Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

buflea, despre Grand Canyon. Nu, nu am stat in canion, desi asa ne propusesem intial. Insa cand am facut traseul, rezervari, etc ne-am dat seama ca nu reusim sa facem tot ce ne propusesem, asa ca am facut compromisuri, mai multe. Unul a fost sa innoptam in Vegas, caci il vazusem timp de 3 zile acum 9 ani si sa vedem Marele Canion cat apucam. Am innoptat in Vegas noaptea dinainte, am vazut Canionul 2 ore si am innoptat in Page noaptea aceea. In plus am avut si o aventura din care ne-a salvat Silvia :)).

 

Povestea canionului si fotografii pe apus de soare sunt aici: http://salmi-ladrum.blogspot.se/2014/08/marele-canion-si-o-parcare-cu-bucluc.html

 

Cine stie, poate odata vom reveni, ne-a placut si noua tare mult. Dar Antelope Canyon si Monument Valley sunt si ele la fel, daca nu mai spectaculoase. Mie Monument Valley mi-a placut mai mult decat orice in concediu. :) 

Eu astept sa termini tot de povestit si pe urma il citesc one shot, abia astept! :) POzele sint grozave!

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 667
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata.e superb aici pacat ca imi zice ca pozele sunt prea mari.cred ca e ceva ca am mai pus poze de pe telefon.

Oricu.m e exact ca n pozrle de pe net.

Si parca esti acasa.bine noi avem si copii cuminti...au adormit aseara cei trei instant.nu ne venea sa credem.janos e foarte ospitalier lumea e relaxata....fain.chiar de incarcat baterii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

cu putin noroc, copiii nostri poate nu vor avea amintiri de genul: daca cunosteai pe cine trebuie, aveai mai mult decat altii. intr-o societate in care toti erau egali cu toti :D

 Frumos spus, Aqai! Si eu sper...

 

Eu nu stiu de cozi decat ca era trimis strabunicu la coada inca de cu dimineata si tot nu era primul la rand. Stiu cu ce plasa se ducea, una gri-murdar cu ochiuri impletite, si aducea iaurt la borcan (trebuiau spalate dupa aceea borcanele) si lapte la sticla. Uneori treceam cu bunica pe langa el si ne mai opream sa discutam cu el, sa-i tinem de urat la coada.

Apoi dupa revolutie mi s-a rupt firul, am intrat in lumea copiilor cu sofer unde eu aveam cel mai nou trening.

 

Noi nu aveam "tara" cu animale, dar bunica-miu a fost parat de vecina ca a adus carne de vitel de la un frate si o tine nustiuunde, in beci, si a plecat bunicu o zi la sectie, sa 'discute'... Mai apoi i-a parat ca asculta radio europa libera, dar i-a parat in scris, si postarita care deschidea scrisorile (of course!) a venit sa-l anunte  [:)]

Eu mai mult frica sper sa nu o cunoasca copiii nostri, teama ca iar faci ceva ce nu trebuie, iar n-ai zis cuvinte de lauda si ti-a scapat porumbelul, lipsa de incredere in toti.

 

 

Buflea, drum bun - probabil ai ajuns deja.  [flo2] Big hug!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[il] Wow, ce poze frumoase, Ella, ce locuri, ce culori! Ce le-am mai asteptat! Si puffini... 

Si ce domnisoara lungana si frumoasa e Marcia! Super.

 

Elyda..ce frumos povestesti!  [flo2] Sa scrii undeva amintirile astea, sunt bogatia ta.

Pe mine mereu m-au fascinat povestile (cu sau fara perdea) de la adunarile de femei de la tara, la fan sau la cules. Era un "slang", jargonul de baba - i-a deschis cartea, i-a luat laptele, s-au dus in capite.. era fascinant, credeai ca intelegi si de fapt nu. Iti lasa imaginatia libera, ca in publicitatea aia cu pinguinii si Napoleon. La mine era mai complicat, ca daca isi dadeau seama ca eram copii prin preajma, o dadeau pe ruteana si atunci...capac. Iti ramanea doar sa privesti in zare si sa ciulesti urechile doar-doar oi mai prinde un cuvintel in romana.

 

 

Oana, wow - spalai bibelourile?  Credeam ca se sterg doar de praf...

 

Oh, noroc ca a pus Simonna din nou linkul blogului - acum intru si eu la Mihaela aka "Suedia".

 

 

Weekend frumos sa aveti!  [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata...  

 

am rasfoit inca o data pozele din Islanda, ca mi-au ramas pe retina aseara si cereau sa fie vazute iar. Si iar mi-au placut!!  mi-a placut lumina, mi-a placut amestecul de culori.  Poate islandezii se cunosc intre ei dupa culoarea acoperisului pe care-l au la casa, vecinul de la acoperisul verde... sau cei de la casa albastra, etc. 

 

Petele astea de culoare ale caselor dau mult farmec peisajului! Il imbuneaza cumva. 

 

Ma intrebam, oare fructe si legume se fac pe-acolo? inafara de padurete si salata/ridichi. Sau sunt nevoiti sa importe mai tot de prin "tarile calde"? 

 

Ce-mi plac povestile voastre despre bunici! eu n-am avut sansa, ai mei (toti 4) au murit inainte sa am eu 7 ani, deci amintiri , zero. Dar ma delectez cu bunicii vostri, daca va indurati si mai scrieti despre ei :)) 

 

am visat cu tatal meu azi noapte, parca se mutasera intr-un apartament si au varuit peretii in dungi multicolore (mi s-o fi tras de la culorile caselor din Islanda, ca m-am culcat cu ele in gand). Si nu intelegem cum a putut sa faca dungile alea si culorile sa fie asa vii. Nu mi-a vorbit (parca nu putea sa vorbeasca), ci a luat un bloc de desen si mi-a arata acolo cum a dat cu pensula si cum au iesit culorile... 

 

speaking about ...

 

Buflea sa ne scrii cum ai ajuns, cum i-ai gasit pe toti ai tai, copii, parinti, prieteni.... Un gand bun vine si de la mine. 

 

Strumphitza!?  Hai sa ne spui ce mai faci, ce mai face Sophia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguni

 

Islandezii sunt in mare parte fermieri...mai peste tot vedeai ferme...cu vaci, oi, cai...si mai traiesc din turism si pescuit...am vazut si sere...chiar si de capsuni...deci s-ar putea sa produca ceva legume...restul insa se importa...mancarea la restaurant ca pret e la nivelul de aici; dar se spune ca bucataria lor e de la 3* in sus...bautura e scumpa, o bere cam 8-9 franci...au berea lor proprie, care spre surprinderea noastra nu e rea deloc...vinul e tot importat...combustibilul e ca aici ca pret (mai ieftin ca in Germania si aproape la fel ca in Romania)...

In drum spre capitala am mers prin tunel, pe sub apa....6 km...interesant..mi se infundasera urechile...

Si pe mine amestecul asta de culori m-a fascinat. Pozele sunt toate facute de al meu; pt a le face se catara pe diverse dealuri, pietre etc :-)) radeam cu Marcia de el...

E plin de cascade; mai peste tot vezi apa curgand pe munte...o.sa pun poze si cu ele; am ft multe, asa ca tb sa ma hotarasc pe care le pun...am facut poze si florei, pun si de-alea...am gasit blueberry pe drum si am si mancat...

 

La noi ploua si e frig...si tb sa merg la curatat dintii..nu am nici un chef...dar ma sacrific...

 

O fi ajuns Buflea? la noi aterizeaza dimineata toate avioanele care vin din partea aia sau din Asia.

 

weekend placut !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata din Vienna,

 

Oare unde o fi Karulina ?

 

Sa carcotesc:

 

- in avion stuardezele foarte sictirite. Am stat cu un pahar in mana 40 min si cand am vazut ca nu vine sa mi-l ia, l-am aruncat sub scaun.

 

- in aeroport la fel de sictiriti ...

 

- cald. Mda, e AC in aeroport dar e dat pe minim. Pai in America e viscol in interiorul cladirilor. Si cum eu am mers 20 min de la un terminal la celalat, si cum transpir americaneste ...sunt acum lac de apa.

 

- WC-urile mici ...valeu. Pai am bagat intr-o cabina din aia ruxacul, geanta, burta si fundul ...si m-am intzepenit. Sa ma sufoc nu altceva. Mvai si nu mai vezi gleznele vecinului de pipi ...foarte discreti austriecii astia. La America jurizezi pedichiurile din dreapta si din stanga cat stai pe buda.

 

- o freaking sticla de apa, care in America costa $1, aici costa 2 EUR ??? WTF ??? ...astia fac special, nu racesc aeroportul ca sa-si vanda apa la 2 EUR....moamaaa si mi-e o seteee ...cred ca ma las jecmanita.

 

- la parti bune o sa pun WiFi gratis de pe care va scriu acum. In America nu exista WiFi in aerop.

 

P.S. Sa nu ii spuneti Karulinei ca am scris din Vienna.

 

Ma duc sa citesc din urma

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguni

 

Islandezii sunt in mare parte fermieri...mai peste tot vedeai ferme...cu vaci, oi, cai...si mai traiesc din turism si pescuit...am vazut si sere...chiar si de capsuni...deci s-ar putea sa produca ceva legume...restul insa se importa...mancarea la restaurant ca pret e la nivelul de aici; dar se spune ca bucataria lor e de la 3* in sus...bautura e scumpa, o bere cam 8-9 franci...au berea lor proprie, care spre surprinderea noastra nu e rea deloc...vinul e tot importat...combustibilul e ca aici ca pret (mai ieftin ca in Germania si aproape la fel ca in Romania)...

 

weekend placut !

Ma gândeam sa va scriu cum e la noi pe insula unde locuiesc eu, dar e foarte asemanator cu ce scrie Ella.

 

Foarte multe case sunt locuite numai vara, de turiști. Sezonul e doua luni, cu extrasezon inca vreo 2. 8 luni practic insula e "pustie". Doar noi, localnicii. Vara îți vine sa fugi, e foarte aglomerat, nu ne place. Dar insula din asta trăiește, din turism. Plaje, soare, drumeții. Locuri nepoluate, liniste, natura peste tot. Nu sunt hoteluri cum știți pe litorale, e aparte de orice litoral si foarte căutat. E daca vreți, perla litoralului suedez. In plus e istorie multă, locuri frumoase de vizitat.

 

De produs se produc cartofi, capsuni, fructe de pădure, castraveți, mere si cam atat :). Industrie, e o singura fabrica, de ciment. Si una de lapte :). Sunt ferme de animale, cai, vaci si oi. :)

 

Restaurantele, 90% sunt deschise numai 2 luni pe an, in sezon. Si magazinele de suveniruri la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...