Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


Recommended Posts

Hello dragelor,

 

Ma bucur ca David si Andrei sunt mai bine. Noi suntem de aseara acasa. Si M e mai bine, dar inca mai haraie, tuseste f rau, ceea ce e bine pt ca se aude cum rupe si dra a zis ca e bine ca se curata plamanii. Muci nu a avut si nu are, cel putin nu innas. Sunt toti in gat si piept.

Gabi, crede-ma ca si pe mine ma apuca disperarea, cand o vad cat de bolnavicioasa e. Clar ea scum e praf cu imunitatea dupa atatea saptamani de boala (din august) si orice virus il culege. Alergiile ei favorizeaza situstia asta din pacate. Toti doctorii cu care am vorbit mi-au zis ca nu am ce-i face si ca dupa 6-7 ani va fi bine. Ha! Sa ma apuce si mai rau disperarea!

Cea mai nasoala situatie e ca mi-e groaza de cate medicamente bag in ea si sper sa nu o afecteze asta pe viitor.

Urmatoarea parte nasoala e ca parca muncesc numai pentru spitale si medicamente :( 2 zile la privat ne-au uscat de 1850 lei. Ingrozitor de scump si nu stiu ce-om face daca o tinem tot asa. La Grigore nu o mai duc ever dupa cum au traumatizat-o acolo. Si acum imi aduc aminte cum urla saraca isteric: mami, hai acasa! Si dadea din maini si picioare de nici macar eu nu puteam sa o calmez. Sper sa nu mai ajungem prin spitale, dar nici macar eu nu cred asta dupa istoricul nostru de anul asta.

Acum sper sa nu racesc si eu, cum am facut mereu de am luat racelile Mayei. Ma simt foarte slabita, obosita....suparata. Pana si doamna de la ghiseu de la Cec, care ma cunoaste de 10 ani s-a speriat azi cand m-a vazut si m-a intrebat ce am patit, ca nu m-a vazut niciodata asa suparata, mereu eram cu zambetul pe buze... Am obosit! Efectiv am obosit, si cu Maya si cu Dani si cu tot...

Si inca nu am timp de odihna. Toata noaptea facem tratamente cu pufuri: la 22, 2, 6, 6.20 + antibioticul la 6. Macar bine ca ii fac pufuri si terminam repede, nu stam dupa aerosoli...

Nu mai scriu ca parca ma afund si mai tare in butoi. Somn usor si sanatate!

Ps: Gabi, cum e spatele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 733
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Offff Oli draga ce rau îmi pare că sunteti in situația asta. Nici nu știu ce sa zic. Trebuie sa te odihnesti cumva, sa dormi o zi intrega si altcineva sa se ocupe de Maya. Evident după ce o pui pe picioare pe Maya. Pt ca nu ajuti deloc daca te imbolnavesti si tu Andrei a dormit oana la 5.30 in patut dar acum e cu mine in pat sa încerc sa il fac sa doarmă mai mult. Sotul e in living racit di as vrea sa doarmă măcar el mai mult sa se faca bine repede ca nu e f usor cu doi bolnavi în cada. Eu măcar am stat acasa saotamana asta si am dormit la prânz. Sunt obosita dar nu fff tare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

David parca e mai rau "" mi-a zis la orl sa-i pun tobradex pic si e mai infundat si mai mucos...tuse productiva iar, ii dau eurespal si ambroxol..azi am citit mult despre salina, aparate saline, tratamente homeopate, etc..exista ceva care sa ne ajute sa nu ajungem la operatie??

As face tot ce e necesar...din septembrie copilul asta nu mai respira bine si e plin de muci! Totusi are 2 ani! Din ce am citit operatiile se fac dupa 3 ani, chiar 7 pentru ca exista risc de recidiva...dar ca toma, ma gandesc ca daca nu-s de operat? Daca se poate face ceva? Dr la care am fost e f bun, dar e chirurg si astia taie...am auzit de orl-isti care au recomandat un tratament inainte..multi spuneau ca tot la operatie au ajuns...dar unii au scapat fara! nu stiu daca are vreo logica ce spun, dar o iau pe campii..speram ca tobradexul va fi ok, insa e mai rau..inainte dormea aproape bine si nu avea muci decat seara, acum e infundat nonstop..chiar nush ce mai pot face

Oli putere multa si sanatate!!! Te inteleg perfect insa nu stiu ce sa-ti spun..am vrut sa te sun, dar nu stiu ce iti pot spune...sunt langa tine, ma rog pentru voi si sa ai suficienta forta sa faci fata la tot! Te pup cu drag!

Va pup mamici si bobocei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina de ce nu pui toate întrebările astea care te frământă doctorului? Poate iti spune din experienta lui daca se refac, daca nu mai poti astepta..... Eu cred ca as cere încă o opinie la un alt medic măcar asa sa vad ce spune si altcineva dar fara sa ii spun ce a sugerat primul medic. Eu ti-am scris mainaus ca si mie mi s-a apua la fel cand eram mica sa mă opereze ai mei dar nu au făcut -o si nu am avut probleme niciodată dar făceam cand eram mica des otita. Aproape de cate ori mergeam la mareaceam otita de la o anumita varsta a încetat problema fara sa fac nimic. Evident nu e o reteta universal valabila. Eu in general cand mi se sugerează o operatie sau o procedura mai complicata intreb medicul cevar recomanda cu adevărat fiicei lui care ar fi in aceeasi situatie ca mine sau când nu sunt convinsa ca e recomandarea buna merg la doi medici. Caută pe net încă un medic orl-ist bun, poate unul tânăr mai umblat la congrese internaționale unde se discuta metode noi de tratare a polipilor - e doar o sugestie ca poate vorbesc prostii dar daca ti-ar zice doi medici acelasi lucru poate ai fi mai impacata. Eu sunt treaza la ora asta ca s-a cam scâncit prin somn Andrei si de cate ori ma duc sa vad ce are e cu mâinile la urechi. Nu stiu daca il doare sau nu pt ca ziua daca il întreb zice ca nu îl doare nimic dar zice asa de frica sa nu mergem la medic. Sper sa scapam odata de problema asta si cu bine. Dar si-a revenit f bine ca atare . Ieri a dansat, a recitat melc nelc ...si rica nu stia sa zica rau, rățușcă, ramurica.....a cântat la microfon, am fost afara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare mamici si bobocei,

dragelor, nici nu stiu ce sa va spun... mi s-a ridicat tot parul de pe mine citind prin cate treceti. brrr!

 

OLI, neaparat trebuie sa te odihnesti! nu amana, oboseala e printre cei mai urati factori! cand am fost extenuata au navalit toate peste mine si greu m-am pus pe picioare. consider-o o investitie, pur si simplu trateaza-te ca si cum ai fi bolnava la pat. ia-ti liber de la servici, cateva zile si odihneste-te. eventual mergi la mama ta acasa si dormi. fa asta macar cate jumate de zi cateva zile; ia si citeste ceva, mergi si plimba-te singura, dormi. Daca tu pici atunci nimeni nu mai poate face ceva cu eficacitate. stii ca tu esti coloana vertebrala acolo, da???  [flo2]

 

Norma, ma bucur ca tu te odihnesti printre picaturi.

 

Corina, tu cum te descurci?

 

fetelor, sa se refaca boboceii bine-bine si sa va reveniti la un program normal. Doamne ajuta!

 

eu cu spatele sunt inspre bine acum. am mers joi la fizio, mi-a zis ca am si o vertebra herniata. mi-a spus ce sa fac si mai ales sa NU fac.

dupa amiaza am mers la masaj. Fetelor, fenomenal ce mi-a facut terapista! (aici fac colegiu nu stiu cati ani, nu oricine poate face masaj) Mi-a facut un masaj f lent si mai mult cu un deget, nu stiu sa explic. ceva pt tesutul de sub piele. dupa 45 minute de masaj, mi-a zis sa ma imbrac si sa vedem cum ma simt, ce sa-mi mai faca.

 

fetelor, am inceput sa plang!!! stateam dreapta, durerea atunci cd stau in picioare & cd merg  a disparut complet! si mergeam normal, mai repede, nu taraindu-ma. am imbratisat-o pe tipa si i-am zis ca ma simt iar ca un om normal. pur si simplu simt ca zbor acum!

 

inca nu pot sa ma aplec, dar sunt mai flexibila putin. durera o mai am doar cd ma ridic/asez, si doare o portiune mult mai mica. e fenomenal! deci dupa 12 zile de durere crunta am simtit ca mi-a salvat viata, si nu exagerez.

acum simt ca ma vindec zilnic, probabil unde am scapat de durerea aia mi se detensioneaza corpul si avand grija cum fac miscarile, ma refac incet-incet.

N-as fi crezut in veci ca o sesiune de masaj poate schimba viata cuiva, dar acum sunt marturie vie! Bineinteles, daca e cineva potrivit...

vineri cu cine ma intalneam la munca incepeam sa povestesc si sa le recomand tipa, absolut fenomenala!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce vesti bune Gabi. Mă bucur ca esti mai bine. Ai grija de tine La multi ani cu întârziere pt ieri. Sa fii sănătoasă, fercita si iubita.

Eu mâine încep jobul. Sunt curioasa cum doarme Andrei in noaptea asta. Pare ca si-a revenit bine. Cere mâncare de mă uimeste . Chiar vroiam sa va intreb copilasii vostri au burtica? Eu am tot întrebat diversi pediatri si ziceau ca asa numită burtica de somalez începe sa dispară după doi ani cand organele interne se aseaza. La Andrei încă e tot asa o burtica proeminenta. Poate ar trebui un ecograf dar imi e groaza sa il mai port pe la medici.

Noapte buna si linistita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, trmite-mi-o si mie pe tipa cu masajul! :))) la multi ani! ma bucur ca esti mai bine si te-a pus pe picioare.

Ieri ne-am trezit la 6 sa-i dacem traramentul, apoi ne-am imbracat si am plecat la tara la taica-miu. Era si ziua lui, ii cumparasem niste haine si cizme pt iarna, am luat si tort. Trebuia sa schimbam si cauciucurile de iarna. A fost tata asa de bucuros ca a vazut-o pe Maya. Si ea s-a jucat intruna cu el. La plecare a fost show! Incepuse sa planga ca sa se urce si tataie in masina! Plangea dupa el sa vina cu noi!

Azi dimineata iar m-am trezit devreme, am fost cu mama la piata sa ia varza pt murat. Am luat si eu fructe si legume si iar am luat catina. M-am munciy toata ziua sa o aleg, plus mancare, adormit copilul, supt ca la balamuc (v-am zis ca in spital a stat NUMAI la san? Nici dupa cr am nascut nu m-au usturat sfarcurile ca acum! De-abia acum o adorm si eu pe M si m-am pus in pat. Sunt rupta! Maine iar devreme in picioare ca la 8 trebuie sa fim la ctrl la spital.

Gabi, ar fi ideal ce zici tu cu odihna, dar nu mai am cum! Saptamana trecuta am avut medical cu M, luna trecuta iar medical cu pneumonia ei...deja i-am cam disperat cu medicalele mele. M nu pot spune ca e mai bine. Niciodata nu i-a trecut asa greu. Inca haraie si se simte la mana haraitul din plamani. Dar macar respira bine, nu sacadat. Maine ar fi trebuit sa ne reduca tratamentul, de la 4h la 6 sau 8. Nu cred ca il reduce, ca e la fel ca vineri. Nenorocita viroza!

Norma, Corina, sa aveti o noapte linistita si sa doarma bine puiutii.

Gabi, by the way, da, s-au strans banii.

 

Pupicei. Noapte buna si o saptamana mai buna sa avem!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...