Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Problema de adolescenta


Recommended Posts

Buna seara.

As vrea sa va intreb, in situatia pe care o sa v-o prezint,unde am gresit eu si daca vi se pare normal comportamentul lor....

Mi-am descarcat, de pe magazin play, aplicatia Bulgaras. E o aplicatie care iti arata cum sa te speli corect pe dinti in 2 minute. Ea a intrat in baie peste mine si a inceput sa rada vazand ca ma spal pe dinti uitandu-ma la telefon....ras ironic, evident. Si m-a intrebat daca fara aplicatia aia nu ma pot spala pe dinti. I-am explicat ca aia iti arata cum sa te speli corect pe dinti si te cronometreaza. Si mi-a zis ca suntem generatia telefoanelor, ca nu putem trai fara ele, ca ce, oamenii nu se spalau pe dinti in trecut fara aplicatii. Si tata m-a intrebat daca nu exista o aplicatie pt temele la romana, la mate. Eu le-am zis ca astea iti usureaza viata, iar tata m-a facut tolomaca si ea ipohondra. I-am zis ca ipohondru inseamna ca ai impresia ca ai o boala anume, cand nu o ai, de fapt, si ea a zis ca am boala telefoanelor in cap. Am dat sa inchid usa la camera si m-a facut scroafa, mi-a zis ca sa nu ii inchid usa in nas, sa nu fiu scroafa, ca aici stau deocamdata si ca ma zboara cu tot cu usa daca vrea, sa pun o aplicatie de cronometrat si sa imi arate cum face ea asta. Si aici nu e vorba de mama....cu ce am gresit, ce am facut rau????? M-am saturat! Daca acum ceva timp consideram ca e normal ca un parinte sa se comporte asa cu copilul lui, din cand in cand, acum am inteles ca e gresit...ori gresesc eu???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sincer, imi este si frica sa discut cu cineva ca sa ii calmeze. Mai ales ca sunt genul de persoane, mai ales ea, care orice ar face li se pare corect si nu prea asculta parerile din jur, ea de multe ori zice,citez "mi se falfaie de ce zice cutare". Asa ca tot eu as iesi rau, din punctul mej de vedere, ar zice ca am povestit lumii si ca ei n-ai nevoie de sfaturi, dupa cum ii stiu. Mai ales ea. Sa dau si un ex: tot cu mersul la mare, cu mama. Tata a intrebat-o pe sefa lui, o femeie desteapta, mama, daca sa ma lase la mare cu mama. Ea i-a zis sa ma lase daca mama imi ofera toate conditiile acolo. Si el i-a zis mamei mele vitrege ca a intrebat;-o pe colega lui si de acolo a iesit scandal, ca de ce a intrebat, ca problemele se rezolva in familie si ca nu e nevoie sa stie toti. Cam asta e situatia. Si mie mi-e cel mai greu. Cred....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc ca si pe mine m-ar fi distrat si l-as fi ironizat pe fii mio,cu aplicatia lui pentru spalat pe dinti!Iar atitudinea asta de "stie tot"a copilului,probabil ca m-ar fi scos si pe mine din pepeni la un moment dat...ca asta e regula,ei-adolescentii,le cam stiu pe toate! [soricel]

 

Probabil ca atunci cind s evor inversa rolurile,si vei deveni tu parinte,vei vedea ca o situatie "de viata si d emoarte"pentru copil-adolescent,este foarte comica pentru tine ca parinte.Dar asta ai s avezi peste ani...acum e o mare tragedie ca nu esti inteleasa. [il]

 

Treburi si simtaminte de adolescenti...ce mai!!!!! [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ignora! Vezi-ti de viata ta. Nu trebuie sa te tot gandesti la toate prostiile astea de ce ala aia, de ce ala cealalta. Ai aplicatia, foloseste-o. Si inchide usa la baie cat esti inauntru, pana una alta e o zona privata, personala pe perioada cat esti inauntru. Vor la baie sa faca bine sa invete sa bata la usa si sa astepte pana iesi. Nu te mai tot justifica pentru nimicuri, iti pierzi timp, energie si nu duce nicaieri. Ai colegi, prieteni, scoala, activitati.... traieste-ti viata, ziua, momentul in aceasta lumea nu in cea a adultilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc ca si pe mine m-ar fi distrat si l-as fi ironizat pe fii mio,cu aplicatia lui pentru spalat pe dinti!Iar atitudinea asta de "stie tot"a copilului,probabil ca m-ar fi scos si pe mine din pepeni la un moment dat...ca asta e regula,ei-adolescentii,le cam stiu pe toate! [soricel]

 

Probabil ca atunci cind s evor inversa rolurile,si vei deveni tu parinte,vei vedea ca o situatie "de viata si d emoarte"pentru copil-adolescent,este foarte comica pentru tine ca parinte.Dar asta ai s avezi peste ani...acum e o mare tragedie ca nu esti inteleasa. [il]

 

Treburi si simtaminte de adolescenti...ce mai!!!!! [fri]

Nu-i chiar asa Andacos. Rolul unui parinte este acela de a indruma, de a fi alaturi de copil indiferent ce face nu de a ironiza si de a se distra.

Cand copilul are idei bune pentru el trebuie incurajat. Si ce e daca ideea a venit online?

Cand doreste dupa o discutie sa fie singur si sa se linisteasca parintele trebuie sa se retraga sa-i acorde aceste minute de respiro nu sa-i zica ca e scrof, scroafa  ca-i inchide usa-n nas.

 

======

 

Adolescenta, Marius ti-a dat un sfat foarte bun. Stiu ca e cumplit de greu de urmat, ca lasa urme adanci.

Pentru inceput incearca sa te iubesti mai mult, sa ai inccredere in tine si sa te pretuiesti.

Incearca sa nu te mai vezi prin ochii lor ci prin ai tai proprii.

Ai 14 ani, inveti bine, citesti (apropo iti multumesc mult pentru ideea Fluturi ai  Irinei Binder, i-am cumparat-o fetei mele de 16 ani si abia astept sa o citesc si eu), cauti raspunsuri in carti, aici pe DC, online, ceea ce efectiv ma face sa ma gandesc ca esti un copil deosebit.

 

Scrii frumos si corect gramatical, ar trebui sa-ti faci un jurnal al tau online, parolat unde sa-ti asterni gandurile si framantarile. Dupa o luna recitesti si vezi atunci ce simti cu privire la intamplarile trecute.

 

Exista un site wattpad.com unde descoperi o lume de povesti gratuite scrise de adolescenti, poti scrie acolo povestile tale fictiune sau adevarate. Nu stiu, dar cred ca in felul asta mai poti scapa de gandurile tale apasatoare.

 

Si nu uita, suntem aici pentru tine, oricand vei avea nevoie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, suntem diferiti si normal sa avem manifestari diferite.

 

 

Sigur cs mi s-ar fi pArut comic sa-l vad pe fii mio on baie cu Telefonul in mina si periuta de dinti in mina, cu un ochi la Telefon si cu unul in oglinda.

 

Si sigur as fi ris si ironizat sub forma de gluma si la fel de sigura sunt ca am fi sfirsit rizind impreuna.

 

De fspt asta esye ideea, ,faptul ca "mastera"a avut o alta reactie decit si-ar fi dorit ea, nu inseamna absolut deloc ca ea-adolescenta, are un alt fel de tratament.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...