Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


Recommended Posts

Multumesc frumos! Cum se mai simte Andrei? I-a scazut febra? Luca astazi nu a mai plans deloc cand am plecat de acasa. Iar cand am venit mi-a intors funduletul :)) Mi-e asa drag de el, parca mai creste cate un pic de la o zi la alta. I-am luat un puzzle asa: http://www.yoyo.com/p/haba-little-hand-puzzles-farm-2-3-4-pc-96119 si e mort dupa el, mai ales dupa tractor. Cum vede vacuta, il auzi "muuuuu" si cand vede oita "baaa". App de oite, este un desen din plastelina, Shaun the Sheep, ii pun cate un episod pe zi. Ii place tare mult. Le stiti?

 

Pt astazi am ditamai tema la germana, e din ce in ce mai interesant si imi place tare mult de profa cum preda/explica mai ales ca suntem 20 de oameni. In rest, cum o vrea Dumnezeu!

 

Si noi l-am vaccinat pe Luca si consider ca este mai periculos fara vaccinuri; ma gandesc la meningita, anti-tetanos si altele din aceasta gama. Nu zic ca o fi si politica/bani multi in spate (swine flu, chicken flu, vaccinarile de iarna) dar momentan asa consideram. 

 

Sper sa intru mai pe seara sa mai vad ce faceti. Pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 733
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am cumpărat deja vaccinul anti meningita. Il voi duce la medic sa îl administreze lui Andrei pe la sf lui noiembrie ca sa treacă trei luni de la cel de varicela. Andrei e marait si nu ii scade febra sub 38 nicicum. Ii dau din trei in trei ore antitermice dar măcar nu e 39,9. Nu stiu ce are. Dar ce e curios ca îmi repeta la nesfarsit ca nu vrea la cresa. Săracul....ce o fi in mintea lui????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-o fi speriat prea tare, cine stie? S-a obisnuit cu tine, acasa, unde e in siguranta. Or fi fost prea multe elemente noi intr-o saptamana? Sau... o fi si el prin marea transformare de la 2 ani.

 

Asta vroiam sa va zic, ca ma uitam ieri la Luca si ma minunam cat a crescut din august pana acum. Daca abia ajungea cu picioarele jos cand se suia pe bicicleta, acum sta cu genunchii indoiti si asta in cat, aprox 3 luni? L-am scos ieri cu bicla pe afara, a fost asa fericit. Plus ca a inceput sa inteleaga. E o locomotiva in care bagi 50c si il leagana vreo 3 minute. Uneori nu am marunt la mine si as vrea sa evit sa il dau zilnic. Si acum 3 zile i-am spus ca nu am bani dar ca a doua zi ne dam. S-a suit in ea, mi-a aratat slotul pt bani, i-am repetat ce ii spusesem si s-a dat jos din ea. Evident, ziua urmatoare l-am dat, mentionandu-i ca asa i-am promis. 

 

Azi noapte in schimb si el a facut un miez de febra si desi a adormit in patut pe la 3-4 dimineata era sa cada din el si l-am luat cu mine in pat. De la 5 nu a mai dormit, se stergea cu fata de fata mea, vroia ba sa il iau in brate, ba sa ii masez piciorutele, ba sa il pup. Drept urmare in dimineata asta e smiorcait si tare obosit. Am lasat instructiuni pe la 11 sa il culce mama mea.

Dl Pinguin a venit aseara la 12, e a 2 zi cand ne vedem 5 minute, dimineata cand se muta el din sufragerie in dormitor. Sper sa i se recunoasca eforturile, atata tot. E tare muncitor si l-ar deziluziona cumplit, cred ca i-ar lua si elanul care i-a mai ramas.

 

Fug sa mai arunc un ochi pe verbe, care imi aduc aminte de vb in franceza, which is not bad, not bad at all. 

 

P.S Voi ce mai gatiti? Am facut aseara un orez cu legume, ceva asemanator cu asta numai ca era un amestec cu morcovi mici, mazare, porumb si fasole verde si un orez drept garnitura. Luca moare dupa orez, il mananca si crud cand ma apuc eu sa il spal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am inceput mesajul asta de vreo 2 zile dar nu-l mai editez ca nush ce timp am azi...

 

Norma asa este perioada de adaptare, mie mi se pare ca perfect normal pana acum. David al meu a fost un neadaptabil pana la sfarsitul gradinitei si cunosc bine problema. La prima gradinita nu s-a adaptat, plangea toata ziua acolo, nu manca, nu dormea. Era foarte trist si acasa, cum spunea cineva ceva de gradi, voia sa plecam... nici nu mai voia sa mearga pe drumul spre gradi, desi mergeam in alta parte, deci nasol, nu asa... la a doua a fost mai ok, mai plangea, mai voia... dar pana in ultima zi de gradinita imi spunea ca nu-i place si de ce trebuie sa mearga acolo, Probabil inceputul a fost neplacut, nu stiu.... incepuse sa scape pipi pe el, am fost si la psiholog cu el si mi-a zis sa schimb gradinita. Am cunostinte cu copiii care inca mai plang si au inceput din septembrie. Parerea mea este ca atata vreme cat se incadreaza in perioada de acomodare de 2-3 sapt, altii mai mult, nu trebuie sa ingrijorezi. Inca ceva, poate nu e bine sa vorbesti cu el prea mult despre gradi, poate e prea mult pt el, nu stiu... si eu imi dadusem seama ca din dorinta mea de a-i pune gradi in lumina pozitiva, ii vorbeam prea mult de asta si nu-i placea, am lasat-o mai moale si a fost mai ok...

 

Kytana as vrea sa-ti spun mai multe dar sa vad ce apuc: nu ai de ce sa te muti din cauza vecinilor, n-as face asa ceva niciodata, e drept ca te streseaza dar evita-i si nu-i baga in seama, atata vreme cat sunt chestii normale pt un copil, ei trebuie sa se schimbe. Si nici sa nu faci greseala sa-l limitezi pe Luca sa nu faca galagie, asa-s copiii si le ajuta la dezvoltare, nu e ok sa-i stresam sa nu faca galagie, asta e parerea mea. 

Eu am ceva impotriva vaccinarilor, am renuntat la tot ce este optional (la David am facut optionale si mi-a parut rau, mi se pare ca i-a afectat sistemul imunitar) insa nu am avut curaj sa renunt la cele obligatorii. V-am mai zis si am dat si linkuri, s-a dovedit legatura intre vaccinuri si autism, au recunoscut si producatorii si au platit si daune unor cazuri concrete. Gasesti pe net destule info.

 

Olivia si al meu sot mai face asa, nu are chef de iesit uneori si atunci nu ma mai consum si eu, la inceput ma suparam pe el apoi am inteles ca nu ajuta cu nimic, daca iese si nu se simte nici el bine iar nu e ok.

 

Norma o fi vreo viroza, raceala sau ceva la burtik, cam asa incepe, cu febra doar apoi se declanseaza. Insa la gradi am avut si 5 zile doar febra, fara altceva, apoi a trecut. Sanatate multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello gagici,

 

norma se pare ca e regula (din pacate) ca dupa 3 zile de cresa sase imbolnaveasca... asa patesc majoritatea..sper sa nu fie nimic grav...cu plansul e la fel, unii plang de la inceput, altii dupa cateva zile...am auzit si de plans noaptea, noi n-am patit-o, david doarme bine..rabdare si tutun, stii cum se zice :)

 

oli cum e maya? ati fost la control?

 

kyt imi pare rau ca intampinati atatea greutati..sper sa se rezolve cele ce tin de serviciu, acomodare, bani...voi sa fiti sanatosi! si noi ne descurcam foarte greu cu banii, avem rata, chirie, o gramada de facturi, mancare...si cat ne trebuie pentru david, mai ales pe medicamente am dat o caruta de bani...eu am luat salariu doar pe cateva zile din septembrie, deci luna asta e horror...la toti ni greu...m-am gandit ca ati avut curaj sa faceti al doilea copil, oare nu era mai ok dupa ce va stabileati undeva, se rezolva si situatia financiara? zic si io...

 

david de miercuri a inceput sa pape la cresa...miercuri putina supica, ieri o portie jumate!!! el dupa ce se trezea si bea lapticul incepea sa planga..si asa o tinea pana la cresa...de ieri nu mai plange!!!! il schimb, il imbrac, pregatim sacul si numa' ce-l vad la usa zicand "gata" (de plecare)...acolo scanceste cateva secunde chiar cand intra si mami pleaca...mi-au spus ca e "barbat", nu vrea mangaiat, pupat, in brate...sta pana-i trec "nervii", apoi se joaca.. de dormit doarme la cresa, fara probleme...ma bucur mult si sper sa fim pe drumul bun...

 

in alta ordine de idei sunt nervoasa de mor!!! am participat la un concurs pentru un post la o farmacie de spital...salariu mai mic, dar timp mai mult cu david, se lucreaza doar dimineata si we sunt libere...mi-am cautat cursurile, am imprumutat carti, am facut grile...am si lucrat si il am si pe david...si vine una si-mi sufla postul de sub nas!! fara loc de munca, tinerica, dar piloasa...la scris face 100p, eu fac 84..la practic intrebari doar despre munca in farmacie de spital (unde nici una dintre noi nu am lucrat), eu le fac logic, ea le face perfect...ca apoi, afara sa aflu ca e prietena buna cu o angajata de acolo..avusese probabil tot, doar sa citeasca ce-i zisese aia...sunt tare curioasa cate puncte ar fi facut fara sa aiba subiectele...chiar nu mai sunt posturi care se ocupa fara pile? ce dracu trebuia sa fac? mie mi s-a spus ca va fi corect examenul...sunt asa de ofticata, imi vine sa dau cu ele de pereti  [mai]

nu v-am zis nimic ca-s si superstitioasa si am vrut doar sa va dau vestea buna...cand colo...acuma toti imi zic ca nici o sansa sa intri in sistemul farmaciilor de stat fara pile... doar traim in Ro...

 

v-am pupat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca iar n-am mai scris de 2 zile si ati umplut forumul.

 

Mai, Gabitzule, mai, ce inteleapta esti tu! [flo2]  Mare dreptate ai! Viata e prea scurta si intr-adevar ei gandesc foooooooarte diferit fata de noi. Si cam da, era ceva ce mi-ar fi placut mie :)

Multumesc frumos de urari

Diseara plecam la munte. Sper sa reuseasca sa plece la timp de la serviciu, sa nu ajungem acolo la 12 noaptea.

 

Am fost miercuri la orl. Nu avea nimic la urechi. Doar o mica nu stiu ce cand i-a facut o timpanograma-timpanografie whatever si a zis ori sa-i mai fac aerosoli o sapt ori sa-o=i pun pivalone in nas 1 sapt si ii trece si ce are la urechi.

Si are multa multa ceara. i-a scos de 3 ori cu penseta si tot mai avea. Ne-a dat niste picaturi si sa mai vin cu ea sa o aspire dupa ce pun picaturile 3 zile, ca sa inmoaie bine ceara si sa nu o chinuie cu penseta.

ea oricum a fost exmeplara. Imi zicea ca mergem la dr si se uita dna dr la urechi, la nas, la gura :))) am pregatit-o bine inainte, sa nu avem discutii. Partea proasta a fost la plecare ca tot vroia la jucarii, cu toate ca eram pe alt etaj fata de pediatrie - unde stie ea ca sunt jucariile. Smechera fata! e bine ca asociaza doctorul cu o camera de jucarii si cu o doamna doctor care o gadila pe burtica si pe spate cu stetoscopul :)).

 

Miercuri mergem la homeopat sa vedem ce ne zice si acolo.

Intre timp am inceput sa-i dau Singulair, sper sa o ajute pe partea respiratorie - tre sa il ia toata iarna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, cum mai sunteti cu somnul?

Corina, ma bucur sa aud de David ca a inceput sa se adapteze. Imi pare rau ca nu ai reusit cu postul respectiv. Te cred si eu ca te-ai ofticat ca aia e paralela si a avut pile :(

 

Norma, Andrei cum e? A mai facut febra sau au aparut si alte simptome?

 

Ieri nu am mai putut pleca de la serv sa merg cu M la alergologie.Am trimis-o cu mama si m-am conversat cu doctora prin telefon cand a ajuns mama acolo. In principiu ce citisem si pe net: mancare proaspata, nu congelata, nu reincalzita, de evitat anumite alimente, din care unele cam nasol ca le consuma frecvent (pere, banane, citrice, leguminoase, fasole, cascaval, iaurt, branzeturi, peste, naut - ii mai dadaeam humus). Altele pe care oricum nu le consuma, deci nu ma stresez cu ele: alune, nuci, caju, soia, germeni de grau, zmeura, capsuni, mezeluri, sucuri, cacao, ciocolata) si mai erau dar pe astea le-am retinut...

 

Kytanutz, nasoala situatia. Nici nu stiu ce sa te sfatuiesc. Ma gandesc ca sipur pe el il platesc mai bine acolo decat l-ar plati in Romania - unde ar fi doar un proaspat absolvent, nu?

Tu ai ceva beneficii dupa ce nasti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina - ce ma bucur ca David se acomodează . Offf ce nasol cu interviurile aranjate...imi pare rau..e f frustrant.

 

Mirabela merci pt sfaturi. Sa vedem ce va fi de luni. Am avut o noapte cumplita. Cu febra, doar in brate a vrut sa doarma. Mă rog nu contează important e sa fie bine. E f stresat de cresa asta...tot imi spune ca nu merge.

Sper sa avem un weekend linistit.

Ati scris multe dar nu ma.pot concentra acum sa raspund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma & Oli, sanatate la bobocei!

 

Norma, ori e virus ori seamana cu sotul tau...

 

Oli, sa va simtiti bine si La multi ani fericiti impreuna, plini de intelegere, iubire si voie buna! Mergeti voi doi/3 sau 4?

 

Corina, imi pare rau de job. Mama a lucrat la personal la spital si cate am auzit... sa stii ca de obicei se stie al cui e postul, dinainte de a fi afisat. Si bineinteles ca nimeni nu-ti va spune ca postul e deja "dat", ci "totul e corect", right? Mare lucru nu cred sa se fi schimbat, de obicei se dadea postul pt ca era relatia cuiva, dar uneori si pt bani. Vezi si tu, poate te poti da bine pe langa cineva de la birouri, sa te invete. Va trebui sa intretii relatiile pt cd va apare alt post. Bafta multa, sper sa gasesti un job cu program mai lejer! La varsta asta a lor banii nu conteaza atat cat conteaza tpul petrecut impreuna, parerea mea. Bineinteles, daca se poate.

Ma bucur mult ca se adapteaza David la camin, Doamne ajuta sa continuie tot asa!

 

Ramona, sterge History din tel./ pc si apoi google comunitate.desprecopii.com si browse la subiectul nostru. Am auzit ca si asta e o solutie.

sau sa incerce cu alt browser- mozzila, google chrome, explorer- sa schimbe ce are. bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...