Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Nasuc da :)). O vorbesc, o scriu, o citesc :). Am invatat timp de 2 ani suedeza, dupa ce am ajuns aici, apoi am facut 3 ani de facultate si de un an jumate muncesc :). Am muncit si inainte dar numai vicariat, adica pe perioada verii si cand aveau nevoie de mine, inainte sa incep facultatea. Si acum rad cum a fost prima vara la munca...terminasem un an jumate de suedeza, faceam practica de limba la laborator si m-au intrebat daca vreau sa muncesc peste vara. Of, voiam, sigur ca voiam, dar inca nu aveam curaj sa raspund la telefon, si ma amenintau :)) ca daca accept slujba, musai va fi sa raspund, ca intra in datoriile de serviciu :)). Iar cand am inceput practica, eram dupa un semestru jumate de suedeza, cica "stiam" si cand am intrat intre ei, suedezii, mi-am prins urechile. :)) Abia dupa vreo doi ani am inceput sa inteleg glumele si sa rad cu ei. La inceput pana pricepeam despre ce vorbesc, si imi incropeam si eu o fraza in gand sa casc gura, ei treceau la alt subiect :)).

 

daca iti spun ca germana e verisoara cu suedeza ma crezi? :)) Nemtii invata cel mai usor suedeza :). Eu nu stiu o boaba germana si nu prea inteleg cum seamana :)). Germana mi se pare chineza :)). 

 

O dupamasa frumoasa, am fugit la munca!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 667
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

dorm pe mine, nu am dormit deloc bine azi noapte...era 2.30 si nu adormisem...apoi m-am trezit din ora in ora....am reusit sa dorm pana la 10, cand m-a trezit motanul..ii era foame...

 

si eu dupa ce l-am cunoscut pe al meu (acum mai bine de 12 ani), m-am apucat de germana...dar mi se parea atat de grea, ca am renuntat...dupa ce am nascut insa mi s-a pus pata sa o invat....asa ca timp de 6 luni am studiat acasa cate 4 ore/zilnic...m-a ajutat ft mult studiul asta....cand m-am mutat aici, am trecut direct la B1 si am dat apoi examenul pt certificatul de germana...acum e a doua limba materna pt mine...as putea spune chiar prima, pt ca eu gandesc in germana...mi se pare usoara acum....

limbile nordice le vad ca pe limbi imposibil de invatat...cu toate ca islandeza avea multe cuvinte asemanatoare germanei....

olandeza o inteleg cat de cat, ca se aseamana destul de bine...

eu vreau sa ma apuc de chineza, sa invat sa o vorbesc....la scris nu ma bag, mi se pare prea complicat [:)] 

 

sunt intr-o pasa proasta, m-a socat ceva ieri si nu imi iese din minte...incerc sa nu ma mai gandesc, dar nu pot....si asta ma face sa fiu ca o leguma [batcap]  asa ca nu am chef de nimic, nici macar de mancare....noroc ca vin prietenii nostri in curand la noi....si ma mai scot din starea asta...si cand ma gandesc ca maine incep munca, ma apuca depresia [ups] voi avea ft multe de facut....am vrut sa incep de azi, dar am renuntat....ca doar sunt inca in vacanta...

 

poze mai pun saptamana viitoare...

 

o dupa-masa frumoasa va doresc !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, sa vezi preturi in aeroport in Zurich..5 franci apa..in Islanda cam tot pe-acolo..dar nici la Otopeni nu mi s-au parut mici, ba era chiar ft mari...tot ca in Zurich.

 

Stau in gradina, la soare...si beau o bere...dar bate un vant putin rece...ieri am tuns iarba, miroase atat de bine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia mai potoliti-va va rog, ca nu mai am soare de dat :)))) ploua iar cu spume :) asa ca sa vedem pe unde e soarele.....

Mada, daca esti mai mult relaxata decat obosita poate a meritat excursia....

 

Noi am sarbatorit ieri un an mai mult decat familia Aschi :) in stil italian :)

post-4118-0-73221200-1408296550_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Karula, bine ai revenit! Minunate fotografii, mie ultima imi place tare mult, cum e facuta? :)

 

 

 

Ah, Mihaela, ce te-ar aprecia Forest pentru ochiul tau format de fotograf :)) A atarnat aparatul la gat si a invartit-o tinand-o de maini :)

 

Azi a fost zi mare. Fetele mele au cucerit primul lor varf. Traseu de doua ore urcat, doua coborat abrupt. Sunt mandra de ele, le-am dat o inghetata :)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...