Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete de vara


Recommended Posts

Doamnelor intreb aici ca e mai de vara reteta asa...stie cineva cum se face sos de pesto?

 

Ce fel d ebrinza se pun inauntru si cam cit busuioc?

 

Multumesc anticipat tuturor!!!

 

parmezan, de preferat proaspat ras nu la punga, busuioc cat cuprinde, ulei de masline, muguri de pin, usturoi. Blenduiesti si ii dai ce consistenta doresti. Se poate pastra si la frigider o perioada de timp dar mie mi-a placut mai mult cand l-am facut atunci. Anul trecut am avut o jardiniera cu busuioc si am mancat toata vara. Spre toamna am cules toate frunzele si am facut pesto.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Androix,tu spui de parmezan...asta e dilema mea ca unii spun un anumit fel de brinza,asa cum spunea anterior Roxana!!!

 

As vrea sa fac miine...desi am luat ciuperci sa fac cu gorgonzola!!!!

 

edit Deci cu mixerul vertical...am vazut mai tirziu raspunsul tau,de asta o intrebam pe Roxana!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gorgonzola nu are ce căuta în pesto.parmiggiano e aceea brânză maturata care se presară pe paste.

Revin ....ca nu știu Cum se numesc "pinoli" în romana. Apoi ulei de măsline. Și atât. Eu îl fc pt maxim 2 mese. Și îl fc din ochii nu am măsuri. Îl gust eventual.atentie la sare .ca brânză e sărată deja.

Am băgat o salata de legume la grătar cu pește la aburi. Copilul cârnăciori făcuți în casa...

De mâine nu mai știu. ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...