dar sa nu fie reciproca. Adica eu sa percep un amic ca pe un prieten, dar respectivul sa aiba alta perceptie.

 

Cea pe care o numeam prietena mea cea mai buna din liceu, nu m-a invitat la nunta ei. Asta dupa ce-i servisem de "paravan" veri la rand, mergeam in tabere impreuna, dar si cu prietenul ei, viitorul ei sot, fara ca parintii ei sa stie. Au avut apoi o logodna furtunoasa, cu fugit de acasa si tot tacamul. Intre timp noi doua pierdusem treptat contactul, facultati si vieti diferite, in fine. Mi-a povestit mai tarziu ce greu i-a fost pana s-a maritat si ca anumite persoane au ajutat-o, i-au gazduit, etc. Probabil acele persoane au fost importanti pentru ea ca prieteni.

Prietena mea cea mai buna din facultate, la fel. S-a maritat dupa terminarea facultatii cand, tot asa, pierdusem usor contactul. Dar de ea m-au legat niste momente dificile pentru mine, cand m-a ajutat.Cand am vorbit din nou cu ea, era casatorita si avea deja copil..

 

O prietenie adevarata, la bine si la greu, e un concept demodat in epoca actuala, cred eu. Trist dar adevarat, la fel ca iubirile vesnice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii recalcitranti: vor dori mereu sa testeze limitele adultilor, intr-un fel sau altul. Sa atraga atentia, prin asta simtindu-se ei valorizati (chiar prin pedepse). Predicile nu prea ajuta, nici ignorarea totala nu e recomandata. Ceva la jumatate de drum: sa li se contorizeze orice abatere si sa li se ia din privilegii, fara a se insista prea mult pe momentul crizei propriu-zise.

Poliloghia de mai sus e din experienta mea de profa, ca mamica nu am experimentat inca decat crizele de terrible twos, nimic de zis, challenging si astea, dar ma gandesc la ce ma mai asteapta...

 

Minciunile: repet ideea mea, tot din observatii si experienta pedagogica si ne-pedagogica: din pacate, asa sunt unii copii, mint cum respira, cu mare seninatate. Din exemplele pe care le am in familie, defectul asta cam persista la maturitate. Combinat cu tendinta spre manipulare.

Michelle, cu parere de rau iti spun, cred ca William ti-a spus ce stia ca vrei sa auzi. Spera sa te mai inmoaie astfel. Oricum, atat timp cat obtii efectul scontat, o comportare exemplara, este o win-win situation. Totusi eu as avea in vedere mereu, in off, ca e posibil sa nu fie sincer.

Oricum, la subiectul asta, am apreciat mult raspunsul lui Rufus, foarte realist, si treaba cu intrarea in anii grei ai adolescentei...foarte adevarat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din sudul Islandei :-) e tare fain aici, imi place...e cu totul altceva...am ajuns cu bine ieri, am luat in primire masina, ne-am cazat si am vizitat Laguna albastra..dupa 2 ore de apa termala (unde ne-am racorit cu bere..bere la care se abonase si Marcia, ca trebuia sa ii iau paharul din mana :-) ), am mancat la restaurantul lor si apoi am plecat la nani...era 10 seara si o lumina ca ziua..s-a intunecat dupa meziul noptii...dar in zare se vedea apusul soarelui...azi am colindat mult...am vazut geysirele...apoi 2 cascade: renumita Gulfos si una care are un nume lung si ciudat...vremea e superba...cica am adus soarele cu noi, ca pana ieri a plouat...maine avem iar o zi plina...si speram sa vedem si papagalii scufundatori :-)) una peste alta, imi place mult...si trebuie sa-i multumesc sotului ca a avut ideea asta...am facut multe poze, dar sunt pe camera..

 

o seara buna de departe ...noi ne pregatim de cina..suntem cu 3 ore in urma Romaniei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur:

"Minciunile: repet ideea mea, tot din observatii si experienta pedagogica si ne-pedagogica: din pacate, asa sunt unii copii, mint cum respira, cu mare seninatate. Din exemplele pe care le am in familie, defectul asta cam persista la maturitate. Combinat cu tendinta spre manipulare.

Michelle, cu parere de rau iti spun, cred ca William ti-a spus ce stia ca vrei sa auzi. Spera sa te mai inmoaie astfel. Oricum, atat timp cat obtii efectul scontat, o comportare exemplara, este o win-win situation. Totusi eu as avea in vedere mereu, in off, ca e posibil sa nu fie sincer."

 

 

care e diferenta intre "minciuna" si "a nu fi sincer"?

Mi se pare o granita atat de firava...

 

Sa recunoastem... "minte-ma frumos" nu e doar o vorba-n vant :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...