Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Problema de adolescenta


Recommended Posts

Adolescenta, si sotia si tatal tau sunt speriati de schimbarile pe care le vad la tine, dupa ce ai intrat in legatura cu mama ta, numai ca nu stiu cum sa reactioneze, asa ca iti fac reprosuri, care te ranesc.

Cred ca aveti nevoie de un mediator ( poate psihologul scolii ), pt a nu te pierde tu pe drum, din cauza ostilitatilor dintre mama ta si tatal tau.

 

Gandeste-te bine care dintre parintii tai a dovedit o mai mare responsabilitate fata de tine, oricat de mult i-ai iubi pe amandoi.

 

Nu le declara razboi singurelor persoane care si-au asumat cresterea si ingrijirea ta zi de zi, an dupa an, pt mama ta, pe care, din nefericire, nu te poti baza pe termen lung.

 

O iubesti. F bine; tine legatura cu ea, fara sa iti faci iluzii. Am impresia ca ea te influenteaza intr-un mod nu prea pozitiv, fiindca, la urma urmei, daca te-ar vrea langa ea, cu adevarat, ar redeschide proces pt custodie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Katya, Adolescenta nu are nevoie sa i se spuna cat de rea este sotia tatalui ei, care si-a asumat cresterea si ingrijirea ei, cu o mai mare responsabilitate decat mama sa naturala.

 

La adolescenta, schimburile de replici dintre copii si parintii sunt, poate, mai aspre, mai ales intr-o situatie de genul asta. Sa nu ne pierdem in amanunte, ci sa vedem esentialul.

Tatal impreuna cu sotia sa sunt persoanele capabile sa o sustina financiar, pt a reusi a evolueze in viata. Mama sa naturala este, inca, intr-o cautare de sine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este dureros pentru un copil sa se simta in plus in casa in care locuieste impreuna cu unul dintre parinti. Acest lucru lasa urme pe viata (vorbesc din proprie experienta). Adolescenta, ce-ar fi sa le.propui tatalui si mamei sa te muti la o gazda, iar ei sa contribuie la intretinerea ta in mod egal? Sunt multi copii de la tara care vin sa studieze la oras la varsta pe care tu o ai, asa ca nu vei fi nici primul, nici ultimul elev care sta la gazda. In felul acesta sotia tatalui tau se va putea relaxa linistita in camera de 30 de milioane si nu-ti vor mai reprosa ca se cearta din cauza ta, alimentandu-ti un sentiment de vinovatie pe care nu trebuie sa-l ai. Tu nu ai nevoie de acest zbucium sufletesc si nu trebuie sa suferi din cauza lor. Este sufletul tau, este viata ta si absolut nici un om nu are dreptul sa-ti provoace suferinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama naturala apare meteoric, dornica de dragoste, pare-se, si rupe un echilibru fragil instalat in viata copilei. Mie mi se pare imatura si superficiala. Insusi faptul ca fetita a fost incredintata tatalui si spune multe (cazuri f rare). Mie mi se pare ca o santajeaza emotional. Daca stie ca n-o poate lua cu ea, daca stie ca nu-i poate oferi un camin, o stabilitate,daca stie ca nu poate renunta la placerile ei, la calatorii,  de ce intra in viata ei cersind pupici. A fi mama nu inseamna numai imbratisari, a fi mama inseamna  si responsabilitate, implicare, sacrificii, daruire. Fata e intr-o perioada vulnerabila, la adolescenta, cand se nasc multe furtuni, in loc sa-si vada de viata ei, cu iesiri la film, in parc , cu idilele si fluturii specifici, ea iese cu mama (aflata si ea la adolescenta). Iar fiecare intalnire naste lacrimi. De ce? Daca mama este hotarata si-si asuma cresterea, daca ceilalti parinti sunt rai si fata hotaraste (se tine cont si de parerea copilului?), de ce nu se duce la mama? Aaaa, nu poate mamica...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum necum,sotia tatalui adolescentei,"mama vitrega"este cea care ii este alaturi si ii ofera stabilitate.

 

Eu cred ca e o "problema de familie".de stabilirea a sarcinilor si de mentalitate pina la urma.

 

Asta este mentalitatea in Romania,ai un copil in grija-in calitate de mama sau tata vitreg,te comporti d eparca ar fi fost al tau.Bine,pina la un punct...cu consecinte mai putin bune,pina la alt punct.

 

Daca tatal fetei,i-a dta sotiei sua i-a incredintat sotiei "mama vitrega"aceasta sarcina de a se ocupa de copil...de ce s einfiereaza mama vitrega pentru faptele ei?

 

Apoi ,in afara de dragostea de mama,adolescenta nu prea are ce sa-i reproseze "mamei vitrege".

 

Eu pot intelege reactia tatalui(si implicit a mamei vitrege)vis a vis de mama nataurala.De fapt si acest subiect,este o consecinta a reaparitiei ei in viata fetei...

 

I-au produs copilului astuia o stare de dezechilibru,nesiguranta,de neincredere...Exact ceea ce -probabil,tatal si sotia lui,au incercat sa evite,de-a lungul timpului.

 

Nu stiu care e solutia,e clar ca daca fata doreste legatura cu mama naturala,nimeni nu are dreptul s-o impiedice...insa daca eu as fi amma,m-as gindi macar in al zecela ceas,ce influienta au actiunile mele asupra copilului mEU!

 

PS:Sabina,mama trebuie sa fie mama,caldura sufleteasca data cu portia,nu o scuteste de restul obligatiilor ce AR FI TREBUITR sa le aiba!Iar faptul ca Tu crezi ca asta ar fi o "scuza" a mamei naturale,faptul ca rezerve sufletesti are ,nu insa si posibilitati...nu rezolva cu absolutz nimic situatia.

Citi nu au posibilitati si totusi isi tin copii linga ei,desi in acest caz chiar cred ca s-a porcedat foarte bine,copilul fiindu-i incredintat(pina la urma)tatalui.

Andacos, eu ii reprosez acestei mame vitrege, faptul ca o ponegreste pe mama fetei, de fata cu aceasta. Fata sufera mult. De ce tb s-o vorbeasca pe mama naturala de rau in fata fetei? Nu se poate abtine???? E incalificabil sa faci un copil sa sufere asa!!! Sunte lucrurui de adulti, copiii nu ar trebui implicati in asa ceva, sa auda cum parintii se vorbesc de rau unul pe altul. E incalificabil. Tie ti se pare normal? Mie mi se pare de prost gust lucrul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Mie mi se pare de prost gust lucrul asta.

Dac-am fi la pension,cu mina pe inima ti-as psune ca e de prost gust!

 

In viata reala insa,aia in care traim zi de zi,chiar daca e de prost gust,e o realitate.Si probabil ca ,parintii vazind suferinta copilei,isi vor varsa si mai mult minia asupra "mamei"naturale.

 

Ei vad suferinta fetei ,ca pe o actiune directa a mamei asupra copilului...si poti sa-i comdamni,poti sa spui ca nu e asa.

 

edit:eu spun cum se vede realitatea cazului asta de la mine,nu ce mi se pare mie normal sau anormal.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mama aia naturala, buna rea cum o fi fost, e MAMA ei pana la urma, intotdeauna va exista o legatura de sange intre mama si copil, ceva inexplicabil, unic... Asta e realitatea.

Si sa-i faci copilului franjuri sentimentele, blamand aceasta legatura, este de-a dreptul inuman. Ca au o parere proasta despre mama, ok, dar s-o tina pt ei.... nu asa ar da dovada de maturitate???? Daca ar lasa-o in pace, copila n-ar mai suferi.

 

De acord ca mama a facut ceva greseli destul de grave in tinerete. Ok, faptul ca vrea sa tina legatura cu copilul mi se pare un pas inainte. Daca nu ar mai fi stiut nimic de fata ati fi zis "aaa, n-o intereseaza nici in cesul al 12-lea". Asa, daca o intereseaza, nu e bine... Da, e mama ei, si are drepturi... poate are si drept de vizita..

 

Sunt atatea mamici divortate pe forumul DC... pe toate le sfatuiti sa lase copilul sa aibe contact cu tatal lui, sa petreaca timp impreuna, sa nu-l vorbeasca de rau in fata copilului. Aici de ce nu este valabila chestia asta?? Este doar o inversare de roluri, atata tot...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, stiu ca si tu esti divortata de tatal copilului tau. Poate ti-o fi facut si el necazuri, nu stiu daca la nivelul mamei in cauza, dar sa lasam asta la o parte.

Iti lasai baiatul sa se vada cu tatal lui? Il lasai sa vorbeasca cu tatal lui la telefon? Il sacaiai pe baiat pe tema asta (ce ati vorbit, ce ti-a zis etc)? Iti vorbeai fostul partener de rau in fata copilului? Il lasi pe actualul sot sa faca lucrul asta in fata copilului? Te coalizai cu actualul sot ca sa-l vorbiti de rau pe fostul (in fata copilului)? Daca vedeai copilul suferind ;a anumite vorbe de ale voastre, v-ati fi gandit sa incetati?

 

Pune in locul baiatul tau pe fata asta, in locul tatalui, pe tine, si in locul mamei vitrege, pe actualul tau sot. Cam astea ar fi rolurile. Cum ti s-ar parea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intotdeauna va exista o legatura de sange intre mama si copil, ceva inexplicabil, unic... Asta e realitatea.

Oarecum off topic, consideri ca mamele adoptive nu vor obtine niciodata legatura aceasta 'unica si inexplicabila' pentru ca nu au legatura de sange?

Dar mamele care apeleaza la purtatoare? Copilul are intr-adevar acelasi ADN cu al parintilor, dar 40 de saptamani copilul s-a... hranit dintr-o alta femeie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...