Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Drumurile noastre, toate...


Recommended Posts

Viviana, raspund eu pana vine un doctor. Cu fierul asteapta o perioada, la multi are efecte asupra stomacului si a digestiei, ceea ce nu e de dorit pt cineva proaspat operat. Eu nu am suportat prea bine pastilele, am luat un sirop pe baza de plante dar bineinteles siropul nu isi face efectul asa de repede, trebuie sa il iei o perioada mai indelungata.  

 

Kari, La multi ani, cu maaare intarziere! Sa fii sanatoasa, sa te bucuri de familia ta frumoasa si de meseria in care pui atata suflet.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 618
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare...sunt blocata in hartii pana peste cap,am termene stranse....brusc...si ieri am avut o zi super grea..aseara dupa bazin eva a vrut sa se plimbe cu bicicleta.....a mai biciclit o ora,am mai alergat juma de ora...aseara imi vuia capul cand am ajuns.....ca eu de dimineata am alergat...azi la fel..la 7 eram in hartii,am 100 de mailuri deja trimise cu explicatii la probleme,s-a blocat casuta...:)si sunt pur si simplu sfarsita.Si ce ma asteapta diseara....adica dupaamiaza.....mu ha ha...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi e Ziua Internationala a Pisicilor.

Sarbatoarea dateaza din 2002.

 

Azi, de ziua ei, bella noastra ne-a facut o surpriza placut mirositoare in casa, nicidecum la litiera!!! Nu e prima data, prin urmare, heeeeelp.

ce se poate face cu o pisica prost-crescuta? Eu n-o mai support, imi vine s-o arunc pe geam, pe bune!!!!

Exista adaposturi unde sa-ti lasi pisica in grija, dar la preturi decente, nu caut hotel pentru maidaneze! lanul cand am luat-o era s-o tin cateva luni si apoi sa I-o duc lu mama la tara, dar cum mama a iesit din schema de ceva timp, si oricum nu e de accord sa o ia, m-am pricopsit cu o pisica de care vreau sa scap! Cu orice risc!!

 

Nu doar ca litiera e o chestie optionala, cand are chef face cand nu, nu, dar a inceput sa sara pe geam afara (stam la parter), si am recuperate-o cu purici!!! I-am luat si prafuri anti-purici, si pieptene cu dinti desi, I-am luat si zgarda speciala, am spalat-o de-am albit-o, dar tot degeaba. In fiecare seara mai gasesc 2-3 baieti veseli pe-acolo.

 

Deci, eu cu Malina am decis ca nu mai vrem pisica! Nu pot s-o las pe strada (chit ca de pe-acolo am luat-o, ma rog, din fata unui bloc ingrijita de-o baba), dar nici in casa n-o mai support. Am avut 3 ani pisica, dar era de rasa si extreme de bine crescuta, n-am avut nicio problema cu ea, pe cand asta-I o salbatica!! Nu mai zic de perdele si draperi daramate, sau altele de genul. Cu astea ma impac, ma asteptam la ele, nu's asa o tragedie, dar cu kk prin casa sau purici, no way!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am stat si am analizat situatia de saptamana trecuta.Eu am stat cu mine insami.

Gandindu-ma la ce a fost ,mi se incalzeste inima ca o femeie care nu avea nimic,cu doi copii mici..si-a gasit jumatatea care sa o iubeasca si sa iubeasca copiii,copii care sa se inteleaga si cu celalalt copil...deci trei copii din doua casnicii diferite.Chestia asta nu s-ar fi intamplat daca nu eram eu.Mi se incalzeste sufletul cand ma gandesc ca eu am contribuit la minunea asta cand sunt atatia barbati si femei divortati care nu au norocul lor.

Dar ma si doare foarte tare,pentru ca,asa cum spunea cineva dintre voi....as fi vrut sa fiu considerata asa cum i-am considerat eu pe ei,cea mai buna prietena,cu care a impartit raul si sa stiu doar ca s-a casatorit in ianuarie....probabil dat fiind contextul stiam ca varul sotului nu va accepta niciodata(el de fapt e acelasi perfid care ne-a lasat cu caruta in drum la nunta noastra)sa fim noi nasi.As fi preferat sa aiba incredere si sa ma respecte macar ca l-am ajutat sa-si refaca viata si sa-mi spuna in fata adevarul.

 

Din pacate ei m-au considerat chiar un dusman,s-au ascuns si ca atare ,deoarece a fost o neintelegere,eu nu mai am ce cauta in anturajul lor(ala care nici nu exista).Am luat un sut mare,am fost umilita,mai ales ca s-a tipat la mine,asa ca ,la modul de bun simt,m-am retras.Nu mai vreau sa stiu nimic si sa am de-a face vreodata cu ei.

 

E pacat ca au dat peste bot unui om care le putea fi in continuare prieten devotat.

Dar eu nu-s batjocura nimanui.Asa ca....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky, pt purici eu o dau pe a mea cu Frontline, e o solutie ce se pune dupa cap si are efect cel putin 3 luni (nu stau puricii si capusele pe ea, mor imediat).  La faza cu litiera te-as intreba daca pisica este sterilizata. Eu am avut probleme cu motanul cand nu era sterilizat. dupa aia, a inceput sa faca prin casa cand a avut probleme cu vezica si rinichii. Poate fi un semn ca ceva nu e ok cu ea. 

 

 

 

Va salut pe toate si pe toti! Am scris repede lui Mickyy pt ca mi-e mila de pisica ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, nu e sterilizata, nici nu cred ca are 1 an, cam 7-8 luni cred (n-am idee varsta exacta, am luat-o de pui, dar fiind maidaneza, putea la fel de bine sa aibe 1 luna sau 3 atunci).

Merci de sugestia cu frontline, sa vad daca gasesc asa ceva la noi la veterinar. Tot de acolo am luat si praful de purici, ii dau cu el pe blana si cica in 5 zile scapa. de unde, au trecut 2 saptamani si inca mai are mergareti (I-am dat deja 3 ture de praf, din 5 in 5 zile). I-am pus si zgarda, am zis ca macar sa nu mai ia altii, dar nici asa nu se vad efectele.

 

nasuc, nu se ingramadeste nimeni sa ia maidaneze, mai ales de-astea prost crescute care nu vor sa faca la litiera!!

 

Azi dimineata am fost si-am cumparat alta marca de nisip, am zis ca nu I-o fi placut ultimul, am spalat si dezinfectat totul acolo, incepand cu litiera, astept sa vad daca isi va continua odiseea prin casa, sau va merge la baie!

 

Dar chia nu stiu ce sa mai fac cu ea, am zile ca azi dimineata cand imi vine sa-I deschid geamul si s-o las sa fuga in spatele blocului, si sa n-o mai primesc in casa!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, raspund eu pana vine un doctor. Cu fierul asteapta o perioada, la multi are efecte asupra stomacului si a digestiei, ceea ce nu e de dorit pt cineva proaspat operat. Eu nu am suportat prea bine pastilele, am luat un sirop pe baza de plante dar bineinteles siropul nu isi face efectul asa de repede, trebuie sa il iei o perioada mai indelungata.  

 

 

Adevarul este ca m-am gandit si eu la chestia asta. M-am gandit ca-i poate provoca diaree sau constipatie si m-am mai gandit ca cel mai bine ar fi sa o intreb pe tipa care l-a operat.

Si m-am mai gandit, dar nu stiu daca bat campii ca hemoglobina ar fi putut fi scazuta si de la infectie.

Oricum mai supureaza inca de la operatie si nu i-a scos firele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ica, ma distreaza cum povestesti de sotul tau. E super ca e atat de implicat si entuziast. Barbatii de varsta lui (banui ca nu are mai mult de 24-25) sunt majoritatea inca niste copii, doar cu jocuri, distractie si dor de dunca in cap. Crestere usoara! Indraznesc sa iti recmand sa iti iei un sling sau un wrap pt cel mic. Te ajuta f, mult sa il tii in brate, lipit de tine, sa se linisteasca atunci cand il doare ceva.  

 

Karina,  [pup] La multi ani plini de fericire, zambete si fapte minunate! Scuze ca scriu tarziu, ti-am urat si in ziua aia, cred ca mi-ai simtit uraile de bine indreptate spre tine, dar s-au amestecat cu toate celelalte ganduri pozitive din ziua aia [pup] (eu nu am prins poza, dar sunt convinsa ca esti foarte frumoasa!)

 

strumphita, tare frumos acolo la voi la bunici! Ma bucur mult pt voi ca ati reusit sa ajungeti si sa va bucurati de zilele astea pretioasa alaturi de cei dragi!

 

Mihaela_s, sa va fie de bine vacanta! Astept si eu poze si povesti mai multe! 

 

Mihaela din Elvetia plimbareata prin Islanda, va doresc vacanta de vis si sa aveti amintiri de povestit nepotilor! 

 

Roxana, balaceala placuta! [pup]

 

Michelle, tu stii cel mai bine ce ai in casa, dar si parerea mea este sa o iei mai usor, nu mai pune la suflet atat de mult tot ce face Will, e un copil doar si are dreptul si el la zile mofturoase [:)] 

 

buflea, eu sunt acasa pana pe 30 august. Oricand poti sa vii, te astept cu mare drag! Saptamana viitoare incep antrenamentele la sc. 12 cu Manuela [:D]

 

viviana, comentez si eu dupa ce toti au terminat de dezbatut subiectul, dar si mie imi place parul rosu al Nasparliei si urez din suflet sanatate lui Celcesforaie [pup]

 

Mai am de zis cate ceva si celorlalti, dar mi s-a terminat pauza, ma grabesc sa trimit mesajul. 

 

 

 

Azi e ziua tatalui meu [:)] (cred ca suna pompos, dar e barbatul din viata mea pe care il admir cel mai mult). In cateva ore 'rup usa' la servici si mergem sa-l sarbatorim. Implineste 63 de ani frumosi si plini de munca si realizari frumoase. 

 

 

Am avut saptamana asta pe sora mai mare in vizita 2 zile. Mi-am luat o zi de concediu in mijlocul saptamanii (ce bine a fost!) si am luat-o la picior prin Cheile Bicazului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...