Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


Recommended Posts

  • Răspunsuri 733
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello mamicute,

Ce faceti? Eu la servici, tati 3 zile in delegatie si Andrei încă tușește la greu. Azi e prima zi in careva plâns după noi. Striga mami noi (sa rămân cu el si bunica) si tati deledata nu ( tati sa nu plece in delegatie). Mi s-a rupt sufletul.

In rest ce sa va zic vorbeste aproape tot, zice propozitii f lungi. Si ieri mi-a zis Mami aim a beibi (i am a baby). Avem o carticica in engleza din care i-am mai citit. E incredibil ce memorie are. Mai spune si unele culori in engleza pe care le-a invatat singur dintr-un joc pe tableta.

Păcat ca e asa vreme urata ca nu am idei ce sa fac cu el. La locuri de joaca nu pot merge, la copii in vizita nu putem, sa chemam la nou nu putem ....ca imi e frica sa nu imbolnavim alti copii.

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello.

 

Apropo de delegatii, nu stiu daca v-am zis ca si sotul e plecat 10 zile.Muuuult. :(

aseara Maya m-a intrebat "tati unde e?". I-am zis ca e plecat, ca nu vine acasa in seara astta, mai lipseste cateva seri si apoi vine la fetele lui. S-a intristat saracuta si zicea: nuuuu. Peste vreo juma de ora iar "tati unde e?" :)

L-am sunat pe sot si i-am dat-o la telefon. Apropo de ce ziceai tu Norma, am ramas amandoi surprinsi de cat de multe cuvinte stie sa lege. A intrebat-o tati ce face si ea a spus "Sunt aici, acasa, cu mami si cu Dani". Mi s-a parut wow felul in care a spus si "cu" si "si"... Ii povesteam unei colege de birou de dimi si se uita crucis la mine. Adevarul e ca nu ai cum sa te minunezi de asa ceva decat daca stii cam cum si cat vorbeste un copil de 2 ani, altfel i se pare ceva perfect normal.

Cand ajungem noi acasa seara ne pune sa-i punem Masha sau Noukie pe youtube si daca mai vede si altceva interesant in casutele din dreapta ne pune sa i le punem pe alea. Si aseara alesese nu stiu ce cantecel cu alfabetul si cuvinte in engleza si m-a surprins cum repeta si ea cuvintele cand apareau pe ecran si le spunea autorul: cat, elephant etc...Mai pe limba ei si cum intelegea ea, dar m-am mirat cand am auzit-o.

 

In rest ce sa va ma zic? Dani imi scoate peri albi pt ca nu vrea sa invete absolut deloc, si e clasa a 8-a. L-am dat la meditatii la romana si mate si nici acolo nu vrea sa invete, deja dupa 2 hh profesoara de romana nu mai vrea sa-l primeasca...., l-am luat la mine cat e sotul plecat, dar nu vrea sa mai asculte. Imi spune ca pe el nu-l intereseaza acum viitorul, el nu vrea sa se gandeasca la asta, el vrea doar sa se joace si sa stea pe afara cu prietenii (care sunt niste golani. S-a apucat de fumat, si nu de acum, de 1 an, vine numai la 11-12 noaptea acasa, uneori dimineata, duminica seara a ajuns la 11 si zicea ca a fost la politie cu niste baieti ca nu stiu cine i-a reclamat ca i-a furat telefonul....). E de groaza! Imi pierd rabdarea cu el, simt ca nu mai pot, chiar deloc sa nu constientizeze situatia in care este, ca are numai note de 2 si 3 la scoala, ca e ultimul an si trebuie sa termine scoala generala si sa intre la un liceu, ca facem eforturi pentru el, ca eu ii platesc meditatiile 800 lei pe luna si nu ma dau banii afara din casa....Mor cand il vad asa de nepasator!

duminica am vorbit cu profa de romana si mi-a zis ca a uitat si ea si Dani de bani, si nu i-a dat, sa-i aduca ora viitoare. Cand l-am intrebat pe Dani, mi-a zis ca i-a cheltuit, ca d-na ii trecuse la inceputul orei pe caiet ca au dat banii si daca l-ar fi intrebat data viitoare i-ar fi zis sa se uite pe caiet sa vada ca i-a dat. Am zis ca o iau razna! In primul rand ca i-a cheltuit, apoi ca vroia sa o pacaleasca pe dna....

Efectiv este un copil scapat din mana si care a apucat-o pe un drum total gresit. Maica-sa si maica-mea nu-l pot stapani/controla deloc. Doar eu ce mai am ceva influenta, dar mi-e greu...Mi-e greu pt ca sotul nu ma mai sustine, s-a saturat de el, nu mai vrea sa-l mai vada pe la noi...Pe de alta parte eu stiu ca numai daca il aduc la noi pot sa-l aduc cat de cat pe calea cea buna...si sunt intr-o situatie nasoala din cauza asta. credeti-ma ca nu mai am somn, sunt indispusa din cauza asta, ma cert cu sotul din cauza lui si din toate prostiile pt ca eu am gandul numai la ce ma fac cu copilul asta, ma enerveaza ca el nu ma sustine si nu are o atitudine de barbat/tata fata de el. Stiu ca nu e copilul lui, dar stie ca pentru mine e ca si copilul meu si pentru mine ar putea sa faca lucrurile astea. Mai ales ca i-am si spus cate griji imi fac si cat ma afecteaza situatia lui....Offf, hai ca am inceput cu una si si am deviat. Doar ca simteam nevoia sa ma descarc putin...

Acum profit ca e sotul plecat ca sa-l tin pe Dani la mine. Dar degeaba il tin 1 saptaman, pt ca apoi acasa o ia de la capat cu obiceiurile proaste: lectii nu, chiuleste, sta cu golanii pe afara si naiba stie ce fac, lipseste noptile de acasa...si are doar 13 ani :(

In vara l-am dus si la un psiholog, dar mi-a spus ca in cazurile de acest gen cel mai mult conteaza mediul in care sta...si daca la el acel mediu e cum e....Nu stiu cum sa fac sa-i bag mintile in cap. I-am spus ca imi iiau mainile de pe el, ca nu o sa mai vada haine, incaltaminte, telefon, vacante, nimic...lui pare ca nu ii pasa....:(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamicute,

 

Nu v-am mai scris din lipsa de timp si energie. Cursurile de germana imi scot sufletul si seara pic lata odata cu Luca. Maine avem si primul test. 

Aici vremea este... oribila! Furtuna, mai mult vant decat ploaie, dar am zis ca ma fac noua Mary Poppins daca continua asa, macar sa stiu si eu o treaba si sa scap de ruptul umbrelelor.

 

Luca a inceput sa repete cam toate cuvintele pe care le aude, sau mai bine zis care il intereseaza. Inca nu uneste 2 cuvinte, dar are timp. 

 

Corinuka, Ancuta, Norma, Gabi, Oli, va pup pe toate si sper ca sunteti bine! 

 

Oli, te cred ca te simti neputincioasa si nervoasa in acelasi timp. Din pacate anturajul e punctul forte la varsta aceea. Sper sa se lumineze cumva sa isi dea seama ca este in joc viitorul lui. Nu poate ajunge pe strada si va trebui cumva-necumva sa se intretina la un moment dat.

Sper sa revina dl Sotz repejor (sau sa treaca timpul repede mai bine zis)!

 

Norma, nici nu imi pot imagina cum va striga Andrei... Luca si in somn ma striga si ma topesc si mi se rupe inima atunci cand trebuie sa plec.

 

In weekend am fost la un flea market cu lucruri doar pt copilasi si am luat bouncer cu 10eur, body-uri cu 50 centi, pantofiori de piele cu 1.5 eur, lui Luca 2 polare cu 4 eur, carti muzicale cu 1 eur, si un playmat cu 3.5eur. Erau o groaza de chestii dar nu am apucat sa mai fac inca o data turul cum imi propusesem. Am inteles ca se mai face inca o data in aprilie, deci numai bine [:D]

V-as mai scrie dar vreau sa ma repet inca o data, la cat de ambitioasa sunt cred ca m-as desumfla sa nu fac macar 95% corect.

 

Aveti grija de voie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao Oli,

Oofff, imi pare rau sa aud ca asta e situatia cu nepotelul tau. Credeam ca sta cu voi.

Te inteleg, sa stii. Nu are cum sa nu-ti pese si anii astia sunt atat de periculosi si definitivi, ii traseaza viitorul. Dar relatia ta cu sotul e f importanta si ea, ideal e sa ajungi la sufletul lui si sa-l tragi de aceeasi parte a baricadei ca si tine, sa faceti front comun. Ca altfel- daca incerci sa-l ajuti pe nepot importiva sotului nu e bine, nici sanatos. Si cel mai dezavantajat e nepotul, eu cred ca simte.

Stii la ce ma gdeam? Nu cumva nu mai sta cu voi de cd s-a nascut Maya? Sau mereu a stat cu voi on & off? Ma gd daca nu se razvrateste intr-un fel, pt ca nu mai este el centrul atentiei (se simte abandonat poate?).

 

Chiar daca nu spune, ma gd ca il doare ca nu mai primeste atentia cuvenita si ca a fost “pasat” la persoane care nu il pot controla. Cum mai sa vina acasa la 11 noaptea? Sau sa lipseasca noaptea de acasa? La 13 ani? Nu ma gd ca lipseste/ e lipsit de respect pt mama si bunica, ma gd ca cine stie pe unde & cu cine umbla si la Doamne fereste in ce lucruri nasoale poate intra. Ca gashca face tonul, unde-s multi ideile proaste curg garla si se cred mai puternici. Inteleg ca sora ta are pb, dar mama ta? Nu poti incerca sa o convingi ca trebuie sa puna limite?

(sincer mi-e groaza de varsta asta, habar nu am cum tb vb cu el si cum se poate ajunge la sufletul si mintea lor, mai ales ca drumul ales e déjà gresit). Ce as face eu SIGUR: l-as arata afectiune cat de mult, kiar daca s-ar feri. Nu i-as da bani cash no way! Ca s-ar duce pe tzigari, eu nu accept asa ceva. Vrei sa mananci x? iti cumpar eu. La faza la care este cred ca degeaba dai bani. El are nevoie de cineva care sa stea cu el, sa vb si sa il ajute la teme, sa priceapa ceva. 8 mil. Pe luna pt pregatire? Wow, mult tare! – ma refer la nivelul la care este el acum… Nu se gasesc tutori? Poate un student ar cere mai putini bani, l-ar place mai mult pt ca e tanar si poate il atrage cumva. Si sigur s-ar descurca, uita-te dupa anunturi.

 

Vb si eu sa nu tac, dar chiar iti inteleg lupta interioara si pt el mai ales sper sa gasiti o solutie salvatoare.

Ai aflat de la sot de ce nu-l mai suporta in casa? Ce anume s-a intamplat? De ce si-a “luat mainile de pe el”? (he gave up on him)

 

Incearca sa gasesti metoda cea mai buna de a ajunge la inima sotului, asta e Solutia. Copiii simt abandonul si sufera, desi nu arata. Il inteleg f bine si pe sot, eu sunt o persoana radicala, daca cineva mi-a iesit din suflet e f f f greu sa o tolerez, desi uneori as vrea sa fiu indiferenta, pt ca de ajutat tot ajut la nevoie. Dar nu pot, ma consum si nu pot sa mai privesc cu drag ca inainte.  

 

In grea pozitie esti acum. Ma bucur ca ai scris, sper sa te sfatuiasca cineva bine.

 

Te pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana suuuuucccesssss maine la test. Sa ne anunti. Iti tinem pumnii.... Cce dragut ca repeta Luca tot dupa voi. Bravooooo Luke.

 

OLI - offffff prin ce treci. E incredibil la vârsta asta sa vina noaptea acasa sau chiar spre dimineata. Oare nu ar trebui sa îl duci la ceva activitati care sa ii ocupe timpul liber? La palatul copiilor sau cum se numeste .....sa facă un sport (judo, karate, unde te invata disciplină, inot ca sa isi consume energia......Cred ca se poate găsi ceva la vârsta asta care sa îl stimuleze in bine. Stiu e usor de dat sfaturi cand nu esti in situatia asta. Îmi pare rau ca sotul tau nu te mai susține. Cred ca ii e teama de influenta nefasta pe care ar putea sa o aibă asupra Mayei. Cred ca temerile lui sunt mai ample. Poate ii e frica ca vei aloca din timpul Mayei pt nepot . Oricum intr-un fel sau altul va trebui sa accepte situatia pentru ca din păcate se pare ca esti singura speranța a nepotului sa nu isi rateze viitorul. .

Pupici si noapte buna tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup dragelor. Poate am timp maine la serv sa raspund. Eu sunt racita cobza, ametita... si colac peste pupaza mi-a racit si M! Iar!!!! De-abia terminasem aerosolii de 1 sapt si azi ultimele pufuri de pivalone. S-a trezit de 10 ori pana acum ca nu poate sa respire. Am pus apa, aspirat cu urlete si i-am facut aerosolii cu flixotide. Chiar ca o iau razna daca imi face iar bronsiolita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu! Sanatate multa tie, Oli, dar mai ales lui Maya! Ce-aveti, dragelor, si tu ai fost bolnava in concediu! cam des... ia mananca tu frumos, diversificat si cantitati ok, baga portocale, banane, ceai din planta uscata nu praf cu lamaie stoarsa si miere. Si poate ia-ti cateva zile de boala si stai acasa, nu ai nevoie doar de medicamente, ci si de odihna. Poate sa stea si mama ta sa ajute cu Maya, dar pune-te si dormi. Sau ia gaza langa tine si trageti un pui de somn in plus.

 

Ceapa taiata la cap ati incercat? eu asta folosesc cd are nasul infundat.

 

Muuuulta sanatate, sper sa fie ceva usor si sa treaca rapid!

pupici sanatosi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...