Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 667
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tin minte ca au mai fost discutii aici pe DC despre perioada comunista si am citit atunci ca multi aveau chestii de care eu nu auzisem niciodata...sau la care aveau acces numai cei din partid. Un exemplu sunt casele de comenzi...la care multi spuneau ca dadeau tf si primeau acasa pachete, pe cand la noi in oras nu se putea asta decat de cei care lucrau in partid. Noi n-am avut niciodata acces la asa ceva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ai mei dadeau comenzi.Tin minte ca venea cineva cu produsele intr-un cos din acelea de "alimentara".Le tineti minte...cu 2 toarte si impletitura de plastic.

 

Asta era pana in anii 80, cand se mai gasea cate ceva prin alimentara, ca dupa...

Si ai mei au fost oameni obisnuiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am urat cu multa pasiune bibelourile.

 

Eram  responsabila cu stersul prafului din biblioteca.

In fata cartilor tronau asemenea obiecte...  care imi ingreunau munca cu praful. Din cauza bibelourilor pierdeam cu aceasta activitate mai mult timp decat mi se parea mie rezonabil.

 

Si mai uram covoarele cu ciucurasi. Ciucurasii aia, in opinia mamei mele, aveau menirea sa stea pieptanati ca la armata.

 

grrrrr

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici ai mei nu se dadeau cu partidul, dar imi amintesc cu mare drag de omul de la Casa de Comenzi .

Mama lucra la o intreprindere de Comert... ICRA - facea contabilitatea pe la magazinele cu fructe, branzeturi, etc

 

Pe vremea cand nu se gaseau banane imi amintesc ca primeam acasa, cu ladita.

Si de cutiile cu ciocolatele in forma de mici lingouri.

Si de compotul de mandarine.

 

...copiii nostri oare despre ce isi vor aminti?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va spun eu ca ati fost norocoase...noi stateam la coada la tot, la tot! Si sotul meu la fel, ei inclusiv la carne stateau la cozi infernale, nu era casa de comenzi nici la ei, si nu suntem din acelasi oras. La banane tin minte ca eram copil, luase mama un kg prinzand o coada la cofetarie in drum spre casa...si erau verzi, dar verzi verzi. Le-am tinut invelite in ziare pe dulap si in fiecare zi le miroseam si le controlam sa vedem daca s-au ingalbenit...apoi le-am mancat asa galben-verzi ca nu mai aveam rabdare...oooof, ce vremuri cumplite!

 

Ciocolata raaaar de tot, mai degraba faceam ciocolata de casa...dar in magazin nu prea. Mai mergeau prin Ungaria si mai aduceau de acolo, dar tot asa foarte rar...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...