Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 21


Recommended Posts

Ai o alternativa :)

 

Piciorul cocosului (Ranunculus)

Desi numele nu este unul care sa promita multe, iar floarea nu este chiar foarte cunoscuta, ea seamana foarte mult cu bujorul. Diferenta este ca Piciorul cocosului se gaseste intr-o varietate mai mare de culori, iar florile au dimensiuni mai mici.

Nici ranunculus nu este in perioada asta! :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 956
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ia scoate tu morcovul de acolo si lasa-l acasa :))

Gandeste-te ca Vali a fost cu 3 dupa ea (de fapt 4, daca-l numeri si pe cel mare :)))))

 

Sa aveti drum bun si vacanta frumoasa!

Asteptam poze [pk]

Iar sora mea imi propunea o vacanta de 2 sapt la Milano, cu masina si o oprire la Arad. :)

Asa ca se poate :)

Vacanta placuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-ati făcut să caut si eu după piciorul cocosului sa vad dacă e ceva de "penele" lor :))) frumoase, frumoase :)

Sau floarea origami, cum ii mai zice :)

 

Bujor..... nu stiu ce alta sugestie sa-ti dau.

Chiar ai fi vrut din bujori? Nu-ti pot aduce la comanda, din alte tari?  Zic si eu......... [batcap]

Sau sa vorbesti cu fetele de la florarii, ce flori seamana cu bujorul.

 

Eu nu ma vad cu altceva in buchetul de mireasa decat trandafiri albi, micuti. De cate ori ma gandesc la buchet, nu-mi pot imagina macar alte flori [alcool]

Sau, ma rog, buchetul sa fie alb si micut (si cu trandafiri), nu ma vad tinand ditamai varza in brate [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pot comanda bujori dar florareasa zice ca nu tin ca se pastreaza congelati si apoi nu arata bine...eu merg pe mana ei ca nu ma pricep

Are dreptate, asta am citit si eu despre ei astazi, ca se ofilesc repede si de aceea nu sunt favoriti pentru buchete de mireasa.

Uite inca doua sugestii, descoperite acum si care mi se par foarte faine:

http://www.planificarenunta.ro/images/articole_slide/suquet.jpg

Iasomia de Madagascar
Semnificatia acestei flori este fericire in casnicie, ceea ce face din aceasta floare o alegere evidenta pentru nunta. Floricelele cerate in forma de stelute sunt parfumate usor si se gasesc tot timpul anului. Iasomia de Madagascar este o floare care rezista fara apa mai mult decat alte flori, asa daca optezi pentru un astfel de buchet, nu trebuie sa te ingrijoreze acest aspect.
http://www.planificarenunta.ro/images/articole_slide/deniabqt.jpg
Gardenia

Inconjurata de frunze cerata si verzi inchis, gardenia este o floare cu un miros puternic. Desi frumoasa, gardenia este totusi cam scumpa, dar daca mireasa isi doreste aceasta floare in buchet, cateva fire nu-i vor fi suficiente.

 

Si-un bujor, pentru comparatie :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...