Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Problema de adolescenta


Recommended Posts

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu e NUMAI influenta mamei.

Ei oricum procedeaza gresit de ani buni. Daca acum abia imi dau seama...e altceva. Si nu se comporta urat pt ca le e frica sa nu ma piarda. altfel, de ce mi se repeta ca pot sa ma duc la mama si de ce am N episoade in care s-au comportat urat cu mine (de ex de Craciun), cand n-aveam tangete cu mama precum acum....adica vorbeam si ne vedeam odata pe an maxim 1 zi-2 pt ca asa voia tata. Deci comportamentul lor n-are legatura cu ideea de a ma pierde.

Poate m-a influentat si mama. Dar m-a facut sa vad ca au, totusi, un comportament gresit (poate doar pe alocuri, insa ma deranjeaza atat de tare anumite aspecte incat ii vad numai ca pe niste oi negre).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fac 15 intr-o luna. Va multumesc!

Imi pare rau ca exista indoieli in situatia de fata. N-o sa incerc sa ma mai justific sau s-o clarific cuiva pt ca n-are rost. Daca vreti sa imi intelegeti suferinta, sa ma ajutati cu un sfat, pe mine mine ma ajuta nespus si pt mine conteaza enorm. Dar e dureros sa stii si sa citesti ca ceea ce traiesti li se pare unora o scenare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Si Andacos, inca ceva. Cunosc multi oameni, sau copii, care sunt niste personae extraordinare IN CIUDA educatiei primate de la parintii lor. In ciuda abuzurilor, persecutiilor, chiar inculturii crase a parintilor. Nu e meritul lor ca a devenit aceasta tanara decat poate intr-o oarecare masura, atat. E meritul ei.

Nu am priceput ce vrei sa spui,eu am spus ca fata asta are o educatie foarte buna si la virstea ei,nu poate fi decit rodul educatiei date de parinti.Mai tirziu incepe Ea sa se autoeduce.

Te-as ruga respectuos alta data cind incerci sa discuti cu mine sau sa-mi combati ideile,s-o faci intr-o alta maniera si nu de pe creanga corcodusului.Si fara aprecieri la adresa mea,ca eu nu mi-am permis niciodata s-o fac,direct sau indirect.

 

Reciteste si vezi ca eu nu am fost de acord cu comportamentul mamei vitrege,nu-mi amintesc sa fi scris in vreun mesaj"bune face"asa cum insinuiezi!

 

Oricum,eu am dat ceva propuneri de solutii...tu ce solutii ii dai adolescentei?In afara de citate din carti...

 

Adolescento.bineinteles ca nu enormal ca cineva sa ti se adreseze in acest mod,mi se pare firesc sa te deranjeze,era normal sa nu te deranjeze?

 

Ce ai facut tu insa,cum ai procedat tu?

 

Eu iti recomand sa le spui direct parintilor tai,ca esti o fiinta umana ce merita respect si te simti deranjata d efelul cum  ti se adreseaza,Incearca abordare asta directa,odata ,de doua ori...poate da rezultat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, deci Andacos si Mik, voi considerati ca e acceptabil comportamentul acestei mame vitrege? Mie mi se pare complet inacceptabil incepand cu intratul peste copil in baie... serios, la noi in momentul in care Carla a inchis usa la baie s-a batut la usa, n-am intrat niciodata peste ea, mi se pare absolut rusinos.

De apelative ca scroafa si amenintari cu dat afara cu usa cu tot, nu mai vorbesc, asta este abuz verbal si gata. Ce facem, incercam sa o convingem ca I se pare?

 

Parintii de felul asta recurg la astfel de "metode educative" din 2 motive principale: 1, ca nu li se pune frana, pentru ca asa e societatea la noi, nu apara copilul si 2, pentru ca obtin o satisfactie din actiunile lor (varsat nervii, reactia copilului - in cazul asta probabil plans, tristete, ganduri negre...). Asta e realitatea. Pana nu se intrerupe interactiunea asta, fie ca intervine un adult si scutura parintii, fie Adolescenta va avea puterea (foarte, foarte greu de facut asta la varsta ei) de a fi indiferenta sau macar de a parea indiferenta, asa incat mama vitrega sa nu mai aiba satisfactie, va fi foarte greu pentru ea.

Atsa se poate vedea si in relatiile de acest gen intre adulti. Cand "victima" nu mai raspunde in acelasi fel la tratamentul primit, abuzurile incep sa se diminueze.

 

Si Andacos, inca ceva. Cunosc multi oameni, sau copii, care sunt niste personae extraordinare IN CIUDA educatiei primate de la parintii lor. In ciuda abuzurilor, persecutiilor, chiar inculturii crase a parintilor. Nu e meritul lor ca a devenit aceasta tanara decat poate intr-o oarecare masura, atat. E meritul ei.

 

Am recitit mesajul sa vad unde am facut aprecieri la adresa ta, si nu vad, te rog sa-mi spui tu.

 

Dar e OK, vad ca te enervez de cate ori iti vorbesc, asa ca n-o s-o mai fac de acum inainte. Imi pare rau, chiar nu vorbesc de pe nicio craca. Sunt foarte sensibila la suferintele copiilor in general si nu-mi place cand li se minimizeaza problemele.

 

Edit: cunosc copii si adolescenti care sunt educati, congruenti in exprimare, vorbesc corect gramatical in ciuda faptului ca parintii sunt needucati. asta ca sa vorbesc despre un aspect mic, pentru ca cunosc si adolescenti care sunt oameni deosebiti chiar daca parintii sunt alcolici sau drogati, abuzivi, etc.

 

Nu suntem in niciun moment rodul exclusive al educatiei parintilor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fac 15 intr-o luna. Va multumesc!

Imi pare rau ca exista indoieli in situatia de fata. N-o sa incerc sa ma mai justific sau s-o clarific cuiva pt ca n-are rost. Daca vreti sa imi intelegeti suferinta, sa ma ajutati cu un sfat, pe mine mine ma ajuta nespus si pt mine conteaza enorm. Dar e dureros sa stii si sa citesti ca ceea ce traiesti li se pare unora o scenare...

Oamenii sunt diferiti, judeca diferit anumite circumstante. Lucrul asta nu trebuie sa te supere si nici sa te dezarmeze. Il iei ca atare si treci peste. Bifezi o experienta de viata - aceea ca ceea ce transmiti poate fi interpertat in diverse feluri in functie de experienta de viata a fiecaruia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu suntem in niciun moment rodul exclusive al educatiei parintilor.

Eu nu am spus lucrul asta...insa pina la o anumita virsta suntem  rodul educatiei parintilor!Si ea este inca la virsta asta...de acum incolo se va autoeduca si va alege ce-i place si cum ii place.

 

Nu ma deranjeaza cind imi vorbesti,ma deranjeaza insistenta ta de a demostra cum sunt eu...chiar daca nu o spui in cuvinte.

 

Fara acel WOW...poate mesjaul tau (cu care rezonez partial)ar fi avut alt impact.Si nu e primul WOW (de parca as fi un exraterestru ,sau iesita acum dein lianele junglei)la adresa mea.

 

Nimeni nu minimalizezaa suferinta adolecsentei,daca ai fi citit cu atentie ce am scris la subiect,nici nu ar fi trebuit sa faci precizarea asta...care iarasi este jignitoare.

 

Hai sa fim putini mai atenti la felul cum ne exprimam!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa citesc o parte din subiect si m-am ingrozit  unele sfaturile sau unele constatari  (nu le enumar).

S-a afirmat  printre altele ca e clar vorba de abuz psihic - diagnostic pus 'over the forum'.

 

Un minor intra pe un forum , unde i se dau sfaturi care mai de care ...... 'intelepciunile' internetului.

Majoritatea sinteti parinti, nu va ingrijoreaza totusi faptul ca acest minor isi varsa ofurile pe un forum public? 

Putine sau chiar de loc au fost sfaturile sa caute ajutor calificat ...subiectul inca curge pe  zeci de pagini. 

Nu stiu daca se fac in Romania cursuri de 'Child care safeguarding' - dar o mare parte din sfaturile date aici au incalcat reguli elementare.  

 

Problemele nu si le va rezolva scriind mesaje kilometrice pe forum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...