Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 21


Recommended Posts

  • Răspunsuri 956
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

daca ai optat sa stai 1 an si te intorci inainte sa implineasca 1 an, se da stimulent lunar pana cand implineste 2 ani. Eu am  inteles ca daca ne intoarcem la 11 luni, cum e mai nou, se primeste oricum stimuletul. Dar se primeste numai dupa ce implineste 1 an (nu la 11 luni)

 

mie intotdeauna mi s-a parut ca Bucurestiul sta mai bine la capitolul locuri de munca si salarii, dar de cautat, n-am cautat nimic concret niciodata

New, legea s-a schimbat si se primeste stimulent pana implineste bebele 1an (daca ai optat pt CIC de 1an) sau 2 (daca ai optat pt CIC de 2 ani). Am o prietena care s-a intors in mai la munca si a primit stimulent fix 1 luna pana a facut fata ei 1an.

 

legat de serviciu, eu cred ca depinde mai mult de domeniu decat de oras. Am un prieten actor care de 2 ani nu a mai primit nici un telefon, indiferent la ce a aplicat si e din Bucuresti. La fel altul, pe vanzari, care mai mult de 6 luni adunate in ultimii 3 ani nu a muncit. In schimb in IT nu stiu pe nimeni cu probleme, indiferent de oras.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

New, legea s-a schimbat si se primeste stimulent pana implineste bebele 1an (daca ai optat pt CIC de 1an) sau 2 (daca ai optat pt CIC de 2 ani). Am o prietena care s-a intors in mai la munca si a primit stimulent fix 1 luna pana a facut fata ei 1an.

 

legat de serviciu, eu cred ca depinde mai mult de domeniu decat de oras. Am un prieten actor care de 2 ani nu a mai primit nici un telefon, indiferent la ce a aplicat si e din Bucuresti. La fel altul, pe vanzari, care mai mult de 6 luni adunate in ultimii 3 ani nu a muncit. In schimb in IT nu stiu pe nimeni cu probleme, indiferent de oras.

 

Cocho, de cand legea asta? Cand am depus dosarul in mai mie asa mi-a spus ca se primeate din momentul in care implineste 1 an până la 2 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc de urări fetelor!

 

Al meu sughite după ce începe sa gangureasca.

Easy încearcă sa cauți la Mestre care este la 7 km de Venetia! In oraș sunt foarte scumpe ...Noi am luat o cafea în piață SAN Marco și a costat enorm de mult, ca aveau orchestra și a băgat și bani pentru aia .....

si noi anul trecut tot la mestre am stat

 

http://www.booking.com/hotel/it/hotelambasciata.en-us.html?sid=a6223923542f7a9fea6fe17296ee88b5;dcid=4;ucfs=1;srfid=253ed761c760c8d987509a790ba5726a21284cffX3;highlight_room=

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Situatii de acordare a stimulentului

Se disting urmatoarele situatii de acordare a stimulentului, in functie de durata concediului de crestere a copilului pentru care a optat parintele:

  • persoana care a optat pentru concediul de crestere a copilului in varsta de pana la 1 an, in situatia in care obtine venituri impozabile inainte ca minorul sa implineasca varsta de 1 an, la cerere, va beneficia de stimulentul de insertie, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani;

 

  • persoana care a optat pentru concediul de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani, are dreptul sa primeasca stimulentul de insertie in situatia in care realizeaza venituri supuse impozitarii, dupa implinirea de catre copil a varstei de 1 an, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani;
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, nu stiu sa-ti spun despre ce lege e vorba. Stiu doar ca era foarte dezamagita fata asta care spera sa ia pana la 2 ani stimulentul. Sa fi gresit ea ceva in acte?

 

 

Astfel, in baza prevederilor instituite de Legea nr. 166/2012, avocatul Mircea si Asociatii distinge urmatoarele situatii de acordare a stimulentului, in functie de durata concediului de crestere a copilului pentru care a optat parintele:

  • Persoana care a optat pentru concediul de crestere a copilului in varsta de pana la 1 an, in situatia in care obtine venituri impozabile inainte ca minorul sa implineasca varsta de 1 an, la cerere, va beneficia de stimulentul de insertie, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
  • Persoana care a optat pentru concediul de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani, are dreptul sa primeasca stimulentul de insertie in situatia in care realizeaza venituri supuse impozitarii, dupa implinirea de catre copil a varstei de 1 an, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani.
  • In cazul copilului cu handicap, stimulentul se acorda oricand, pe toata durata, parintelui indreptatit, pana la implinirea varstei de 3 ani de catre copil.

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_32303/Stimulentul-de-insertie-Cum-se-acorda-in-acest-an.html

 

http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_256580/Stimulentul-de-reinsertie-dupa-concediul-maternal.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...