Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


Recommended Posts

buna mamici,

 

oli nu mai repet ce au zis fetele...e clar ca e varsta si anturajul...nu stiu ce ai mai putea face in afara de a-l face sa constientizeze ce inseamna o casa, o familie...ii place pe strazi cu golanii, dar ce ar fi daca ar trebui sa stea doar acolo...eventual niste discutii gen povesti in care finalul sa difere in functie de calea pe care o apuca..sa realizeze singur ce/cum ar fi mai bine sa faca...altfel, Doamne fereste, sa nu pateasca ceva si sa trebuiasca sa invete din greseli...eu cred ca sotul tau e un om bun, v-ati ocupat atatia ani de dani...probabil si pe el il termina ca nu stie ce sa faca...si e barbat, astia nu simt ca noi cand e cineva din sangele nostru...sper sa gasiti o rezolvare..

o pupam pe maya,sanatate!

 

eu, ca tine, o iau pe aratura...david are (iar) otita...ori nu a scapat de ea...are la activ, din 15 sept incoace un zinnat, un amoksiklav si un augmentin, n-shpe picaturi in nas si siropuri si imunostimulatoare...

ieri cand l-am luat de la cresa plangea si vroia nani, pedrum spre casa a vomat de la plans+muci, apoi a dormit pana la 18,30...cand s-a trezit avea 39,2...i-am dat antitermice, iar azi am fost la dr...acuma luam klacid, probiotice in continuare, nurofen ca antiinflamator, aerosoli cu ser+ACC (tuseste pana vomeaza)...ii dau ceai de cimbrisor, ii curat nasul si sunt foarte necajita...mi mila de el, geme prin somn, nu poate respira, se ineaca...nu am voie sa-l duc la cresa...mi-a zis sama gandesc serios sa renunt la cresa pana la primavara ca organismul lui e prea incercat...nu stiu cum as putea face asta..

dani ma enerveaza, tot timpul imi reproseaza ca de ce nu am mai stat un an acasa cu david, ca nu trecea prin atatea boli, ca altele de ce fac asta...nu conteaza ca noi ne-am gandit ca e mai bine pentru david, sa fie cu alti copii, ca nu era legal, ca avea dosar de handicap...eu sunt de vina pentru tot..

azi am stat cu el acasa, am anuntat la serviciu ca nu am ce face...

 

scuze ca m-am intins..

va pup

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 733
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multa multa sanatate Oli pentru Maya, Corinuka pentru Daviducu. Mi-e asa mila de pitici cand imi povestiti. Din pacate eu nu am mare experienta si la sfaturi nu ma pricep. Eu ma bucur ca sunt printre voi si ca am de la cine invata si eu [flo]

 

Testul a fost okay, maine primesc rezultatele. Pe drumul spre casa am venit cu o fata pe care eu o consider cea mai buna din grupa si nush cum vorbeam de una alta si ea imi zice ca ii pare rau ca nu voi termina odata cu ei pentru ca eu sunt cea mai buna din grupa  [:-)))] Eu, care nu suport germana, eu care am zis ca nu o voi invata niciodata. M-a bufnit rasul in sinea mea, dar i-am zis ca sunt multe persoane care se straduiesc si nu pot sa imi asum titlul. 

 

Diseara iau o ceapa in camera si mai fac testul o data. Intrebare de alta natura, cand au mucisori pe gat, pe care nu stiu nici sa ii inghita, nici sa ii scoata si mai mult se ineaca cu ei, voi ce faceti? Am saptamana viitoare drum cu el la pedi sa ii luam sange si o intreb atunci si pe doctorita ce si cum.

 

Fug ca ma doare capul de innebunesc, cred ca m-am procopsit si eu de la Luca. Am gasit niste suc de catina la DM si bag en-gross. App de cand sunt aici am incercat si eu scutecele de la Rossman (tot un fel de DM) si tare bune mai sunt si nu miros urat ca Pampers.

 

Va [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau Kytana felicitari pt aprecierile colegei tale. Înseamnă ca esti buna cu adevărat. Niciodată nubam inteles de ce te tot subapreciezi cand esti talentata in atatea domenii. Nu prea ai ce face cu secretiile din gat. Se mai duc la aspirat ca îi tragi in nas cu aspiratorul. Noi cand îl aspiram tușește mult si vin in nas secretiole. Le mai elimina prin scaun.

 

Corina îmi pare rau ca treci prin atatea boli cu David si ca nu ai susținerea sotului. Si eu gandesc ca tine ca nu as face dosar cu boli pt Andrei ca sa mai stau acasa ca nu stii niciodată ce urmări sunt. Si eu chiar cred ca e benefica integrarea copilului la cresa dar într-adevăr primele luni e groaznic sa îl vezi tot bolnav. Stii ca iti da medical doctorul copilului nu? Ai dreptul la 45 zile de medical pe an de la pediatru. SĂNĂTATE MULTA SI RAPID SA VA PUNEȚI PE PICIOARE.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Kyt pentru test! Sunt groaznici mucii...eu mor cand ii aud in gat si nush cum sa-i scot...cum facem aerosoli au inceput sa curga, insa unii harcaie in gat si fac rau, ii vine sa verse sau tuseste..

Norma stiu ca pot lua medical, dar nu e cazul momentan..legal am cateva zile de concediu pe perioada lucrata anul asta, sa-mi ia din alea...am zis ca mi jena sa iau medical deja...maine sta dani cu el, in we sunt libera, luni vine mami...o sa imi si CM daca va fi cazul :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, multa sanatate si voua! pare ca David e pe drumul normal al inceputului de colectivitate. Pacat ca va aruncati cuvinte grele, incearca sa vb cu sotul si sa-i explici ca te dor acuzatiile astea. Doar amandoi ii vreti binele, nu are rost sa va intoarceti unul impotriva celuilalt. Parerea mea e ca de pe la 1.5 ani copiii simt nevoia de colectivitate, sa nu ai dubii ca ai gresit.

 

pt ca zilele trecute am citit un subiect mai vechi despre al 3lea an de stat acasa, am inteles ce tu si Norma ati mentionat aici. Dar nu vad de ce ati fi facut asa ceva, doar pt niste amarati de bani sa minti ca e copilul cu dezabilitati? In veci nu as face asta, de teama ca atrag raul in primul rand. Stiu ca nu e usor, dar varianta de a sta acasa fara plata e singura solutie pe care o vad eu in cazul in care nu este alt ajutor. Cel mai "usor" ar fi sa lucreze parintii in schimburi diferite; Corina, cred ca voua v-ar prinde f bine asta, sotul tau ar invata sa te respecte mai mult  [flo2]  [flo2]  [flo2] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oli, din ce ai scris acum se schimba situatia.

Cum mai sa minta, sa spuna ca e sanatos si sa fie racit? Cum sa se certe cu mama ta/ bunica-sa si sa tipe de fata cu Maya? si am inteles corect, da in mama ta?

 

ori sunt eu fara sentimente, ori sunt doar egoista, dar in caz ca asa se intampla, i-as interzice sa mai vina pe la mine in conditiile astea. I-as spune "uita Dani, te iubesc, imi pasa f mult de tine etc... , dar in casa mea si a lui X (am uitat cum il cheama pe sot, scuze) avem niste reguli: nu mintim si ne tratam cu respect. Daca vrei sa ne respecti pe noi & sa respecti regulile casei, esti binevenit aici. "

 

si gata!

 

in primul si-n primul rand, tb sa inteleaga ca Maya e mica, imunitatea ei e in formare, si daca inceputul e periclitat, pe viitor poate avea probleme mari (poti exagera putin aici, oricum treaba e serioasa!)

adica lui nu-i pasa ca e racit, sta cu golanii cine stie pe unde, fumeaza, doarme aiurea, nu se trateaza, si vine la voi si o imbolnaveste pe Maya???? pai ce mesaj ii transmite ei? si ce respect va arata voua?

 

fara nici o jena, in locul tau i-as spune imediat ce vad ca tuseste etc. "vad ca nu te simti bine, uite, Maya abia si-a revenit, inca e f sensibila, te rog sa ne scuzi, dar tb sa pleci la mamaia. Putem vbi la telefon." si il duci la usa.

nu se poate sa o imbolnaveasca pe ea! gandeste-te, nu il poti controla 100%, nu sta cu voi si eu cred ca daca stabilesti niste reguli si te tii de ele, va intelege si le va respecta. cred asta din tot sufletul. Si mai cred ca iti e teama sa ii spui regulile, nu cumva sa se supere, sa plece si sa nu mai asculte de tine, sa nu-l mai poti ajuta.

Dar tu tb sa intelegi ca prea mult nu il poti ajuta oricum... fii realista.

 

inca e copil, inca are nevoie de reguli. va sti ca acasa la el... se comporta cum i se permite, dar acasa la voi tb sa fie altfel.

si nici eu nu suport sa il las pe Stef sa asiste la certuri, voci ridicate. Daca ne mai luam uneori la hartza, cum ridicam vocea, cum S vine si incepe "suiie, suiie" (adica sorry, sa zicem sorry, si e afectat). Dar de tipat/ lovit nici nu se pune problema.

 

acum... nu stiu, poate am vb prea mult si prea prost. dar e parerea mea, o citesti sau nu, nu vreau sa ma bag. Spun doar parerea mea. Ma doare ca te macina asa tare, nu e sanatos pt tine dar te inteleg. Totusi, Maya e prioritatea nu pt ca de el nu-ti pasa, ci pt ca ea e mica, e tot bolnava, sufera, nu se poate apara, voi, parintii ei, tb sa triati ce e in jur si sa faceti sa-i fie bine.

 

pupici si-o imbratisare calda! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello girls,

 

Gabi mie mi-a trecut prin cap sa stau 3 ani dar in nici un caz pe caz de boala a lui Andrei pt ca nu e corect fata de el desi mai nou poti sta pt chestii usoare cum ar fi bronsite, picior plat etc. Dar gândirea mea a fost asa : Daca vrea sa devina aviator si nu va putea pt ca eu am vrut sa stau acasa încă un an cu el. Deci eu am analizat doar posibilitățile de a sta acasa pana la trei ani si mi-am dat seama ca nu am niciuna legala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...