Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


Recommended Posts

Carmen, ma bucur ca sta Paul cu bunicii si nu comenteaza prea mult.

 

Mirabela, da, probabil ca intrase in soc anafilactic, dar in spital, cand i-au facut analizele am inteles ca i-au descoperit o groaza de alergii.

Iti dai seama ca nici eu nu am bani de aruncat aiurea, ca si pe astea 5 am dat vreo 650 de lei...dar mi-e frica sa nu fie ceva care netratat sa-i dea sensibilitate pe viata. De aceea as fi vrut sa descopar la ce e alergica. In mai can am fost internate i-a ieist IGE-ul marit, iar la analizele de acum o saptamana i-au iesit eoziofilele marite - semn ca exista o alergie....Nici nu stiu ce sa fac, ma mai consult cu pediatra si alergoloaga sa vad ce zic.

 

Salina este artificiala, nu stiu daca ma lasa sa pun link, se numeste Salina Sanatatii, din cadrul Palatului Copiilor din Bucuresti. Erau numai parinti cu copii atunci cand am mers, de la 4 luni la 10 ani...I-am facut abonament, tocmai, ca am zis sa o ajut cu racelile astea dese la plamani....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 733
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Norma, si noi am avut un regres cu olita, la un mom dat nici nu vroia sa o mai vada, de stat pe ea nici poveste. Acum sta, face pisu dar kaka inca nu. La fel cum spui si tu, se ascunde, sta cuibarit si apoi simtim un damf si ne dam seama de unde vine.

 

Kytana, ma bucur pentru bobocica ta, sa dea Dumnezeu sa fiti bine! Fara scutec la 8 luni? poate, dar ma indoiesc ca pe la 1,2 ani cand merge si umbla peste tot mai esti pe faza cand iti da semnalele de kaka sau pipi. E doar parerea mea. SI, da, cum ai spus tu, daca e fara stres merita incercat, daca nu, nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Ce fac fetele?

Maya nu vrea deloc la olita. Cand aude de ea tipa si striga nu. Nu vreau sa o fortez asa ca o las in pace. Cand face kk ne zice in felul urmator: tati, nu! Mami, nu! Adica sa stam deoparte si sa o lasam in pace sa faca. Cateodata o mai intreb: nu vrei sa mergem la olita? Si nu vrea :(... O sa faca ea la un mom dat si pe olita.

Am fost ieri la dentist. A stat f cuminte si i-a aratat dintisorii drei. Avea dreptate sotul: are o carie. De fapt 2, ca e intre 2 dinti si sunt amandoi atinsi. Ne-a zis sa o lasam asa si sa venim peste 3-4 luni sa o faca. La cat de mica e caria, ar trebui sa ia si din dinte ca sa poata pune o plomba. Peste 3-4 luni poate e fi M mai cooperanta (de genul sa stea sa i-o rezolve) si e posibil sa mai creasca si caria putin si atunci ia din carie, nu din dinte. Oricum nu avem ce sa-i facem acum, asa ca ma asteptam sa creasca. Asa ma oftic ca il mosteneste pe sot la dantura. El e praf cu dintii. Eu pana la 18 ani nici nu am stiut ce e aia carie. Si vorba ceea: biberon nu bea, bomboane si ciocolata nu a mancat niciodata si uite ca tot a facut carii la 2 ani :(. De fapt la un an si 11 luni a vazut-o sotul. De fapt se spune ca din burta se "stabileste" sanatatea dintilor, asa ca puteam sa-i dsu si 1 tona de bomboane. Stiu de 2 piticei de varsta ei carora li s-au demineralizat dintisorii din fata atat de tare ca nici nu mai pot musca cu ei :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello. Felicitari Maya pt cooperare la dentist. Esti o minune de copil. Oare care e cauza demineralizarii dintilor la cei doi copii? Îmi pare rau ca Maya are carie deja. Sper ca Andrei sa mă fi mostenit pe mine. Eu aveam doar câteva plombite in gura mici pana am terminat cu alaptatul. Apoi au mai apărut dar nici una adanca ai in afara de detartraj nu am avut alte probleme. Sotul meu însă a avut probleme mai mari.

Carmen nu il mai stresez nici eu aici desi am adus olita portabila pt ca deja a început sa planga cand face caca. Si l-am luat in brate ai i-am explicat ca nu e nici o catastrofa. Da mi-ar plăcea sa spună ca sa nu faca in pampi dar daca asa vrea el eu il iubesc oricum.

Azi in salina a pictat singur cu pensula si acuarele o locomotiva de ghips alba. A alea el locomotiva din multe figurine, ne-au dat pensula si acuarele si borcan cu apa. I-am arătat o data cum se face si a pictat singur toata locomotiva. Isi spală singur pensula, o înmoaie in culori si picteaza. 15 minute a pictat singur. Ne-a uimit. Apoi a luat locomotiva si s-a dus cu ea si striga prin salina bunicuiuuuu bunicaaaaa cadouuuu. A zis ca maine cadou mami tati. A iesit dargut, e un talmes balmes de culori dar e prima.opera de arta asa ca noua ne place.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello mamici,

mi-a fost dor de voi!

 

la multi ani boboceilor sarbatoriti, sa fie sanatosi!

oli imi pare rau de ce ati patit...sper ca e mai bine maya...mai face tratament? tu cum esti? si david e alergic si nu stim la ce..la ce s-a testat nu a iesit, doar IgE e marit..si eozinofilele...ni s-a spus sa urmarim ce mananca, facea diaree si apareau niste bubite...la fel ni s-a spus ca s-ar putea sanu descoperim, poate fi un aditiv, sau un E din mancaruri...

norma va face bine salina? cum e andrei, mai vomeaza? sper sa fie bine...

carmen ma bucur ca te-ai acomodat cu serviciul...

kytana felicitari pentru bobocica!

mirabela eu am purtat aparatla 30 de ani si a fost ok...nu usor, dar ok...eu nu am incisivii laterali sus, direct caninii..nu erau stricati, doar ca erau inestetici...am hotarat sa-mi pun lucrare si a fost musai sa port aparat cateva luni pentru a aduce caninii la locul lor...

 

nici noi nu avem succes cu olita...statea pe ea, dar nu facea..acum la cresa inca nu-i pune sa nu-i streseze din prima zi...

 

noi am avut o saptamana horror!!!

eu la munca dupa-masa, 15-22...dimineata trezit inainte de 7 si dus copil la cresa...facut treaba prin casa, la 12,30 luat copil, spalat, mancat,culcat si mers la munca...e groaznic sa muncesti pana la ora aia, ajung acasa la 11.. 

 

la cresa a fost urat...david in prima zi a intrat cu tupeu in "grupa mamarutelor"..eu am intrat la discutii cu d-na, cand se aude un copil urland ca din gura de sarpe, apoi mai multi..cand s-a dus sa vada cine e, david vroia sa rupa usa sa fuga..numi l-a dat, a zis ca toti fac asa..m-a sunat apoi sa-mi zica ca s-a linistit, dar nu vrea sa manance nimic... la 12,30 cand m-am dus dupa el era in greva, statea singur la masa si nu vroia sa plece..a inceput sa planga cand m-a vazut...era foarte plans, se vedea pe ochisori si a suspinat multtimp..

adoua zi nici nu a vrut sa intre in sala, plangea, urla si tinea de usa...pana la urma l-au luat in brate, iar eu am ramas afara cu scutecul, nu am apucat sa il dau...a plans vreo 15 minute, lovea in usa cu pumnii si picioarele, eu plangeam afara...intr-un final s-a linistit, dar a mancat doar paine goala..

a treia zi nu a urlat, doar a plans, dar a intrat singur...la pranz a mancat niste supa...

ma dispera ca nu stiu ce sa fac...toata lumea zice ca e ok, asa fac toti, asta e acomodarea...dar copilul sufera!!!! imi venea tot timpul sa il iau si sa-l duc acasa...sta singur, plange, nu mananca, mi-au zis ca nu vrea nici apa, desi acasa bea des...l-am luat intr-o zi cu pampersul plin de pipi...de ce nu l-au schimbat? au grija de ei? daca nu mananca, insista, ii ajuta? am dus atentii doamnelor, le-am rugat sa se ocupe de el in primele zile pana se obisnuieste macar putin...si-au mai dezlegat limba, dar mai mult nu am apucat...

 

pentru ca miercuri seara david racit bocna! muci en gros, stranut si tuse...iar tratament, iar aspirat muci...joi febra...am crezut ca o iau pe campii, abia scapasem de boala...nu doarme ca nu poate respira, nu mananca, nu bea lapte...am incercat o gramada de solutii nazale...abia de aseara e putin mai bine, desi inca se infunda nasul tare...apropos, ajuta un aparat de aerosoli? ar fi ok sa il am in casa pentru episoade de muci? sau aerosolii se fac doar in anumite cazuri? ca noua nu ne-a recomandat niciodata, dar aud la altii ca mereu fac aerosoli..

 

cam asa ne-am distratnoi saptamana asta...nu stiu ce sa fac cu el de luni, sailduc la cresa? el nu e bine...mama a plecat acasa, astat la noi saptamana asta...ar trebui sa il las la program lung, sa doarma acolo...daca nu manaca? daca nu doarme?? ce fac cu el??

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina - îmi pare tare rau ca treci prin calvarul asta.

Nu stiu cat ne ajuta salina. Cred ca vom vedea in timp. In 2002 cand am fost 10 zile cu sotul meu ne-a ajutat enorm. Nu am mai racit in următorii 4-5 ani. Înainte eram raciti nonstop de am capiat-o pe dr de familie. Andrei are muci ziua dar noaptea nu. Poate datorita cepei pusa la cap. De frica aspiratorului isi sufla mucii ca un om mare. Nu a mai vomat. E ok.

Cu cresa mici nu stiu ce sa zic. Asa spun toti ca primele 2 săptămâni sunt crunte atât pt copil cat si pt mama. Mie mi-a zis de la cresa ca dacă eu nu sunt pregătită psihic nu vom trece usor peste primele doua săptămâni. Mie mi-au zis ca sa îl las pana la 12 pana când considera ele ca e pregătit sa doarmă acolo. Mă vor anunta. In jurul meu toate mamicile au trecut prin ce treceti voi. E îngrozitor clar sa îl vezi cum urla si mi se pare barbar tratamentul asta la cresele de stat. La cele particulare te lasa sa stai cu el cate zile pana se obisnuieste. Iti dai seama ca copiii se simt abandonati. Pana vor vedea ca vei veni zilnic dupa ei e mult chin. Nu pot sa te sfătuiesc ce sa faci, daca sa îl duci sau nu. M-au avertizat ca pana in decembrie mai mult vor fi bolnavi decât la cresa deci chinul e si mai mare. Eu marti îl duc si atunci sa mă vedeti ai pe mine plangandu-mă aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, e exact ce-ti spuneam, ca din burtica se stabileste "materialul genetic" al copilului, inclusiv dintii, asa ca la cei 2 pitici, indiferent de cat de sanatos au mancat si cat i-au spalat pe dinti, "mostenirea" si-a spus cuvantul.

Felicitari Andrei pentru cadoul facut bunicilor! Sa ne spui ce cadou va face voua maine. Maine parca e ultima zi, nu?

 

Corinuka, Maya e mai bine. Inca mai haraie uneori, mucii sunt urati, dar continuam cu aerosolii. Ma bucur macar ca nu ia antibiotic la boala asta si se trateaza doar cu aerosoli, ca o luam razna sa-i dsu antibiotic la fiecare episod.

Eu ma tratez cu Biosept sirop de la Fares si ceaiuri.

Mi-am luat si Uro-Vaxom (scump al naibii), e un vaccin sub forma de pastile pt infectiile urinare repetate. Trebuie sa iau o pastila/zi timp de 3 luni. Distractie! Mi-am facut joi si o eco la abdomen si am nisip la un rinichi si mici pietre la celalalt. 6 luni trebuie sa iau Cystone sau Urinal ca sa le elimin. Alta distractie! Si n-am ajuns inca la gineco (pe 24 am programare). Rinichiul cu nisip cica e pus la 90 grade fata de normal si deplasat de la locul lui si f aproape de piele. M-a intrebat daca am tinut vreo dieta. Cica rinichiul de fel sta intr-un strat de grasime si daca slabesti si se topeste grasimea, se deplaseaza aiurea. Asta ar fi explicatia drei. Mi-a zis ca nu am ce-i face si nu ar trebui sa am probleme din cauza asta.

 

Corina, la fel si noi cu Ige-ul si eozinofile marite si uneori face bube si nu ne dam seama de la ce, ca nu mananca nimic diferit de zilele trecute....

Imi pare tare rau ca iar e bolnavior David. Din pacare cam asta e efectul colectivitatii si cum el pare a fi mai sensibil (ca Maya), culege tot mititelul. E horror ce povestesti despre cresa! Nu poti ramane cu el, macar in zilele cand esti dupa-amiaza, ca sa se obisnuiasca? Urasc sistemul asta cu: lasati ca asa fac toti, stati afara, lasati-l sa urle ca ii trece. Mititelul se simte abandonat acolo! Eu nu l-as lasa asa! In al doilea rand nu l-as lasa cu niste educatoare care gandesc asa. Imi aduc aminte de asistentele din spitalul de stat care i-au luat sange Mayei si am zis ca nu o sa o mai chinui niciodata asa.

Apropo de dentist, ca vazusem recent la tv un caz filmat cu camera ascunsa cu un tampit de dentist care ii spunea mamei sa tina copilul cu forta si sa-i si traga una ca sa stea potolit. Si maica-sa il asculta! Ieri la dentist era o camera plina cu jucarii. I-am zis Mayei sa-si aleaga una si apoi sa ne urcam pe scaun. Dentista a fost foarte draguta, i-a laudat rochita, i-a dst si Mayei o oglinjoara sa se uite si ea la dinti impreuna cu dentista, i-a zis ca i-a mancat un soricel din dinte... adica, ideea e ca daca ii vorbesti bland si iei copilul usor, acesta coopereaza. Maya numai cand ii vede pe doctorii de la stat in spitale se agata de mine si urla.

E greu daca nu ai alta posibilitate unde sa-l duci, dar macar vorbeste cu proastele alea si zi-le ca vrei sa stsi cu el, pana se adapteaza...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am optiuni norma...

ar trebui sa vina mama in cluj sa stea cu david... ea face lucrul asta in saptamana cand sunt de dupa-masa..nu ar putea sta aici tot timpul...e in varsta si bolnava, cu greu ii face fata lui david..

sau sa il ducem pe david la ei la tara..optiune pe care nu o agreeaza dani...el nu stie ce inseamna sa stai cu un copil pentru ca nu e niciodata acasa.. ar fi greu pentru ai mei sa aiba grija de david (uneori), dar ar face-o...insa dani vrea sa-l vada seara cand vine acasa, desi nu petrece mai mult de 10 minute cu el..

deci ambele variante pica, momentan nu sunt de adoptat..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ar fi ideal oli...macar o ora pe zi sa stea si mamicile, sa vada cei mici ca sunt in siguranta..se se obisnuiasca cu doamnele si cu locul...dar nu e posibil, nu ne lasa...in general copiii plang cand se deschide usa si vad vreun parinte, oricare..e posibil ca nu toti parintii sa vrea/poata sa stea si nu cred ca ar fi acceptati doar unii..

desi nu strica sa intreb..sa vb si cu alti parinti si cu directoarea..

e groaznic pentru un copilas asa mic sa se trezeasca dintr-o data singur intr-un mediu strain..

ai mare dreptate cu cadrele medicale..david de la ultima internare plange de cate ori vede pe cineva in halat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...