Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete de vara


Recommended Posts

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

As vrea sa fac miine o salata d eton...

 

ce retete aveti voi,cum faceti salata?

 

Eu am o reteta cu cartofi fierti,porumb,pastai din conserva si oua fierte,plus ceapa.Trebuie sa vad pe unde am reteta ca (iar)nu mai stiu exact... [batcap] [batcap]

 

faceam si eu din cand in cand aceasta reteta : ton (din conserva, eu foloseam din acela in suc propriu, nu in ulei), gogosari si castraveti murati taiati cubulete, porumb fiert (conserva). daca muraturile sunt prea "zemoase", se storc putin inainte de a fi puse in salata. optional, se poate adauga maioneza, ulei daca vi se pare prea "uscata" sau zeama de lamaie daca nu este suficient de acra de la muraturi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am facut o prajitura cu nectarine: 5 oua, 1 cana cu zahar, 2 pliculete zahar vanilat, 1/2 cana cu ulei, 1 + 1/2 cana cu faina, 1 lingurita praf copt. Le-am amestecat cu mixerul in ordinea de mai sus, am turnat aluatul obtinut intr-o tava tapetata cu hartie de copt si am pus deasupra vreo 3-4 nectarine taiate cubulete.

Caldura mare si eu am mai folosit si cuptorul, 180 grade, cam 35-40 de minute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai este si salata de orez cu ton :). FFF buna :

orez, ton, ceapa, ou, cibulete, rosii, porumb din conserva. Se face o vinegreta din mustar, otet si ulei.

Exact la fel e si salata de ton cu cartof,doar ca inlocuiesti orezul cu cartoful...

 

Eu n-am mai facut astazi,am mincate ce-a mai fost de ieri,insa am fiert vreo 4 cartofi pentru miine.Cartofii s etaie cubulete micute,tonul se deface in bucatele mici,o conserva de porumb,ceapa,o conserva de pastai si oua fierte.

 

Se face maioneza si se amesteca cu cele de mai sus,se mai poate pune otet sau lamii in functie de gustul fiecaruia.Eu am s-o fac dimineata si o mincam seara,e mai bine sa treaca citeva ore intre momentul prepararii si ...al degustarii! [flirty]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu :)

Eu fac o ceafa la cuptor, dar din aia de sta acolo 2 ore :), cu o salata maare de cruditati. Voi face ton cu maioneza la antreu, legume crude de rontzait si cam atata.

As avea pofta si de niste mici :).

 

Bine, noi ne vedem sa ne jucam un joc, nu mancarea e scopul principal :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...