Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

TB vs MM: Ce s-a intamplat ?!


Recommended Posts

ce s-a intamplat ? un asemenea atac dur la adresa MM venind de la Presedintele Basescu:

 

- necinstita fata de dansul

- demagoaga
- lipsita de character
- nu a fost cea ce a salvat justitia
- nu are scrupule
- face compromisuri profunde pt a garanta pensia de 4000 euro

 

este socant !

ziceti-mi si mie. nu ma asteptam...

 

"„A fost necinstită față de mine”, a spus Băsescu, amintind de criticile lui Macovei privind numirea lui Tiberiu Nițu ca procuror general. „Știa că nu pot, știa că trebuie să cedez undeva. A preferat o soluție demagogică știind că nu pot să-l numesc și pe Morar și să pot menține un om vertical la DNA”.

El spune că a fost silit să ajungă la un compromis cu Ponta și că Macovei știa bine acest lucru, ca fost ministru al Justiției. „Asta intră la cei lipsiți de caracter. M-am referit și le ea. Nu poți să fii atât de demagog să mă acuzi de ceva ce tu știi că a fost scris de ministrul Justiției, procedura de numire a procurorilor. Ăsta e carierism”.

Nu Macovei a salvat Justiția Președintele a criticat și imaginea de apărător al Justiției construită în jurul Monicăi Macovei. „Un om care a fost doi ani ministrul Justiției, când îl cauți a fost salvatorul Justiției. Nu-i adevărat, Justiţia a fost salvată de judecători şi procurori, de cei 3.000 de judecători şi procurori noi, pentru care am semnat decrete de intrare în magistratură. În rest, că venim și ne cocoloșim pe aici: eu am salvat Justiția, eu i-am făcut nu știu ce. Pardon s-avem, nu oamenii politici au salvat Justiția. Singurul lucru pe care mi-l asum este că am protejat Justiţia de numiri negociate cu partidele. Când îi văd că spun că ei sunt salva to r i i Justiției și nu spun o vorbăm despre noile ge nerații de procurori intrate în pâine”...

„Nu pot s-o sprijin” Acesta și-a continuat criticile la adresa Moncăi Macovei. „Oricând are ocazia n-are scrupule, din punctul ăsta de vedere, o știu bine. A fost capabilă de profunde compromisuri în PDL pentru a-și asigura mandatul de europarlamentar. Acum, are garantată pensia de 4.000 de euro după ce termină și al doilea mandat și, sigur, venim și la prezidențiale că vrem să ne jucăm. Nu mi se pare corect să continue procesul acesta de rupere și de distribuire a votului. Un om care vrea să câștige și care spune că nu face compromisuri nu poate să vină cu un bagaj de 3-4 compromisuri făcute numai în ultimele luni”."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Chestiuni politice.

 

exact. TB sustine acum PMP-ul, care il are ca si candidat pe Cristian Diaconescu. Nu se poate dezice de madam Udrea si partidul lor de carton!!

Pacat, dar eu sper ca MM sa aibe totusi o sansa, pana acum e singura din lista posibila de candidate fluturati pe sub nas pe care as vota-o! As ezita putin daca ar aparea si un MRU in peisaj, dar in rest, iohanis, predoiu, diaconescu, niciunul nu-mi inspira absolut nimic! As vota unul din ei in lipsa de alternative, dar daca Macovei va candida, cel putin in turul 1 va avea votul meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: Andacos, ai fost tare... dar ai dreptate, la cate prescsurtari sunt sin in domeniul FIV-ului (cu care eu nu sunt familiarizata) se pot confunda foarte usor cu astea de aici  [:-)))]

 

On topic: De-ale lui Basescu...

 

Oarecum off topic: Nu am cu cine vota la prezidentiale... :( n-am incredere in nimeni, mi se pare in invarteala de cadre si mai mult nu... ca si la partide...:(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, mie imi scapa motivul real al participarilor la alegeri a candidatilor fara sanse minime de a castiga. Adica pour les fleurs de cucu.

Ii inteleg pe cei ce sufera de ceva probleme cu capul, ca vor si ei putina atentie. Nu cred ca e cazul Macovei.

Inteleg si tactica conform careia in turul 2, cei care nu se califica, isi "vand" voturile unuia din cei doi finalisti, in schimbul unei functii sau alt avantaj. Se aplica mai mult la partide...la candidati nu prea. Si oricum, e o loterie.

Deci...care-i misterul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica Macovei nu cred ca are sanse sa ajunga in turul doi, dar niciodata nu se stie.

Marele ei atuu este ca va scoate la vot o gramada de oameni de dreapta, care altfel nu s-ar fi deranjat, din lipsa de alternative. daca va reusi sa-I mobilizeze si in turul 2 ar fi un castig evident pentru dreapta.

 

Mie sincer chiar imi place de ea, nu e implicata in mocirla politica a zilelor noastre, chiar daca face politica. Mi se pare politicianul cu cea mai buna coloana vertebrala din intreg sistemul politic actual romanesc (ma refer la cel de la varf, ca asa, prin teritoriu or mai fi politicieni ok).

 

Nu stiu ce sanse ar putea avea, e clar ca va lua majoritatea voturilor celor de la PMP, pentru ca PMP-ul era de fapt bazinul electoral al lui basescu, ori de cand l-a lasat in mana lui udrea, si-a cam pierdut sustinatorii. La fel si de la pdl, alianta lor cu pnl-ul (dupa mizeriile facute de pnl in timpul aliantei usl-iste) nu e vazuta deloc bine de omul normal de dreapta. Iar faptul ca pdl-ul nu va avea un candidat propriu (sa fim seriosi, iohannis are mult mai multa notorietate ca predoiu, deci el va fi candidatul cel mai probabil al aliantei) va indrepta multe voturi spre Monica Macovei.

 

Ramane de vazut daca il va putea depasi sau nu pe iohannis. Eu vad acum o ierarhie: ponta / iohannis / macovei / diaconescu, si ca si procente undeva pe la 35-40% ponta, 20% iohannis si 15% macovei, restul fiind nesemnificativi.

 

Macovei ar avea o sansa reala daca iohannis ar face o miscare asa cum a facut stolojan cu basescu in 2004, sa se retraga in favoarea lui macovei inainte de primul tur.

Ceea ce nu cred ca se va intampla, pentru ca atat pnl-ul cat si pdl-ul sunt partied "pro-ciolan" si nu pro-natiune, isi urmaresc propriul interes, iar o monica macovei nu e pe placul lor.

 

Vom vedea ce va fi, in cateva luni!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica Macovei nu cred ca are sanse sa ajunga in turul doi, dar niciodata nu se stie.

Marele ei atuu este ca va scoate la vot o gramada de oameni de dreapta, care altfel nu s-ar fi deranjat, din lipsa de alternative. daca va reusi sa-I mobilizeze si in turul 2 ar fi un castig evident pentru dreapta.

 

Mie sincer chiar imi place de ea, nu e implicata in mocirla politica a zilelor noastre, chiar daca face politica. Mi se pare politicianul cu cea mai buna coloana vertebrala din intreg sistemul politic actual romanesc (ma refer la cel de la varf, ca asa, prin teritoriu or mai fi politicieni ok).

 

Nu stiu ce sanse ar putea avea, e clar ca va lua majoritatea voturilor celor de la PMP, pentru ca PMP-ul era de fapt bazinul electoral al lui basescu, ori de cand l-a lasat in mana lui udrea, si-a cam pierdut sustinatorii. La fel si de la pdl, alianta lor cu pnl-ul (dupa mizeriile facute de pnl in timpul aliantei usl-iste) nu e vazuta deloc bine de omul normal de dreapta. Iar faptul ca pdl-ul nu va avea un candidat propriu (sa fim seriosi, iohannis are mult mai multa notorietate ca predoiu, deci el va fi candidatul cel mai probabil al aliantei) va indrepta multe voturi spre Monica Macovei.

 

Ramane de vazut daca il va putea depasi sau nu pe iohannis. Eu vad acum o ierarhie: ponta / iohannis / macovei / diaconescu, si ca si procente undeva pe la 35-40% ponta, 20% iohannis si 15% macovei, restul fiind nesemnificativi.

 

Macovei ar avea o sansa reala daca iohannis ar face o miscare asa cum a facut stolojan cu basescu in 2004, sa se retraga in favoarea lui macovei inainte de primul tur.

Ceea ce nu cred ca se va intampla, pentru ca atat pnl-ul cat si pdl-ul sunt partied "pro-ciolan" si nu pro-natiune, isi urmaresc propriul interes, iar o monica macovei nu e pe placul lor.

 

Vom vedea ce va fi, in cateva luni!

 

vad ca toti evita raspunsul.

repet:

de ce TB a vorbit asa de dur si urat despre MM:

 

- necinstita fata de dansul

- demagoaga

- lipsita de character

- nu a fost cea ce a salvat justitia

- nu are scrupule

- face compromisuri profunde pt a garanta pensia de 4000 euro

 

are cineva curajul sa raspunda ?

nici dusmanii MM nu au spus asa ceva despre dansa.

cred ca oricare dintre dumneavoastra considera ca a fii numit demgog, lipsit de character, fara scrupule, folosind politica pt bani, necinstita fata de prieteni nu sunt laude si nici atacuri intre politicieni de elita, intelectuali si de dreapta.

dar vad ca nimeni nu are curajul sa raspunda la intrebare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vad ca toti evita raspunsul.

repet:

de ce TB a vorbit asa de dur si urat despre MM:

 

daca as fi TB probabil as putea sa-ti raspund, dar nefiind, n-am de unde sa stiu ce-a gandit el in moemntul cand a spus acele lucruri! Ne dam cu parerea, interpretam declaratiile asa cum ne duce pe noi capul, dar negru pe alb sa-ti raspunda cineva de ce a vorbit asa, n-are cum s-o faca. Nu vorbim de lucrarea de licenta a lui Ponta care e limpede ca afost plagiata, unde nu ai loc de intors, vorbim de MM, un om cu oaresce coloana vertebrala, care din informatiile publice (la care avem noi acces) nu se regaseste in caracterizarea lui TB.

 

Prin urmare sunt mai multe variante (care e cea corecta, sau daca e vreuna, doar TB poate confirma):

- motive electorale, si deja le-am expus inainte. In plus fata de faptul ca basescu sustine pe altcineva poate fi si idea de-a atrage un alt tip de electorat, de dreapta dar cel sictirit de basescu, care atunci cand il aude pe TB vorbind-o de rau ar vota-o pentru ca nu e de-a lui

- invidie/gelozie - favorta lui TB, respectiv Elena Udrea are o imagine de 100 de ori mai proasta decat MM, iar partidul ei de carton facut cadou de TB e pe duca. Si-atunci trebuie sa-I dovedeasca lui madam udrea ca I-a ramas fidel, nu o poate trada incurajnad sau vorbin de bine o MM

- MM este o prefacuta care a pacalit pe toata lumea mai putin pe TB, care acum iese la rampa s-o demaste. Varianta care nu mi se pare deloc plauzibila, dar exista.

- TB e la final de mandat, nu-l mai afecteaza nimic, si a cam luat-o pe aratura. Nu doar vis-a-vis de MM, ci de intreaga scena politica. Comportamentul si declaratiile lui din ultima luna imi intaresc convingerea asta. Are in continuare sclipiri de inteligenta, dar are si momente cand ai senzatia ca tocmai a iesit de la crasma, si vorbeste gura fara el

- sau, totul face parte dintr-o schema electorala care depaseste puterea mea de analiza / previziune. Poate ca in spate exista un plan genial pe care nimeni nu-l vede.

 

Dar repet, sunt doar parerile mele.

 

Tu probabil astepti ca cineva sa vina aici si sa spuna ca are incredere oarba in declaratiile unui politician, le ia de bune 100%. O

ri asta nu cred ca e valabil pentru vreun politican de la noi. Toti deformeaza adevarul, exagereaza sau mint, functie de interese.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...