Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


Recommended Posts

  • Răspunsuri 733
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Norma, imi pare rau ca nu s-a terminat prea bine ziua. Si M urla rau la aspirat, dar a inteles macar ca ii face bine. Cand ne punem la nani si vrea sa suga dar nu poate din cauza mucilor, incepe sa planga, imi arata nasul si zice: mami, scoate! Si plange saraca si se zbate tot procesul. Cand oprim aspiratorul se opreste si ea.

e ma bine M, maine ma duc la munca, o las pe maica-mea sa ii faca aerosolii.

Gabi, cum ati petrecut? A mancat S din tort?

Nu stiu nici eu de ce face asa des, pediatra ne-a spus ca sunt unii copii mai sensibili care pana la 4-5 ani cam asa o tin cu bronsiolitele.

I-am facut programare si la un homeopat spre sfarsitul lunii (atunci am prins loc). Sa vedem, poate ne da ceva de imunizare.

Am comandat si First Defense si echinacea de la Ramona, de luni o trimit din nou la salina... si mai mult de atat nu stiu ce sa fac.

Btw, au iesit analizele la alergii, nu mai stiu daca v-am zis. Vestea buna e ca nu e alergica la lapte de vaca, gluten, albus de ou, praf si acarieni. Vestea proasta e ca e alergica la ceva si trebuie sa investigam mai adanc sa vedem la ce. Si sunt zeci de minuni la care ar putea fi, au sia ditamai lista. Si fiecare costa, ca deh... Sper sa descoperim la ce o fi. Ige-ul il are marit, la fel si eozinofilele. La o cautare pe google despre eozinofile marite imi apare "o tulburare a sangelui datorata bolilor alergice". Deci din 2 chestii rezulta ca e alergica. Mai trebuie sa descoperim si la ce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de coerenta sunt la ora asta, dar sunt prea obosita si sa recitesc si corectez mesajul. Trebuie sa-i fac niste aerosoli la diferenta de 20 min si astept sa treaca timpul...

M are obiceiul sa vorbeasca la tel cu bunicul zilnic si in restul zilei se preface ca vorbeste. Azi o auzeam jucandu-se si am venit sa-i iau tel sa-l bag la incarcat si am avut surpriza sa vad ca ea chiar vorbea pe bune cu cineva. Cu Ramona :D. La inceput am crezut ca ea a apelat, ca are obiceiul sa mai sune aiurea si uitasem sa pun tel pe modul airplane si imi tot ceream scuze Ramonei pt deranj :))) Mai tarziu am vazut ca de fapt Ramo sunase si M raspunsese la telefon.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ce tare faza cu vorbitul la telefon. Bravo Maya. Eu sunt cu piciul un brate. Cam 10 minute la fiecare ora - asa decurge noaptea.

Of saracuta Maya ce înțelegătoare e cu aspiratul mucilor. Nu stiu daca Andrei va ajunge sa ne roage sa îl aspiram desi se chinuie. Maine cumpăr o ceapa sa i-o pun la cap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma eu cand am fost la Praid cu David, dupa o zi de salina a racit, atunci m-am gandit ca o fi fost aerul inchis acolo si colcaie virusii, mie asa mi s-a parut... desi se spune ca sarea dezinfecteaza aerul... sanatate multa!

 

Olivia sanatate si voua, sa-si revina repede Maya. La noi anul trecut a fost foarte greu cu racelile, laringite si bronsiolite... nu stiu ce ne asteapta anul asta... dar, din experienta mea cu David, daca ai facut testele astea la alergenii uzuali, eu zic sa nu cheltui o groaza de bani pt nush ce alergeni rari ca nu are rost. Poate sa fie un teren atopic care se rezolva de la sine cu cresterea si cu dezvoltarea sistemului imunitar. David dupa 2 ani si-a revenit de la sine. Eu as zice sa mergi la un alergolog-imunolog si sa vezi ce spune, de fapt cred ca o sa-ti dea Singulair ca asa fac cam toti... asta face o desesibilizare si cica merge bine la copii. Lui Calin i-a dat dar sincer nu i-am mai dat nimic ca eram satui de medicamente... Lui David ii ieseau euzinofilele si IGE Total marit pana s-a terminat cu terenul atopic.

 

Revin ca am ceva de facut.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olivia voiam sa mai zic ca eu nu i-am facut cat era mic testele de alergie pt ca mi-au zis ca nu sunt relevante la copii mici, undeva dupa 3 ani e mai ok. I-am facut abia la 6 ani si nu i-a iesit la nimic. Deci e clar ca a fost ceva ce tine de imunitatea lui, daca stii sunt copii care au si astm bronsic al copilariei care se rezolva pana la 7 ani si apoi copilul nu mai are nimic niciodata. Singulairul de asta se da la copii care fac des la plamani raceli, sa nu faca astm.

 

Norma la bebei testele se fac din sange, de asta sunt si f scumpe. Cele cutanate au risc de soc anafilactic. La copii mai mari se fac cutanate - pe piele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...