Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 24


Recommended Posts

Telepatie, telekinezie (eu la astea visez de mica), poate si manipularea timpului... offff...

 

Știu ca a apărut si un film despre subiectul asta, Lucy, parca asa ii zice. Mie si limitless mi s.a parut simpatic

 

 

S-a uitat dl. Sot la Lucy. A zis ca e ok. Eu nu am timp/chef de filme mai lungi de 45 de minute :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mulțumesc. Deci trebuie să întreb dacă îi mai fac redbook, eventual. Sper să nu nimerim la HV-ul Ana Mariei, că nu ni se potrivesc părerile deloc...

Red book-ul oricum ti-l trebuie si la vaccinari (apropo, ce vaccin ii face la 6 luni?)...mie mi l-a cerut si cand l-am inscris la gradi...sper sa gasesti un hv care sa fie ok... Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am primit si decizie si indemnizatie si mai mult decat ma asteptam ... [:)]

 

cu reteta am vrut sa o pun in incurcatura pe bunica lui Maddutz.. [:)]

 

Gratin de zmeura si migdale

 

240 ml lapte (vaca, cocos, migdale, etc)

pastaie de vanilie (optional)

2 oua

50 g zahar brut

40 g migdale pudra

150 g zmeura proaspata sau congelata (sau mure, afine, capsuni, piersici, afine, amestec)

 

Laptele se da in clocot cu vanilia curatata. Ouale se bat usor cu zaharul. Se adauga pudra de migdale peste oua. Apoi laptele amestecand in continuu. In castronele de ceramica unse cu unt se presara fructele si apoi se toarna amestecul de oua - cam 10 zmeurici la 1.5 polonioce de amestec.

Se coace la 180 de grade, 30 de minute.

 

 

Reteta o am de la o mamica de la cealalta odisee, tot din Cluj. Ea e o adevarata masterchef...Clujul asta da doar chefi la odisei ;).

suna bine, fara unt, faina.. as inlocui chiar si zaharul. Si totusi ce iese la final? O crema? Budinca? Ce e mai exact?

 

Ruth Benedict povesteşte cum un grup de misionari francezi care efectua cercetări etnologice moderne, a mers în Patagonia, unde încă trăiesc rase socotite a fi cele mai primitive de pe pământ. Nivelul şi obiceiurile lor sociale sunt acelea ale epocii pietrei. Aceşti oameni, care sunt înspăimântaţi de omul alb, au fugit la apropierea lor. Dar, în graba lor, unii din aceşti patagonezi au lăsat în urmă o fetiţă nou-născută. Ea a fost salvată de misionari, iar astăzi este o tânără inteligentă care vorbeşte două limbi europene, are obiceiuri occidentale, este de religie catolică şi studiază biologia la universitate. În decurs de optsprezece ani ea trecut, cu adevărat, de la epoca pietrei la era atomică.

Înseamnă că, la începutul vieţii sale, individul poate realiza minuni, - fără efort şi în mod inconştient.

Maria Montessori, Mintea absorbanta

frumos, te gandesti la gradinita montessori?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cauza voastra nu slabesc..visez la toate bunatatile de pe aici...maddutz...o grupa de mijloc nu este pentru cele care gatesc dar nu le au cu prajituritul? :D

 

Easy, bestial mesajul;))...bucura-te ca stie cum sa faca puiul...al meu nu e pasionat...stie sa faca oua prajite si cartofi prajiti cu salata...si atata e bine, nu?

Andra, doar el stie sa faca puiul, eu ma voi uita la sms dc mai sunt nevoita sa fac...hopeless

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt obligata de cateva zile sa ma uit la How to train your dragon 2 si la Megamind....super, nu?...cred ca le stiu pe de rost...

Am si eu o obsesie : house of cards... I-a mai placut cuiva? (Maddutz se apucase dar cred ca a renuntat)... Poti sa te uiti pe calc cat el se uita la dragoni....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...