Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


Recommended Posts

  • Răspunsuri 733
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oli mă bucur de vestile bune. Sper sa fie ok pana la capăt.

Doar dimineata mai am timp sa intru pana îmi beau cafeau pt ca dupamasa încerc sa stau cat mai mult cu Andrei, fara telefon, iar dupa ce adoarme abia astept sa mă pun in pat, mai stau la o poveste cu sotul, si apoi somn. Cred ca am scăpat de muci, mai tuseste f ușor si rar. Sâmbătă ii tinem party acasa, vor fi 3 copii si Andrei, de vârste f apropiate. Duminica vin nasii, bunicii si încă un cuplu de prieteni fara copii care il adora pe Andrei.

Mă simt cam obo si parca îmi fuge timpul printre degete. Noi iesim la 16 de la job, mai nou reusim sa îl luam pe Andrei de la parinti pe la 17.30, uneori chiar 18, depinde cat doarme. Pana la ora asta abia reusim sa mai facem cumpărături, sau sa ajungem in casa sa mancam. Stăm Putin afara dar e noapte repede si frig. In casa de când intram parca tot intr-o masa, pregătiri pt a doua zi, facut mâncare, joaca cu Andrei si iar e ora de somn. Tânjesc dupa vremurile cand stăteam atât de mult cu el, cand nu mergeam la job. Am renuntat la masaj ca sa nu mai pierd timp din orele petrecute cu el si totuși mi se pare putin cat stăm împreună. Asta e ...

 

O zi perfecta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, de cand am stat cu M acasa sapt trecuta cu boala a inceput din nou sa doarma cate 1h la pranz (13-14), ceea ce o face sa fie fresh pana la ora 23. Saptamanile cat nu mai dormea la pranz se trezea pe la 8-9 dimi si seara se culca pe la 21. Nu stiu de unde are copilul asta atata energie. Ca si seara dupa baie o iau cu forta la somn, ca e tarziu. Ea are chef de joaca, fuge prin tot patul, se ascunde, numai somn nu vrea!

O sa ma interesez de Histamina. Parca era prietena cu Oana (Tzitziri) sau ma insel eu? O intreb pe Oana...

 

Norma, ma bucur ca nu mai are muci Andrei. Si M e aproape insanatosita, mi-e si frica acum sa o mai duc la salina, sa nu se umple iar de muci.

Te inteleg cu lipsa timpului pt Andrei. Eu am avantajul ca M adoarme totusi tarziu si petrecem cateva ore cu ea seara, plus ca ne tzitzilim noaptea. :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, yay, scapati de mucisori! 

 

Oli, nici Maya nu mai vrea somn de pranz? Si Luca de 2 zile rezista victorios in a mai adormi la pranz. Beleaua noastra ramane cu vecinii. Ieri a plouat dar i-am pus haine de ploaie si l-am scos, azi a plouat cu galeata si a batut si vantul deci unde sa ies cu el. uf!

 

Apropo, de vreo 3 zile plange cand ii dau scutecul jos. Se acopera cu body/tricou/ce are pe el sau pe langa si nu ma lasa deloc sa il schimb. Iar cand e fara scutec si se uda, nu ma lasa sa il schimb de hainele ude. Ati mai auzit asa ceva? Aveti sfaturi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kyt, Maya de cand ne-am intors din concediu nu a mai dormit 2 saptamani la pranz. Statea treaza 12h si dormea noaptea cam 12 h (cu supturile de rigoare, evident, 3-4-5, cate avea fata chef si pofta). Saptamana trecuta daca am stat cu ea 3 zile si fiind si bolnavioara, o apuca somnul la tzitzi si mai fura ceva somn la pranz. Saptamana asta mi-a zis mama ca a dormit cate 1 h pe zi la pranz, deci s-ar putea sa-si fi introdus din nou somnul de pranz dupa 2 saptamani de stat treaza.

 

Stai linistita cu schimbatul, ca pe M o schimbam cu forta si in urlete si riposte. Incepe sa planga, sa tipe sa pleci, sa o lasi in pace. Toate ziua se cearta maica-mea cu ea sa o schimbe si ea fuge si zice:Peaca, mamaie! Asa-ma-n pace! Si maica-mea tot incearca cu frumosul...ea nu si nu. Atunci o ia pe sus si o spala, ca se si irita bleaga de ea repede si nu putem sa o lasam asa. Si cand face kk, daca nu esti tu pe faza, sta bine mersi cu kk la fund fara sa zica ceva sau sa o deranjeze. Cateodata nu o mirosim si ne trezim la baie ca fata facuse kk de mult .....Asa ca relax, nu e singur Luke cu figurile astea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si se mai trezeste cateodata si-mi zice: Mami, ma doaie pasarica! Ma uit si nu vad sa fie iritata pe acolo. Ma tot gandesc, ori o avea ceva, ori a prins asa un obicei aiurea. De obicei cand se loveste zice: "ma doaie mana, pupa mami sa treaca". o pup si zice: "gata, nu mai doaie". Ii trece instantaneu orice cu un pupic :))

dar cu pasarica ma tot gandesc sa nu o doara cu adevarat. Pe de alta parte daca o doare cu adevarat ar durea-o in continuu, nu? pe cand ea, mi-a zis de 2 ori la diferenta de o saptamana....nici nu stiu... Peste 5 minute daca o intreb: te doare pasarica? zice: nu!

 

vineri cand merg la pediatra ii zic, sa vedem ce zice si ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha ce tare e Maya, Oli! Dar si ce le vorbeste...! F frumos [:D] Sper sa nu fie nimic si sa fie doar asa...

 

Ieri Luca pt ca nu a dormit a fost mai mult decat agitat, la un moment dat isi tragea de haine sa i le dau jos, apoi le vroia la loc :))

 

Siii... pt prima data a dormit si el 11h si jumatate! L-am pus in pat la 19.30, la 19.45 era adormit dus si pana azi la 07.15 nu s-a trezit (bine decat sa se vaicareasca in somn si sa se dezveleasca pt ca nu ii place deloc sa aiba ceva pe el) 

 

Ah, sa va zic ce am patit cu cadoul lui. I-am gasit un rocking chair in forma de elefantel, f incantata ca lui ii place sa se dea in prostii din astea si ieri cand l-am primit am constatat ca el are atata forta ca se da cu el peste cap asa ca trebuie sa il returnez :( Bucatarie nu ii luasem ca speram sa intrebe socrii ce cadou sa ii ia (asta se astepta dl Pinguin, eu mi-am luat demult gandul) si evident ca nu au zis nimic. Idei de cadou asa, din scurt, eventual de pe amazon? Sa vina maine sau sambata ca avem Amazon prime? :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...