Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 22


Recommended Posts

  • Răspunsuri 698
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Maddutz, balsam nu folosesc. Detergentul este unul neutru. Lapte praf i-am dat si inainte si nu avea nimic de la el.

 

La mine, cred ca tata are ceva probleme cu pielea dar le-a dobandit la bătrânețe si cred ca si din cauza problemelor la ficat iar la sot, da, mama lui are astm (sau bronsita?). Nu mai stiu exact dar ea si fumeaza super mult si de cand era micuță, asa ca nu stiu daca e ceva genetic sau consecințe ale fumatului. ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

38.7 intrarectal........... am intrat in panica, deja imi tremurau mainile.

Nu stiu de la ce, de fapt banuiesc, singura cauza posibila ar fi ca am tinut usi-geamuri deschise (curentul exista, nu e o inventie).

Am incercat sa-i dau sirop Ibalgin....... mai mult d ejumatate l-a scuipat, asa ca i-am pus si jumatate de supozitor.

Cat a stat la san sa adoarma (doar ce-am pus-o in patut), parca incepuse sa transpire.

Doamne ajuta, sa fie bine.

 

Cu Mihai nu am avut probleme deloc in primii doi ani jumatate si am presupus, am crezut ca si acum va fi la fel.  Inca mai sper sa fie la fel si sa nu avem probleme deloc [ruga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

38.7 intrarectal........... am intrat in panica, deja imi tremurau mainile.

Nu stiu de la ce, de fapt banuiesc, singura cauza posibila ar fi ca am tinut usi-geamuri deschise (curentul exista, nu e o inventie).

Am incercat sa-i dau sirop Ibalgin....... mai mult d ejumatate l-a scuipat, asa ca i-am pus si jumatate de supozitor.

Cat a stat la san sa adoarma (doar ce-am pus-o in patut), parca incepuse sa transpire.

Doamne ajuta, sa fie bine.

 

Cu Mihai nu am avut probleme deloc in primii doi ani jumatate si am presupus, am crezut ca si acum va fi la fel. Inca mai sper sa fie la fel si sa nu avem probleme deloc [ruga]

Of gina, sper sa treaca repede...nu-s oare dintisorii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cautand rapid despre febra si temperatura masurata intrarectal (uitasem tot pe moment), am dat peste diversificare, fac copy-paste, poate gasiti ceva util:

 

Diversificarea alimentaţiei reprezintă trecerea de la alimentaţia lactată, fie ea cu lapte de mamă sau lapte praf, la o alimentaţie variată în care alături de lapte sugarul primeşte şi alimente nelactate de consistenţă tot mai crescută.

Este important a fi realizată la momentul oportun pentru a putea aduce un aport crescut de factori nutritivi necesari sugarului aflat în creştere.

Diversificarea începe la vârste diferite, în funcţie de tipul de alimentaţie de până atunci: dacă sugarul este alimentat natural, la sân, atunci diversificarea se va începe la vârsta de 6 luni, iar dacă este alimentat artificial, cu lapte praf, atunci se va începe la vârsta de 4 luni.

Alimentele semilichide sau solide favorizează dezvoltarea musculaturii orale, masticaţia şi dezvoltarea vorbirii. Consistenţa crescută a alimentelor permite spaţierea meselor şi prelungirea duratei somnului.

 

Reguli de bază în diversificarea sugarilor:

  • Introducerea unui aliment nou se poate face atunci când copilul este sănătos. Nu se introduc alimente noi când copilul are o problemă de sănătate.
  • Se introduce un singur aliment nou odată. Este de preferat să treacă cel puţin o săptămână între 2 alimente noi date bebeluşului.
  • Primul aliment nou introdus este ales în funcţie de starea de nutriţie a sugarului: sugarul eutrofic (cu greutate corespunzătoare vârstei) va primi legume, întâi supă apoi pireu, sugarul malnutrit va primi cereale fără gluten în lapte, fiertură de orez sau zeamil în lapte.
  • Prima masă la care se începe diversificarea este reprezentată de masa de prânz.
  • Fiecare aliment nou se introduce progresiv, începând cu ½ de linguriţă şi crescând treptat cantitatea la 20-30 g la o masa, completându-se apoi masa respectivă cu lapte. Treptat se va înlocui masa de lapte cu alimentul nou.
  • Alimentul nou va fi propus şi NU impus. Dacă la introducerea unui aliment nou apar semne de intoleranţă (vărsături, diaree), acel aliment va fi suprimat până la refacerea digestivă. După un timp se va încerca reintroducerea lui cu prudenţă.
  • Dacă observaţi după introducerea unui aliment că apar vărsături, diaree, erupţie la nivelul pielii, întrerupeţi administrarea lui. Dacă simptomele apărute sunt marcate, luaţi legătura imediat cu medicul.
  • Combinaţiile de alimente la o masă se pot face doar după ce a fost testată toleranţa digestivă pentru fiecare aliment în parte.
  • Dacă observaţi că bebeluşul nu doreşte sa mănânce alimentele pe care vreţi să i le daţi, NU insistaţi si NU forţaţi sugarul să mănânce toată porţia pe care aţi pregătit-o. Dacă obligaţi sugarul să mănânce ceea ce nu vrea, riscaţi ca acesta să refuze total orice aliment, chiar şi laptele.
  • Nu se oferă două mese/zi din acelaşi aliment doar pentru că îl primeşte cu plăcere, deoarece acest fapt perturbă echilibrul nutriţional al sugarului.
  • Daţi mesele la aproximativ aceleaşi ore în fiecare zi, într-o atmosferă calmă şi liniştită şi oferiţi micuţului toată atenţia dumneavoastră, cu răbdare, transformând astfel masa într-un moment plăcut pentru amândoi.
  • Alimentelor pentru sugari nu li se adaugă sare, Vegeta sau Delikat. Vor fi pasate până la apariţia dinţilor, apoi triturate. 

Diversificarea treptată la un sugar alimentat artificial (cu lapte praf)

4 luni

  • supă de zarzavat iniţial strecurată, apoi îmbogăţită cu câteva picături de ulei, iar mai târziu sub formă de pireu de legume îmbogăţit cu unt sau lapte
  • pireu de legume sau fructe

Toate alimentele se mixează pentru a obţine o pastă şi astfel se oferă bebeluşului, cu linguriţa şi …… cu multă răbdare.

4-5 luni

  • Făinoase fără gluten cu lapte

5 luni

Carne de pui mixată – se începe cu o linguriţă de carne mixată adăugată în supă, crescându-se ulterior cantitatea de carne adăugată

Brânză de vaci preparată în casă

6-7 luni

  • Gălbenuş de ou fiert tare, amestecat în pireul de legume – în zilele respective nu se mai dă carne.
  • Carne de vită
  • Iaurt natural
  • Griş

De la această vârstă nu mai este nevoie ca alimentele să fie mixate, ci se poate creşte treptat granulaţia lor, prin zdrobire cu furculiţa sau taiere maruntă, în cazul cărnii, cu cuţitul

7-8 luni

  • Ficatul de pui
  • Peşte
  • Pâine albă
  • Biscuiţi
  • Smântână ca şi adaos la pireu

9-10 luni

  • Paste făinoase în cantităţi limitate
  • Aluaturi coapte în casă
  • Mămăliguţă
  • sufleuri

12 luni

  • Ou întreg
  • Lapte de vacă 

Observaţii:

  • Sugarul alimentat natural va primi hrana diversificată începând cu vârsta de 6 luni, în aceeaşi ordine ca sugarul alimentat cu lapte praf.
  • Alimentele preparate se administrează cu linguriţa.
  • De la 8-9 luni începe masticaţia, fiind momentul din care se pot da alimentele cu granulaţie puţin mai mare, treptat, renunţându-se încet-încet la alimentele mixate.
  • În jurul vârstei de 9 luni se poate lăsa sugarul să bea din cană, iar de la 9-10 luni (uneori şi mai repede dacă sugarul vrea şi îi place) daţi-i şi lui în mână o linguriţă, pentru că va vrea să “mănânce” singur. Deşi folosirea linguriţei pentru a se hrăni singur va fi posibilă în jurul vârstei de 1 an-1 an şi jumătate, va vrea să “ajute”.
  • Ţineţi cont de toleranţa digestivă şi preferinţele sugarului, de obiceiurile familiale.
  • Încercaţi să variaţi meniul, folosind un aliment preparat în diferite moduri.
  • Copiii preferă de cele mai multe ori alimentele să fie călduţe.
  • Atmosfera din timpul mesei este importantă: să fie plăcută, veselă, calmă.

 

Începând cu vârsta de 1 an copilul îşi formează obiceiurile alimentare, astfel că atitudinea părinţilor fată de alimentaţia copilului este foarte importantă.

La vârsta de 1 an copilul are 3 mese principale şi 2 gustări pe zi.

            Intevalul de timp cuprins între 1-3 ani este o perioadă de tranziţie, în care copilul, pe lăngă faptul că învaţă să mănânce singur, se obişnuieşte să accepte alimente noi, pe care până la această vârstă nu le-a gustat. Este vârsta de la care alimentaţia lui trebuie să conţină o gamă cât mai variată de alimente, asigurându-i astfel aportul nutritiv necesar.

            De subliniat ar fi reducerea cantităţii de lapte consumat la 500 ml - max 700 ml/zi, pentru că o alimentaţie bazată pe lapte la această vârstă şi un consum de peste 1 litru lapte/zi predispune si conduce în final la anemie feriprivă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of gina, sper sa treaca repede...nu-s oare dintisorii?

Oare? Nu stiu, nici nu m-am gandit la asta, mai ales ca m-am mai uitat zilele astea si nu am vazut/simtit nimic.

Doamne ajuta, sa fie dintii [pup]

 

M-am speriat tare, recunosc. Sunt si singura acasa, fara permis (e drept ca as avea la cine apela daca ar fi nevoie), e si noapte, iar noaptea toate pisicile par mai negre decat sunt............ am luat-o in brate (cam des in ultima vreme), am pupacit-o si am simtit-o mai calda ca de obicei...... ii ardeau tamplele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...