Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Problema de adolescenta


Recommended Posts

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

adolescenta, dar sotia de acum a tatalui tau nu a stiut de existenta ta atunci cand s-a casatorit cu omul asta? Ei nu au discutat, inainte sa te muti tu la el, de posibilitatea ca tu sa ii fii incredintata lui si sa fie nevoita sa iti puna la dispozitie o camera din casa ei?

 

Ca, din ce povestesti, parca s-ar fi trezit cu tine, galusca tare, in farfurie, si, mai mult nevrand, te-a inghitit.

 

Si, daca, ipotetic vorbind, il da afara pe tatal tau, ca e casa ei, regulile ei, aveti unde va duce?  

 

Stia de mine,dar nu cred ca s-au gandit sa ma ia niciodata.Inainte sa plec cu mama in alta tara,veneam la ei in weekend,mama ma lasa fara nicio problema la ei,adica era de acord,am petrecut si cu ei o vacanta la munte,vara stateam in jur de 2-3 sapt la ei.Dar,exact cum este si acum situatia,cand mama l-a gasit pe acel barbat(cu care acum nu mai este),el,gelos fiind,cred,nu ma lasa s ama vad cu tata.Dar,cu toate astea,m-am vazut cu el pe ascuns,mama permitandu-mi.

APoi,de unde pana unde,dupa ce am plecat,au decis sa deschida proces de reincredintare.

Ipotetic,daca ne da afara din casa ei,nu prea avem unde sa ne ducem.In februarie,anul acesta,ei s-au certat f rau,sunt momente de care nu vreau sa imi amintesc,bataie,etc.Nu aveau legatura cu mine,dar eram in casa si m-au afectat psihic,emotional.Asa ca,in seara aia,tata a decis si mi-a zis sa iau ce pot si sa plecam la un prieten de-a lui.Deci cam asta ar fi solutia.N-am plecat,lucrurile s-au asezat,insa....a fost si un episod de-asta.

Ar mai fi o solutie in casa unde a copilarit,in cas bunicii mele,care este plecata in strainatate acum si acolo nu locuieste nimeni.Casa,nelocuita,e intr-o stare naspa.Daca pana acum un an nici nu prea vorbea cu bunica,nu il suna,asta pt ca s-au certat f rau mai ales din cauza sotiei tatalui meu(iar tata inca ii reproseaza si i-a reprosat o buna perioada de timp ca nu trebuia sa se bage intre el si mama lui),dar si din cauza tatalui,evident,nu e numai a ei vina,acum vorbeste cu ea si gaseste un sprijin si de la mama lui,pt ca imi aduc aminte ca l-am vazut plangand odata spunand ca s-a indepartat de familia lui...L-am compatimt si acum ma intreb,daca el a suferit dupa mama lui,pe mine de ce nu ma intelege ca sufar si eu dupa mama mea?

Insa mama vitrega nu este in relatii bune cu bunica mea,n-au mai vorbit de atunci de cand s-au certat.A,va povesteam ca bunica paterna a cautat-o pe mama si i-a povestit diferite lucruri.A cautat-o din cauza certurilor,probabil pt a se razbuna pe mama vitrega.

Nu stiu cat de coerenta am fost...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, eu ma iau dupa ce citesc. "Nu ne-am certat niciodata in cei 3 ani cat am fost fara tine. Cum ai aparut tu, cum au inceput si certurile".

 

Ei au vrut s aimi dea de inteles ca se cearta numai din cauza mea,si cand am intrebat-o `dar cu bunica tot din cauza mea v-ati certat?` mi-a spus ca nu,dar ca vad si eu ca majoritatea certurilor sunt din cauza mea.Intr-adevar,de multe ori tata imi ia apararea si ii spune ca are idei invechite,dar,de alteori,tata tace.....Si se cearta si din cauza colegilor de serviciu,plus alte motive...ma intreb,oare chiar asa o viata perfecta au avut inainte sa fiu eu,nici atunci nu se certau din cauza colegilor de serviciu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum as putea sa le spun ca am vorbit cu mama,adica ce s ale spun?As fi preferat sa vina tata primul acasa,si sper sa se intample asta,sa ii spun lui primul ca am vorbit cu ea,si nu stiu cum sa le spun...adica sa le spun ca m-a sunat mama,ca m-a intrebat ce fac,cum sunt cu temele,daca sa imi cumpere un kindle de ziua mea,daca sunt pregatita pt scoala,etc?Nici nu stiu cum sa deschid discutia.

A fost vorba azi de mama,mama vitrega mi-a spus ca tata s-a intalnit cu o ruda de pe mama(pe care n-am mai vazut-o de mult)si a intrebat de mine.Tata i-a zis ca am mers la mare cu mama,etc.Si mama vitrega mi-a zis ca se pare ca rudele mele sunt in relatii bune daca nu mai tin legatura...ironic cred.As fi putut deschide atunci subiectul,dar parca am un nod in gat.Daca nu le spun ca ma suna spun ca e dezinteresata,ca, citez `si-a pus palma in ... si a plecat`.Dar daca spun ca am vorbit incep intrebarile si detaliile.Si oare s ale spun sau nu ca vine la sfarsitul lunii oct?Mama intentioneaza sa-l sune pe tata in acea perioada,sa vb cu el.Dar mie nu imi vine sa le spun inca...Cum sa fac?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu tu trebuiea sa le spui...mama ta are datoria de a-i suna si a les spune cind vine si ce intentii are in privinta ta,pe perioada vizitei.

 

Iar ei nu vor putea sa spuna "nu"pentru ca are si ea dreptul la vizita.

 

Chiar daca vizitele ei sunt devastatoare pentru tine...iar ea,ca mama , ar trebui sa stie asta si sa actioneze in consecinta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of , dupa cum am zis, ei nu se vor schimba si chiar daca tu ai avea o superputere, tu trebuie sa inveti sa te schimbi, sa devi nesimtita la comentariile lor, nu vezi ce mult te afecteaza, acest timp pretios ai fi putut face ceva folositor pt tine, dar ei itit ocupa tot timpul,

punei niste reguli mamaei tale, invata sa te impui, zi sa anunte din timp ce are de gand sa faca si de planuri sa nu lase pe umeri tai ca nui datoria ta, daca nu face planurile si temele din timp vor fi urmari...(adica sa comnunic cu tatal tau)

iar cu tatal tau si mama vitrega itit faci prea multe ganduri asa ssant ei comanteaza, ei nu realizeaza si nu vor realiza in veci ca vorbele lor lasa rani adanci in sufletul tau, poate nu o fac intentionat orcum nu mai conteaza, ce conteaza cand auzi un comentariu repetati de n ori in gand ca nu il lasi sa-ti distruga viata si ca nu are nici o insemnatate,

fata draga , nu lasa aceste "comentarii rautacioase " sa-ti distruga viata si sa ia putere asupra vietii tale, nu se merita, te trag in jos, adancesc depresia si anxietatea, daca l-ar pasa cu adevarat de viitorul tau ar pazi gura, ce ai sa te faci daca nu te concentrezi pe invatat si pe meseria ta, crezi ca atunci le vor pasa ......?? ha nu mai rau vor comenta ca nu tte-ai realizat si bla bla bla, razbunarea ta e sa inveti si sa te realizezi profesional si atunci ai sa le inchizi gurile,

vrei sa studiezi in afara, atunci informeazate de ce ai nevoie sa faci facultatea si sa prinzi o bursa, pune intrebari cum se face, fetele aici pe forum sigur iti vor sari in ajutor [flo2]

dar te rog eu mult ignora total comentariile rautacioase,, si inca un ex de imaginatie sa nu te mai afecteze asa de mult intalniriile cu mama ta, fati un ex de imaginatie ca nu reusiti sa va intalniti sau ca planurile voastre dau gres, ce simti? poti trece peste esec?! si ai sa vezi ca esti puternica si vei trece peste orce, emotional nu mai sclava emotiilor negative, si cand evenimentul propus va veni ai sa vezi ca sufleteste nu ai sa mai fi asa de tulburata si prizoniera emotiilor, deja tu esti pregatita pt orce si eti ok,

 

la fel conversatia avuta cu mama ta, nu ii mai da asa mare importanta, ok trebuie sa explici ce ai vorbit, ee ok,  edoar despre scoala si cum esti, nu au ce sa comenteze si daca o vor face nu lasa sa se vada ca te afecteaza,

problema e ca cu cat tu vei fi mai afectata emotional cu atat cei din jur se vor panica si nu te vor lasa in pace, Intelegi?!! cati fara sa vrei tu transmiti energia ta la cei din jur ei percep, simt anxietate si intra si ei in axietate sa nu te piarda, deci secretul e ca tu sa devi zen [:)]

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar nu inteleg de ce trebuie sa le spui ca ai vorbit cu maica-ta?

Nu vreau sa spun ca trebuie sa le ascunzi, adica daca te intreaba daca ai mai vorbit cu ea sa le spui, da am vorbit, dar de ce trebuie sa anunti imediat tu ca ai vorbit cu ea? E relatia ta cu maica-ta, si atat... n-au ce sa caute ei in ea, decat cand e vorba de facut programul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu tu trebuiea sa le spui...mama ta are datoria de a-i suna si a les spune cind vine si ce intentii are in privinta ta,pe perioada vizitei.

 

Iar ei nu vor putea sa spuna "nu"pentru ca are si ea dreptul la vizita.

 

Chiar daca vizitele ei sunt devastatoare pentru tine...iar ea,ca mama , ar trebui sa stie asta si sa actioneze in consecinta.

 

 

Si inca o precizare...nu sunat cind ajunge in fata blocului,trebuie anuntat dinainte,pentru a sti toata lumea ce program sa-si faca!

Mi-as dori,sincera sa fiu,sa nu spuna nu.Dar ma indoiesc.Sigur o sa spuna nu,mai ales ea.Si,in concluzie,va incepe calvarul...Ma rog,totusi,la Dumnezeu,sa aseze lucrurile asa cum stie si sa ma ajute sa ma vad cu mama macar cateva zile.

 

of , dupa cum am zis, ei nu se vor schimba si chiar daca tu ai avea o superputere, tu trebuie sa inveti sa te schimbi, sa devi nesimtita la comentariile lor, nu vezi ce mult te afecteaza, acest timp pretios ai fi putut face ceva folositor pt tine, dar ei itit ocupa tot timpul,

punei niste reguli mamaei tale, invata sa te impui, zi sa anunte din timp ce are de gand sa faca si de planuri sa nu lase pe umeri tai ca nui datoria ta, daca nu face planurile si temele din timp vor fi urmari...(adica sa comnunic cu tatal tau)

iar cu tatal tau si mama vitrega itit faci prea multe ganduri asa ssant ei comanteaza, ei nu realizeaza si nu vor realiza in veci ca vorbele lor lasa rani adanci in sufletul tau, poate nu o fac intentionat orcum nu mai conteaza, ce conteaza cand auzi un comentariu repetati de n ori in gand ca nu il lasi sa-ti distruga viata si ca nu are nici o insemnatate,

fata draga , nu lasa aceste "comentarii rautacioase " sa-ti distruga viata si sa ia putere asupra vietii tale, nu se merita, te trag in jos, adancesc depresia si anxietatea, daca l-ar pasa cu adevarat de viitorul tau ar pazi gura, ce ai sa te faci daca nu te concentrezi pe invatat si pe meseria ta, crezi ca atunci le vor pasa ......?? ha nu mai rau vor comenta ca nu tte-ai realizat si bla bla bla, razbunarea ta e sa inveti si sa te realizezi profesional si atunci ai sa le inchizi gurile,

vrei sa studiezi in afara, atunci informeazate de ce ai nevoie sa faci facultatea si sa prinzi o bursa, pune intrebari cum se face, fetele aici pe forum sigur iti vor sari in ajutor [flo2]

dar te rog eu mult ignora total comentariile rautacioase,, si inca un ex de imaginatie sa nu te mai afecteze asa de mult intalniriile cu mama ta, fati un ex de imaginatie ca nu reusiti sa va intalniti sau ca planurile voastre dau gres, ce simti? poti trece peste esec?! si ai sa vezi ca esti puternica si vei trece peste orce, emotional nu mai sclava emotiilor negative, si cand evenimentul propus va veni ai sa vezi ca sufleteste nu ai sa mai fi asa de tulburata si prizoniera emotiilor, deja tu esti pregatita pt orce si eti ok,

 

la fel conversatia avuta cu mama ta, nu ii mai da asa mare importanta, ok trebuie sa explici ce ai vorbit, ee ok,  edoar despre scoala si cum esti, nu au ce sa comenteze si daca o vor face nu lasa sa se vada ca te afecteaza,

problema e ca cu cat tu vei fi mai afectata emotional cu atat cei din jur se vor panica si nu te vor lasa in pace, Intelegi?!! cati fara sa vrei tu transmiti energia ta la cei din jur ei percep, simt anxietate si intra si ei in axietate sa nu te piarda, deci secretul e ca tu sa devi zen [:)]

[flo2]

Exact,in acest timp as putea face ceva pretios pe mine.O sa incerc sa devin mai nesimtita,dar nu stiu,exista vreo reteta?! :)) Vreau sa nu mai pun la suflet ceea ce imi spun pt ca,repet,psihic ma simt aiurea.Mai ales dupa episodul de azi,am reactionat urat tare.

Si asa este,daca nu ma voi realiza,daca nu voi face o facultate si nu voi avea o meserie vor fi si mai multe comentarii si reprosuri.Sunt sigura de asta,si sunt sigura ca ei nu sunt in stare sa ma sprijine neconditionat,asta pt ca,de multe ori tata mi-a zis ca,daca il voi face de rusine,pot sa plec de-acasa; si ea a zis ca,daca nu voi reusi sa intru la facultate,ei nu ma mai tin,sa ma duc sa muncesc.Pt ca ea si-a facut datoria.Asta imi zice atunci cand nu invat,cand vin cu vreun 8 acasa,cand li se pare ca nu lucrez suficient la mate...

Sincer,inainte sa plece mama,ma intrebam cum o sa rezist fara ea,fara mirosul ei,fara imbratisarile ei.Cum rezist?!Sunt ok,nu mai plang dupa ea.Chiar f ok.Desi si acum imi amintesc cat de frumos a fost la mare,cat m-am distrat,ce clipe frumoase am avut,si ma simt nostalgica amintindu-mi ce a fost...dar traiesc cu speranta ca or sa mai fie asemenea clipe si ma bucura faptul ca am reusit sa trec cu brio peste asta,facand referire la ex.de imaginatie.Nu stiu in cazul esecului,daca n-as reusi sa ma vad cu ea,ce as face.Cu siguranta i-as blama f tare pe ei,dar....nu stiu.O sa ma mai gandesc la aspectul asta.O sa incerc sa nu ma mai las influentata de ei,de nimeni,sa ma concetrez pe lucrurile mele,pe viata mea,pe scoala.O sa incerc sa nu mai par afectata...

Cat despre conversatia cu mama...cum e vorba aia,`potrivelile de acasa nu se potrivesc cu cele din targ`,ea a venit prima acasa si,evident,nu am mai vrut sa ii spun nimic  de mama,mai ales ca mi s-a parut ok si m-am gandit ca n-as vrea sa ii stric concediul spunandu-i ca am vorbit cu mama si nici eu sa-mi stric ultimele zile de vacanta cu intrebari.Deci,cam asta e situatia,nu stiu cand o sa le spun ca am vorbit cu ea si ce am vorbit cu ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...