Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 24


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Poca, ai dat-o la gradinita cu predare exclusiv in engleza sau la una romaneasca?

A mers in iarna 2012-2013, gradinita normala, englezeasca. Dar daca ma tine (sotul  [:)] acasa), pe Andrei nu l-as da. E horror pentru copiii mici...atata ca se joaca supravegheati, nimic in plus. Igiena....englezasca...fata mea era macar destul de mare sa se descurce singura la baie, aia mici...D-zeu cu mila...am o cunostinta care acasa a gasit un carnacior de kk in cracul pantalonilor [fal] la baietelul ei de 2 ani. A, si era cica Outstanding  [batcap], nu orice gradinita. [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mers in iarna 2012-2013, gradinita normala, englezeasca. Dar daca ma tine (sotul [:)] acasa), pe Andrei nu l-as da. E horror pentru copiii mici...atata ca se joaca supravegheati, nimic in plus. Igiena....englezasca...fata mea era macar destul de mare sa se descurce singura la baie, aia mici...D-zeu cu mila...am o cunostinta care acasa a gasit un carnacior de kk in cracul pantalonilor [fal] la baietelul ei de 2 ani. A, si era cica Outstanding [batcap], nu orice gradinita. [alcool]

Poca...nu ma speria...sper totusi ca in 3 ore pe zi sa fie ok...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, da, am facut un blat mai mic.

 

Blatul pt tort eu il fac asa: 7,8 oua (tava rotunda cu diametru de 24 cm). Bat albusurile cu un praf de sare si zahar cu o lingura mai mult decat nr oualor. Adaug le rand galbwnusurilw, faina- cate oua, atatea linguri, si praf de copt...asta e optional, daca vrei sa fii sigura, iese si fara.

 

Tai blatul rece in 3.

 

Mousseul l am facut asa_: 220 gr ciocolata neagra ( eu am pus kandia cu 55% cacak). Se taie bucatele si se pune intr u. vas pe baie de abudi. Cand s a topit se adaiga 60 ml de apa fierbite si se amesteca energic sa se faca o pasta. O lasi deoparte pana bati frisca si albusurile.

250 gr frisca lichida se bate cu putin zahar.

2 albusuri se bat si ele cu 2 lg de zahar. ( eu am avut oua de casa dar nu am pusalbus,ca nu am vrut sa risc cu ou crud. Iese la fel de bun si cu si fara.

 

Dupa ce s a racit ciocolata adaugi cate un pic din albusuri pana incorporezi tot, si apoi frisca, tot pe rand. Daca nu e rece cioco, se inmoaie crema. Eu am dat moussul la frigi vreo 3 ore si apoi am asamblat tortul. Se intareste crema bine de tot. Eu am facut intai crema cu cioco alba si nu se racise cioci de tot, dar in 2 pre a fost numa buna de intins pe tort. Cea de cioconeagra a iesit din start mai tare, asa ca m am chinuit dupa 3 ore sa o intind.

 

Apoi am asamblat asa: pe primul blat am pus piersici din compot taiate cubulete, nescurse ca nu am mai insiropat blatul si a luat de la miersici un pic de umiditate, sa nu fie prea uscat. Am pus crema alba peste, am nivelat, am pus blat, apoi visine din compot, fara samburi, am stropit blatul cu un pic de sirop, asa printre visine, am pus crema de cioco.neagra, am pus blat peste. apoi frisca.

 

Sper ca am fost destul de coerenta. Mousseul l am facut de pe un site, ceva cu jamila, este si video si explica tot, pas cu pas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...