Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 667
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

nici eu nu am auzit de case de comenzi, sau poate ai mei nusi permiteau cine stie, dar stiu ca am stat la randuri de mi-au iesit pe ochi [:-)))] uram cand trebuia sa ma trezesc dimineata devreme pt stat la rand, bai si ce inghesulei eerau mai ales in preajma sarbatorilor pt o portocala iti iesea pe nas, eram experta la randuri nu mai stateam pe margina ci numai pelanga perete asa inaintam [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am stat niciodata la coada la carne, branza, unt...etc.

Aveam"ţara"si bunica avea de toate:branza, lapte, oua, pui, porc...etc.Tot ce se poate cultiva in gradina, toate orataniile care pot creste intr-o batatura taraneasca.

Stateam la paine (am si pierdut cartela odata:)) maaaaama ce scandal a fost...si la zahar sau ulei.

 

Cand se circula par/impar, in saptamana impara ca noi aveam numar cu sot:), venea bunica cu rata sa aduca provizii:pui taiati, branza, lapte, legume, fructe SI pe cap ducea un castron maaaare cat un lighean de gris cu lapte!:)):))

 

Avea o GLAMNICĂ (stiti ce e asta:))) facuta special pentru castronul asta.:)):))

 

 

 

Cand venea bunica mea la noi stia tot cartierul.Va dati seama cum arata incarcata asa?

O femeie mica si slaba cu sarsanalele pline si cu bagaje pe cap?:)):))

 

O lasa soferul de pe autobuz chiar in capatul strazii ca sa fie mai aproape.

 

La un moment dat am mers cu autobuzul cu bunica si cand m-a vazut soferul mi-a zis :" Credeam ca esti mai grasa la cat cară măta mare!":)):)):))

 

 

Venea ca asa voia ea, era singura si avea de toate .Avea muuult mai mult decat putea ea consuma si orice ai fi zis nu o scoteai din ritmul ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu.Nu mai traieste.

A fost o femeie extraordinar de mucitoare si mucalita!:)

Avea niste replici cateodata de ramaneai mut.Inca mai glumim in casa pe seama replicilor ei.

Avea in special o expresie a ei, de care radem mereu.O sa va povestesc odata despre asta.:)

 

 

Eu am avut o copilarie cam ca a lui Creanga.Haladuiam peste tot, nu intram in casa cat e ziua de lunga.Dar aveam si responsabilități:ma duceam cu vaca, cu gastele, udam gradina, faceam ce trebuia prin casa si curte.Iar cand voiam sa fac rost de bani de buzunar pentru perioada scolii , ma duceam la cules de prune la CAP.

Si intotdeauna mi-a parut rau ca copiii mei au crescut intre betoane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...