Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Problema de adolescenta


Recommended Posts

Nu spun ca minti ,doar ca impresia mea la ultimele mesaje ,este ca iti induci niste stari,ca urmare a celor citite aici pe forum.

 

Cred ca recomandarea cu copilul captiv,a fost cea mai proasta indrumare-parerea mea.

 

Daca nu mai poti trai linga ei,daca viata ta e chiar un chin aoclo...nu ai absolut niciun motiv sa-i ascunzi mamei tale lucrul asta.Orice mama rupe norii si ajunge linga copilul ei.

 

Sper doar sa nu traiesti o mare dezamagire.

 

Sau ia legatura cu protectia copilului.Nimeni nu are dreptul sa traiasca in durere,in ura...cind are alternativa.

 

(habar n-am de ce subiectul asta imi aminteste de unul deschis de rufus acum ceva timp si problemele lui in calitate de "tata vitreg")

Adevarat e faptul ca anumite amintiri au revenit de la copilul captiv,pt ca mi-am amintit ca si eu am fost palmuita,etc.Nu am fost batuta,abuzata,dar nici fericita.Si credeti-ma ca mi-e frica gandindu-ma ca o sa fac vreodata vreo prostie mare si ca o sa mananc bataie.Ea imi poveste cum,in clasa a12-a,venita de la un majorat,a venit mirosind a tigara,tatal ei i-a dat o palma de a lipit- ode perete,sau tata mi-a povestit cum il bateau ai lui cu cureaua.Mie nu mi s-a intamplat asta,dar mi-e frica pt ca ei considera ca bataia e rupta din rai,repet.Desi vad ca tata nu prea ii permite sa dea in mine,si ca el,desi de multe ori ma ameninta ca ma bate,ca imi trage o palma,nu o face.

Adevarat mai e ca imi place sa imi expun punctul de vedere,si as vrea sa va intreb...daca imi spun parerea,inseamna ca,comentez,ca „bat din gura”?Pt ca ei asa spun,ca,„bat din gura” si ea,acum un an,imi spunea ca „daca mai bati din gura s-ar putea sa te trezesti cu un pumn in bot”.Asta cu referire si la un vocabular anume...

Deocamdata consider un chin ceea ce traiesc,pe alocuri,pt ca am si clipe mai frumoase, si am impresia ca am inceput sa ii urasc,insa anul acesta nu pot face nicio schimbare,datorita examenului.si ma rog la Dumnezeu sa il iau cu brio,ca sa nu mai existe dupa motive de parasiri pt ca s-a saturat,si sa nu mai existe pareri gen„mai sunt locuri si pe la alte licee”.Apoi...referitor la mama,v-am zis ca nu am vrut sa ii spun ca sufar,i-am dat impresia ca aici e lapte si miere.Si o vreau pe ea sa decida,as vrea sa o vad strangand bani,convinsa ca vrea sa vina in tara,sa vina sa ma ajute,sa-mi fie aproape.Nu stiu daca acest aspect ar fi posibil daca nu ii zic nimic,insa,eu,totusi...astept.Fara a spune,deocamdata,ceva.Nu sunt in masura si nici nu ma simt in stare sa fac o decizie ce,vb dvs.,sa traiesc o mare dezamagire.Acum trebuie sa ma axez pe invatat,desi stau in casa si asa ma enerveaza,cateodata,cand aud cum barfesc,cum vorbesc,ma enerveaza cum trebuie s ale dau raportul despre ce vb cu mama,dar n-am incotro.Si de la anul voi decide.De fapt, e clar ca nici eu nu stiu ce vreau.E clar ca n-am o viata frumoasa nici aici,ca n-am certitudinea ca o sa am sau n-o sa am dincolo,etc...mai vad in functie de cum evolueaza lucrurile.

P.S.:Sper ca n-am parut impertinenta in mesjaul anterior,insa m-a durut sa stiu ca ceea ce scriu aici poate fi considerat minciuna.Va multumesc nespus!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si peotectia copulylui ubde s o duca,?la vreun orfelinat?au facut odata o ancheta la incredintarea fetei tatalui.

Dar de ce la orfelinat,nu exista familii de pasament?

 

Pai si tu ce propui eumada,sa ramina acolo ,cu un tata si o "mastera"ce n-o iubeste,ca sa te citez...sau intr-o familie d eplasament?

 

Sau din cele doua sa aleaga raul cel mai mic, care tot in familie este pina la urma?

 

Tu cum vezi rezolvarea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga adolescenta,

 

am citit durerea ta si pot sa iti spun ca am fost si eu o adolescenta la fel cu probleme nu asemantoare dar diferite, si ca e o varsta nu tocmai usoara, vad ca din mesajele tale iti concentrezi prea mult energia pe cei din jur, stiu ca o sa par dura dar iti pui speranta prea mult pe cei ce te-au dezamagit( printrei ei si mama naturala) ce pot eu sa iti spun ca oamenii se schimba greu stiu ca doresti sa vezi ca mama ta sa schimbat in bine dar din foarte putinul timp petrecut cu ea nu ai cum sa sti, dar te si inteleg de ce iti doresti foarte mult o relatie cu ea, din cauza ca esti nefericita cu familia pe care o ai tatal tau si mama vitrega,

draga adolescenta te rog mult sa te concentrezi asupra pesoanei tale, lasai pe cei din jur cu problemele lor, si incearca sa te cunosti si sa gasesti ce anume te face fericita, de ex: ce profesie ti-ar place, concentreaza-te pe scoala si pe viitorul TAU, orce altceva sant nimicuri si o sa treca, dar acum iti construiesti viitorul si e cel mai important ca toata energia ta sa fie pe acest viitor/profesie.

emotional treci si ai trecut prin multe, ai multe rani sufletesti care nu sti cum sa le vindeci, vindecarea sta in tine tu ai puterea sa mergi mai departe,iarta si iartate, fa un sport, citeste o carte preferata mergi intr-un parc, sau fa-ti prietene, gaseste un hoby care sati mai ia din gandurile care nu iti dau pace, nu lasa aceste ganduri sa te domine, asculta muzica daca iti place sau orce ce poate sa te faca fericita, mult succes in tot ce iti propui, si lasa timpul sa rezolve dinmultele  probleme familiale care orcum multe din ele sant greu de controlat sau schimbat, [flo2] si nu uita sa ai grija de tine in primul rand [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adolescenta , daca , spre ex , un amic al tau îți lasa in grija un pui de pasare pt o perioada nelimitata tu ce faci ?

Îți spun eu , mai intii ai grija de el si te chinui sa nu te atașeze pt ca stii ca intr-o zi vine stăpânul și-l ia . Dar cu trecerea timpului pui suflet si ai grija si mai mult si pt ca sta la tine si îți place ii cumperi colivie noua si mincarea cea mai proaspăta chiar daca nu stai tocmai bine cu bănuți .., dar cu cit sta mai mult cu atit teama e mai mare la tine , știi ca te-ai atasat si ai cheltuit si i-ai alocat timp ...

. Stăpânul a inceput sa vina uneori sa-l vadă si ti se stringe inima cind il vezi cum ii giuguleste din mina pt ca tu stii ca el pleacă si-l lasa la tine cu promisiunea ca o sa-l ia intr-o zi ... Dar el te duce cu vorba , ba ca nu-i loc ba ca nu are suficienți bani ba ca nustiuce .... Tu te lupti cu tine cu Afecțiunea ta pt el , nu ? Începi sa-l superi intenționat ca poate poate nu o sa te mai doară gindul ca intr-o zi o sa plece ..

Te doare si mai tare cind stii sacrificiile făcute de tine si cind vezi ca stăpânu ' vine cind are el chef ii da doua boabe si puiu de pasare ciripeste nevoie mare si doare si mai tare cind pt tine aproape ca nu mai ciripeste de loc chiar daca ii umpli castronasul cu boabe , ba il si mai varsă ...

 

Imi pare sincer rău pt toate cite ti se întîmplă si te imbratisez strins tare virtual .

Insa nu uita , din toată povestea asta tu esti cel mai important personaj pt ca daca nu ai grija or sa te urmărească toată viata ..

Lăsa-i pe ei sa-si ducă lupta , orcum nu este a ta , las-o pe mama ta sa răspundă pt Greșelile ei . Nimeni nu-ti va ridica statuie indiferent de partea cui esti .

Am inteles ce vrei . Vrei liniște si pace dar astea nu se obțin batind din palme . O mare influența o ai si tu .

Stai jos 10 min si încearcă si te pune in locul tatălui tau apoi in locul sotiei tatălui tau si la sfirsit in locul mamei tale . Întrebate ce ai face tu in locul mamei tale daca copilul tau ar trece prin ce treci tu ?

Intreabate ce ai face in locul sotiei tatălui tau daca destinul ti-ar aduce unde e ea acum ? Intreabate ce ai face in locul tatălui tau daca aveai sa traiesti căsnicia lui prima cu o asa soție tinara si cu chef de viata si fără grija de copilul vostru ? Ce ai face ? Ce ai sacrifica pt el ? Cite ai înghițit doar sa-i fie lui bine ?

Știu ca esti prea tinara pt asa Exercițiu dar consider ca e timpul sa te maturizezi ! Nu te mai plinge pe la rude ca daca puteau face ceva ar fi făcut pina acum !

Nu te mai plinge la mama ta ca daca ar fi vrut ai fi stat cu ea pina acum !

Nu te mai plinge la tatăl tau ca el si-a sacrificat orgoliul si si-a luat nevata cu casa ca sa si tu unde sta !

Nu te mai plinge la soția tatălui tau ca ea te creste cu frica ca va veni timpul si te va lua mama ta crescută gata si tot ea va strige laudele de pe urma ta in timp ce mama vitrega va ramine singura ...

Ar fi fost bine ca toți sa se intelega si sa fie fericiti dar sunt oameni si gindesc întocmai cum gindesc ..

Asa judec eu situația ta si credema ca am scris cu inima strânsă ..

Daca am greșit cu ceva sau am inteles greșit imi cer scuze anticipat .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adolescenta , daca , spre ex , un amic al tau îți lasa in grija un pui de pasare pt o perioada nelimitata tu ce faci ?

Îți spun eu , mai intii ai grija de el si te chinui sa nu te atașeze pt ca stii ca intr-o zi vine stăpânul și-l ia . Dar cu trecerea timpului pui suflet si ai grija si mai mult si pt ca sta la tine si îți place ii cumperi colivie noua si mincarea cea mai proaspăta chiar daca nu stai tocmai bine cu bănuți .., dar cu cit sta mai mult cu atit teama e mai mare la tine , știi ca te-ai atasat si ai cheltuit si i-ai alocat timp ...

. Stăpânul a inceput sa vina uneori sa-l vadă si ti se stringe inima cind il vezi cum ii giuguleste din mina pt ca tu stii ca el pleacă si-l lasa la tine cu promisiunea ca o sa-l ia intr-o zi ... Dar el te duce cu vorba , ba ca nu-i loc ba ca nu are suficienți bani ba ca nustiuce .... Tu te lupti cu tine cu Afecțiunea ta pt el , nu ? Începi sa-l superi intenționat ca poate poate nu o sa te mai doară gindul ca intr-o zi o sa plece ..

Te doare si mai tare cind stii sacrificiile făcute de tine si cind vezi ca stăpânu ' vine cind are el chef ii da doua boabe si puiu de pasare ciripeste nevoie mare si doare si mai tare cind pt tine aproape ca nu mai ciripeste de loc chiar daca ii umpli castronasul cu boabe , ba il si mai varsă ...

 

Imi pare sincer rău pt toate cite ti se întîmplă si te imbratisez strins tare virtual .

Insa nu uita , din toată povestea asta tu esti cel mai important personaj pt ca daca nu ai grija or sa te urmărească toată viata ..

Lăsa-i pe ei sa-si ducă lupta , orcum nu este a ta , las-o pe mama ta sa răspundă pt Greșelile ei . Nimeni nu-ti va ridica statuie indiferent de partea cui esti .

Am inteles ce vrei . Vrei liniște si pace dar astea nu se obțin batind din palme . O mare influența o ai si tu .

Stai jos 10 min si încearcă si te pune in locul tatălui tau apoi in locul sotiei tatălui tau si la sfirsit in locul mamei tale . Întrebate ce ai face tu in locul mamei tale daca copilul tau ar trece prin ce treci tu ?

Intreabate ce ai face in locul sotiei tatălui tau daca destinul ti-ar aduce unde e ea acum ? Intreabate ce ai face in locul tatălui tau daca aveai sa traiesti căsnicia lui prima cu o asa soție tinara si cu chef de viata si fără grija de copilul vostru ? Ce ai face ? Ce ai sacrifica pt el ? Cite ai înghițit doar sa-i fie lui bine ?

Știu ca esti prea tinara pt asa Exercițiu dar consider ca e timpul sa te maturizezi ! Nu te mai plinge pe la rude ca daca puteau face ceva ar fi făcut pina acum !

Nu te mai plinge la mama ta ca daca ar fi vrut ai fi stat cu ea pina acum !

Nu te mai plinge la tatăl tau ca el si-a sacrificat orgoliul si si-a luat nevata cu casa ca sa si tu unde sta !

Nu te mai plinge la soția tatălui tau ca ea te creste cu frica ca va veni timpul si te va lua mama ta crescută gata si tot ea va strige laudele de pe urma ta in timp ce mama vitrega va ramine singura ...

Ar fi fost bine ca toți sa se intelega si sa fie fericiti dar sunt oameni si gindesc întocmai cum gindesc ..

Asa judec eu situația ta si credema ca am scris cu inima strânsă ..

Daca am greșit cu ceva sau am inteles greșit imi cer scuze anticipat .

Superb mesaj!"

 

Asta da mesaj de mesajul lunii!

Si nu numai ca e foarte frumos scris...este plin de adevar! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am simtit,efectiv,cum mor de nervi.M-a sunat mama in timp ce vorbeam la telefon cu sotia tatalui meu,si va dati seama ca nu mi-am permis s aii spun ca ma suna mama si sa inchida ea.Si mama a sunat prelung,iar fix cand am inchis conversatia,a inchis si ea.Cred ca banuia ca nu puteam vb,si nu am mai insistat.Am inceput sa plang si sa simt ca nu mai pot,am avut o cadere nervoasa f naspa,mai ales ca stiu ca,de maine intr-o sapt,nu mai pot vb cu mama pt ca sunt ei in concediu.of,ma simt oribil!Prima oara cand reactionez asa,cred ca psihic nu mi-e prea bine dupa tot.

Draga adolescenta,

 

am citit durerea ta si pot sa iti spun ca am fost si eu o adolescenta la fel cu probleme nu asemantoare dar diferite, si ca e o varsta nu tocmai usoara, vad ca din mesajele tale iti concentrezi prea mult energia pe cei din jur, stiu ca o sa par dura dar iti pui speranta prea mult pe cei ce te-au dezamagit( printrei ei si mama naturala) ce pot eu sa iti spun ca oamenii se schimba greu stiu ca doresti sa vezi ca mama ta sa schimbat in bine dar din foarte putinul timp petrecut cu ea nu ai cum sa sti, dar te si inteleg de ce iti doresti foarte mult o relatie cu ea, din cauza ca esti nefericita cu familia pe care o ai tatal tau si mama vitrega,

draga adolescenta te rog mult sa te concentrezi asupra pesoanei tale, lasai pe cei din jur cu problemele lor, si incearca sa te cunosti si sa gasesti ce anume te face fericita, de ex: ce profesie ti-ar place, concentreaza-te pe scoala si pe viitorul TAU, orce altceva sant nimicuri si o sa treca, dar acum iti construiesti viitorul si e cel mai important ca toata energia ta sa fie pe acest viitor/profesie.

emotional treci si ai trecut prin multe, ai multe rani sufletesti care nu sti cum sa le vindeci, vindecarea sta in tine tu ai puterea sa mergi mai departe,iarta si iartate, fa un sport, citeste o carte preferata mergi intr-un parc, sau fa-ti prietene, gaseste un hoby care sati mai ia din gandurile care nu iti dau pace, nu lasa aceste ganduri sa te domine, asculta muzica daca iti place sau orce ce poate sa te faca fericita, mult succes in tot ce iti propui, si lasa timpul sa rezolve dinmultele  probleme familiale care orcum multe din ele sant greu de controlat sau schimbat, [flo2] si nu uita sa ai grija de tine in primul rand [flo2]

 

Va multumesc tare mult pt.mesajul incurajator.Asa e,aveti dreptate,trebuie sa ma concentrez pe viitorul si profesia mea,desi inca imi este greu sa nu ii bag in seama si ma afecteaza orice vorba de-a lor si ma gandesc ce o sa fac la sfarsitul lui oct.,cand o sa vina mama si cand iar o sa fie certuri,tata nu o sa ma lase,etc.Dar nu pot schimba nimic,nu ii pot schimba pe ei,nu am forta necesara sa schimb oameni si oricum nu m-ar asculta,ei sunt constienti ca tot ceea ce fac e bine si ca se comporta absolut normal,desi nu vad multe aspecte,nu isi dau seama ce comportament urat au judecand si vorbind urat.Asta ma deranjeaza cel mai tare,ca judeca si vb urat,simt ca nu ii suport cand fac asta.

concluzia,papusa.....nu te mai focusa pe cei din jur...ai o viata inainte,invata si apoi in liceu o sa fie altfel.....la fel,acum e o furtuna in tine dar in timp se va potoli.....e adevarat vine o varsta in care toti iti par dusmani....nu e asa...insa fii prudenta.

Va multumesc mult de tot!!!Asa voi incerca sa fac,sa nu ma mai focusez pe cei din jur si sa imi dau importanta mai multa mie,mai ales anul asta in care am nevoie de liniste...desi,psihic sunt varza in momentul actual...

 

Adolescenta , daca , spre ex , un amic al tau îți lasa in grija un pui de pasare pt o perioada nelimitata tu ce faci ?
Îți spun eu , mai intii ai grija de el si te chinui sa nu te atașeze pt ca stii ca intr-o zi vine stăpânul și-l ia . Dar cu trecerea timpului pui suflet si ai grija si mai mult si pt ca sta la tine si îți place ii cumperi colivie noua si mincarea cea mai proaspăta chiar daca nu stai tocmai bine cu bănuți .., dar cu cit sta mai mult cu atit teama e mai mare la tine , știi ca te-ai atasat si ai cheltuit si i-ai alocat timp ...
. Stăpânul a inceput sa vina uneori sa-l vadă si ti se stringe inima cind il vezi cum ii giuguleste din mina pt ca tu stii ca el pleacă si-l lasa la tine cu promisiunea ca o sa-l ia intr-o zi ... Dar el te duce cu vorba , ba ca nu-i loc ba ca nu are suficienți bani ba ca nustiuce .... Tu te lupti cu tine cu Afecțiunea ta pt el , nu ? Începi sa-l superi intenționat ca poate poate nu o sa te mai doară gindul ca intr-o zi o sa plece ..
Te doare si mai tare cind stii sacrificiile făcute de tine si cind vezi ca stăpânu ' vine cind are el chef ii da doua boabe si puiu de pasare ciripeste nevoie mare si doare si mai tare cind pt tine aproape ca nu mai ciripeste de loc chiar daca ii umpli castronasul cu boabe , ba il si mai varsă ...

Imi pare sincer rău pt toate cite ti se întîmplă si te imbratisez strins tare virtual .
Insa nu uita , din toată povestea asta tu esti cel mai important personaj pt ca daca nu ai grija or sa te urmărească toată viata ..
Lăsa-i pe ei sa-si ducă lupta , orcum nu este a ta , las-o pe mama ta sa răspundă pt Greșelile ei . Nimeni nu-ti va ridica statuie indiferent de partea cui esti .
Am inteles ce vrei . Vrei liniște si pace dar astea nu se obțin batind din palme . O mare influența o ai si tu .
Stai jos 10 min si încearcă si te pune in locul tatălui tau apoi in locul sotiei tatălui tau si la sfirsit in locul mamei tale . Întrebate ce ai face tu in locul mamei tale daca copilul tau ar trece prin ce treci tu ?
Intreabate ce ai face in locul sotiei tatălui tau daca destinul ti-ar aduce unde e ea acum ? Intreabate ce ai face in locul tatălui tau daca aveai sa traiesti căsnicia lui prima cu o asa soție tinara si cu chef de viata si fără grija de copilul vostru ? Ce ai face ? Ce ai sacrifica pt el ? Cite ai înghițit doar sa-i fie lui bine ?
Știu ca esti prea tinara pt asa Exercițiu dar consider ca e timpul sa te maturizezi ! Nu te mai plinge pe la rude ca daca puteau face ceva ar fi făcut pina acum !
Nu te mai plinge la mama ta ca daca ar fi vrut ai fi stat cu ea pina acum !
Nu te mai plinge la tatăl tau ca el si-a sacrificat orgoliul si si-a luat nevata cu casa ca sa si tu unde sta !
Nu te mai plinge la soția tatălui tau ca ea te creste cu frica ca va veni timpul si te va lua mama ta crescută gata si tot ea va strige laudele de pe urma ta in timp ce mama vitrega va ramine singura ...
Ar fi fost bine ca toți sa se intelega si sa fie fericiti dar sunt oameni si gindesc întocmai cum gindesc ..
Asa judec eu situația ta si credema ca am scris cu inima strânsă ..
Daca am greșit cu ceva sau am inteles greșit imi cer scuze anticipat .

Cred ca aveti dreptate in ceea ce spuneti si apreciez f mult mesajul.Insa,difera anumite lucruri aici...tata nu si-a luat nevasta cu casa pt mine,pt ca atunci cand s-au cunoscut eu nici macar nu eram in viata lui si nici macar nu era vorba sa vin.S-au cunoscut cu 3 ani inainte sa vin la el si acum ma acuza pe mine si imi spun ca ei,in acei 3 ani,nu s-au certat niciodata si,dupa ce am aparut eu,au inceput si certurile....

Oricat as incerca sa o inteleg pe sotia tatalui meu,nu prea pot.Inteleg ca e dura,ca e rece,insa nu o scuza cu nimic felul cum se comporta,cum judeca,cum vorbeste si....cum minte.Da,a inceput sa minta in multe privinte,poate ca sa ma tina aproape de ea,dar ma indeparteaza.Si apoi,daca vrea sa ma tina aproape,de ce imi repeta de mii de ori ca ma pot duce la mama,ca ea s-a saturat,de ce imi spun de reprosuri,etc?

Cu tata nu prea am mai purtat discutii referitor la mama,au fost criticile alea de la inceput si tot ce mi-a zis si el si m-a durut,dar,dupa...el a incetat si i-a dat cuvantul ei,iar ea,oarecum a incetat.Deocamdata doar.

Iar referitor la mama...mama nu stie ce traiesc aici,ce razboi se da in mine.M-a intrebat daca sunt multumita de ce traiesc,de casa mea,de camera mea,de prietenii mei,etc.,iar eu i-am zis ca sunt multumita,desi nu sunt....pe deplin.

Incerc sa ii inteleg pe toti,asa am incercat la inceput,dar ideea e ca ei nu prea ma inteleg pe mine.Si eu am cea mai mare nevoie de afectiune,de sprijin,de vorbe bune.

PS:M-a impresionat nespus mesajul dvs.Il salvez si il voi citi cand voi avea nevoie sa ma linistesc.Va multumesc.

Din moment ce tatal si fiica locuiesc in casa mamei vitrege, respectiv intr-un bun aflat in posesia mamei vitrege inainte de casatoria cu tatal adolescentei, nu ma mir ca tatal nu misca in front, ba o mai si copiaza pe mama vitrega in gesturi si in vorbe.

Exact.Cateodata imi vine sa plang si sa rad de ciuda,mai ales cand vad cat de influentat este de ea!

 

Astazi ar trebui sa le spun ca am vorbit cu mama,am mai vorbit cu ea la telefon si pe net de f multe ori dar ei nu stiu,asta ca sa refuz amalgamul de intrebari.Ar trebui sa le spun ce am vb cu ea,cum am vorbit,ce mi-a zis,cum mi-a zis.Of.Ma pregatesc psihic,desi mi-e asa ciuda ca trebuie sa le spun,ma doare sufletul si capul gandindu-ma ceea ce urmeaza.Si ma enervez ca n-am reusit sa vorbesc azi cu mama,fiindca de maine nu mai pot vb,fiind ei acasa.Of,sunt asa multe....

Asa este,cum ati zis,trebuie sa ma concentrez pe mine,ins ami-as dori,din suflet,sa se tina cont si de sentimentele mele,sa nu  mai faca proasta,incapabila(gen cu facultatile),sa fie totul altfel....ma stresez gandindu-ma la venirea mamei din toamna,la faptul ca n-o s ama alse,la faptul ca ea o sa zica ca ma influenteaza,la faptul ca ea o sa-l influenteze pe tata,la comportamentul lor,la vorbirea lor,la felul cum se comporta uneori cu mine,la faptul ca trebuie sa vorbesc cu mama pe ascuns,la faptul ca atunci cand ma suna mama,trebuie sa ma pregatesc psihic inainte sa le spun ceea ce am vb cu ea,la toata viata mea si la tot ce traiesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adolescenta, dar sotia de acum a tatalui tau nu a stiut de existenta ta atunci cand s-a casatorit cu omul asta? Ei nu au discutat, inainte sa te muti tu la el, de posibilitatea ca tu sa ii fii incredintata lui si sa fie nevoita sa iti puna la dispozitie o camera din casa ei?

 

Ca, din ce povestesti, parca s-ar fi trezit cu tine, galusca tare, in farfurie, si, mai mult nevrand, te-a inghitit.

 

Si, daca, ipotetic vorbind, il da afara pe tatal tau, ca e casa ei, regulile ei, aveti unde va duce?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...