Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Tii, va dadurati pe memory lane?

 

noi nu am avut pestele de sticla!!! Dar il aveau bunicii.

 

soro buflea, compatimeste alaturi de mine: de-o saptamana imi prind urechile cu un swap, abia azi m-am prins cum merge.... Ce durere, doamne, nu mi-a palcut deloc, nu puteau sa ne dea si ei un imprumut normal...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 667
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eumada, la multi ani pentru Eva, e tare scumpa! Sa-ti traiasca!

 

Da, Mihaela si eu, prenume al doilea, cred ca era tare popular in anii 70, desi la noi e din cauza bunicului, Mihail, asa incit toti nepotii lui avem Mihai/Mihaeela in nume. Din diminutivele numelui cel mai mult im place Mi, pur si simplu, asa o strigam pe nasa lui Catrinel.

 

Buflea, my bad, era un comment vechi, 2 iunie, numai pozele alea stralucitoare erau noi... Asa ca poti sa te duci sa le vezi, ca sint meseriase, si sa ridici mina daca e cazul :)

 

Pestele ala, memory lane... OMG! Am cumparat in clasa a saptea, pentru toate profele de 8 Martie. Cred ca costa 5 lei. Din partea clasei.

Profa de la prima ora a zimbit cald si ne-a pupat si ne-a dat bomboane.

Profa de la ora a doua a zimbit in doi peri, ne-a dat si ea bomboane si n-a zis mare lucru.

La ora a treia, profa s-a cam strimbat, a pusa pestele in sacosa si s-a apucat de predat.

A patra ora, profa de mate, care avea un sens al umorului fantastic, si-a luat pestele si-a ris toata ora. Statea cu pestele pe catedra, mai scria ceva pe tabla, se mai uita la peste si da-i si rizi!

Ultima ora, profa de romana, renumita pentru viteza cu care-si iesea din pepeni, a luat pestele si l-a dat de pamint cu putere, s-au dus cioburile alea ca din pusca, si pe urma a injurat cu genitale. A mai tras niste suturi prin cioburi, a mai injurat un pic si, cind s-a calmat, s-a uitat la noi si-a zis: Ce va holbati asa, A saptea A? Ce va holbati? Ca e al cincelea pe care l-am primit azi!!!!"

 

Si-am plecat sa triez rechizite, ca minteni incepe scoala si eu sint pe nicaieri!

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna


 

Pestele ala, memory lane... OMG! Am cumparat in clasa a saptea, pentru toate profele de 8 Martie. Cred ca costa 5 lei. Din partea clasei.

Profa de la prima ora a zimbit cald si ne-a pupat si ne-a dat bomboane.

Profa de la ora a doua a zimbit in doi peri, ne-a dat si ea bomboane si n-a zis mare lucru.

La ora a treia, profa s-a cam strimbat, a pusa pestele in sacosa si s-a apucat de predat.

A patra ora, profa de mate, care avea un sens al umorului fantastic, si-a luat pestele si-a ris toata ora. Statea cu pestele pe catedra, mai scria ceva pe tabla, se mai uita la peste si da-i si rizi!

Ultima ora, profa de romana, renumita pentru viteza cu care-si iesea din pepeni, a luat pestele si l-a dat de pamint cu putere, s-au dus cioburile alea ca din pusca, si pe urma a injurat cu genitale. A mai tras niste suturi prin cioburi, a mai injurat un pic si, cind s-a calmat, s-a uitat la noi si-a zis: Ce va holbati asa, A saptea A? Ce va holbati? Ca e al cincelea pe care l-am primit azi!!!!"

 

Si-am plecat sa triez rechizite, ca minteni incepe scoala si eu sint pe nicaieri!

 

Simonna

[:-)))] [:-)))] [:-)))]

am ras cu lacrimi si nu mai pot ma doare burta de atata ras [:-)))] [:-)))]

 

beii si mama a avut un peste din ala pe televizor dar farq mileuri mama nu se pricepea la crosetat si din si cred ca avea ceva cu ele nu le suporta [:-)))]

 

dropsurile alea verzi mie imi placeau [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Mada, drum bun si distractie placuta! Si La Multi Ani pentru Eva si azi!

 

La Multi Ani frumosi Mariilor de azi care se serbeaza si celor care nu - sa veniti sa dati de baut!  [flo2]  [flo]  [floare3]

 

Si noi o avem pe mama sarbatorita azi, ii bipaie telefonul de mesaje inca de doua ore, la 5 minute - un mesaj, ne-a capiat. Si ea doarme... Indata o aud: "aaa, uite si pe Gigel de la a 8-a B! Oo, si Gigica de la a 6-a C..." Isi stie toti elevii, din ani de mult trecuti, le stie povestile de familie, isi insuseste toate dramele lor de puberi... Azi presimt ca o sa aud o gramada de povesti cu elevi.

 

Asta apropo de Memory Lane, la care nu ma bag ca iar ma aruncati de pe ghetar, desi imi amintesc si eu bombonelele alea verzi si crema aia chinezeasca maro, panaceu.

Pampersi spune maica-mea ca avea 3  [:-)))] de pus in rama. Ii aducea nasul meu din Singapore si ii pastra "de buni" pentru vizitele la doctor. Cum o fi fost? Ma tot minunez...

Peste n-am avut si nici n-am vazut dar vedeam in vizite la matusi fructe din alea false, struguri, portocale, puse la loc de cinste pe mijlocul mesei, de-ti venea sa musti din ceara aia. 

Bunica-mea avea bibilouri patinatoare si chinezi din aia care prindeau peste - astea:

 

post-100501-0-37586600-1408082718_thumb.jpg

post-100501-0-78794900-1408082735.jpeg

Stateam si ma uitam la ele, cand furam nuci si stafide din dulap, si mi se parea ca stiu si ca o sa ma spuna. Uram bibelourile alea!

 

La noi in casa in loc de bibelouri aveam trofee de vanatoare si blanuri pe jos - nu pot sa va spun cat de creepy era totul.  [:-)))] Acum rad, dar mi se parea ca sunt in familia Adams zi de zi de zi... Ah, ce amintiri! Ce bine ca au trecut!  [fri]

 

Acestea fiind spuse, inca o data - serbare frumoasa celor care beau azi in cinstea numelui si o zi frumoasa tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, voiam sa mai zic ceva - sa ma plang, bineinteles.

La clasa Flaviei ne-au anuntat doua treburi care nu-mi plac. Una ca se unesc cele doua clase de a II-a din lipsa de fonduri pentru doua profesoare, si vor deveni una singura, deci de unde erau doar 15-16 in clasa, o sa fie 32. Stiu ca nu moare nimeni din asta, dar nu-mi convine mie. Si a doua ca nu au ales sa urmeze programa cu initiere in stiinte,  istorie si geografie, ci tot aceleasi mate-literatura-gaelica... Asa ca i-am luat eu separat cartile de science, istorie si geografie si o sa fac cu ea acasa. Ma apuc si de homeschooling acuma, ca tot e dezbaterea in toi peste tot. Mi se pare ciudat sa poti opta sa nu predai 3 materii care sunt atat de importante, mai ales ca sunt initiere. Daca opteaza profesorul sa nu le faca, apar abia in secondary, adica dintr-a 6-a, unde iar incep cu "initierea". Chiar ciudat.

Asta a fost bombaneala, ati scapat ieftin. Mai ales daca sariti postarea asta, si mai ieftin, ca braga. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A avut si maica-mea macrameuri - le facea ea, eu ii faceam snurul, dar imi placea. Acum face goblenuri, cica o relaxeaza. Bibelori am avut calul ala mare care statea in 2 picioare, baietii care se bateau si o imitatie dupa o statuie celebra. Le mai are si acum! Peste n-am avut, din fericire.

 

Scutece... cand s-a nascut frati-miu acum 25 de ani am experimentat si eu din plin schimbatul, spalatul si calcatul de umede al scutecelor, mama ce chin era.

 

Stiu ca am promis ca pun poze dar ma leneveste caldura asta. Inca n-am reusit sa scoatem dintele ala pentru ca in mod definitiv Carla nu reuseste sa stea sa-l scoata, asa ca acum cautam alternative (ori un sedativ ori la spital cu anestezie generala). Mi-a stricat toata vacanta situatia asta.

 

Mikkky, nu stiu ce meserie de baza are sotul tau dar nu va reusi mai nimic pana nu face un curs de calificare acolo, sau nu-si echivaleaza studii (daca poate). Oricum sistemul in UK e intr-o lentoare cumplita si totul dureaza foarte, foarte mult... Mie mi-e groaza cand ma gandesc ca urmatorul contract al lui C. va fi probabil tot in UK, m-am saturat de ei pana peste cap.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...