Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


Recommended Posts

  • Răspunsuri 733
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello

Am fost la Dr Mihutiu la orl. Oauuuu ce medic. Mi-a plăcut f mult. Mi-a explicat tot ce trebuia sa stiu si desi aveam multe întrebări la sfârsit nu am avut ce sa întreb. E ok dar a zis ca doua săptămâni sa nu îl duc la cresa sa scăpăm de muci si sa il mai vadă peste două săptămâni.

Andrei a fost incredibil de cuminte. Nici un sunet nu a scos si a fost ffff cooperant.

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand a renuntat la patut (adica pe la 2, 3  ani) i-am cumparat un patut de lemn de 150 cm. si a dormit inca 3 luni in camera cu mine, apoi l-am pregatit din vreme ca sufrageria este camera mare, frumoasa , aerata... prima seara l-am pupat , am zis povesti , am inchis becul si gata... am ramas si eu uimita cat de usor s-a acomodat. Era de 6 luni in camera pana sa o nasc pe Naty, nu am vrut sa se simpta alungat din camera la sosirea fetitei. Daca vrei sa doarma sigur ar cam trebui sa te grabesti, eventual sa doarma cu sotul tau dar sa nu faci schimbarea  chiar cad vine fetita, o sa se simta abandonat... fiecare copil e diferit, vezi si tu cum le coordonezi in asa fel sa fie bine pt. toti.

 

Norma - ma bucur ca ai dat peste un doctor cooperant iar Andrei a fost cuminte la consultatie, se vede treaba ca si ei cresc, simt cand un medic este placut iar mami multumita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona - ai niste copii f cuminti si înțelegători. Bravo.

Felicitari pt rezultatele la examene.

Abia astept sa ii luam si noi pătuț masina (asa m-am gândit eu). Dar pana încape in pătuț mai stăm ca sigur va pica din pat. Are stilul de a se ridica brusc din somn in fund cand ceva nu ii convine si cred ca ar pica peste bara de protectie a patului.

Nu mai plânge nici la aspirat. E incredibil cum cresc si inteleg ca trebuie sa facem unele chestii. Dar pune conditii: Nu plânge daca oi punem desene cand îl aspiram. Ooooo ce ne-am executat....doar sa nu mai planga.

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici!

 

 

Nu am mai apucat sa va mai scriu. Am avut probleme cu Iustin in sensul ca am descoperit ca are dermatita atopica (era o banuiala de mai de mult, de fapt..). I-a aparut o eczema pe o glezna care a luat proportii si care l-a deranjat ingrozitor de tare ( se scarpina cu furie mai ales noaptea). Eu am fost disperata si am cautat sa ajung cu el la cei mai buni medici pt ca, din pacate, la noi daca te duci la 5 medici primesti 5 diagnosticuri diferite si 5 tratamente diferite [bang] [bang]  Pana la urma am aflat de dl prof. dr. Nedelcu si am mers  la cabinetul dansului. Ne-a confirmat ca e dermatita atopica,dar ca asta nu ii impiedica in vreun fel dezvoltarea fizica si psihica, ne-a spus ca majoritatea cazurilor dispar/se atenueaza considerabil in jurul pubertatii si multe altele..

 

Urmeaza sa ii facem si niste analize sa vedem daca este vreo alergie si la ceva din mancare; trecem pe sapunuri/detergenti speciali pt piele f sensibila...ce mai..un alt regim de viata...

 

Inca sunt sub impresia a ceea ce am trait de vreo saptamana incoace...m-am stresat f tare, m-am infuriat iar si iar si iar pe sistemul medical de tot rasul de la noi...m-am obisnuit cu ideea...Pustiul e bine, in afara de mancarimea teribila pe care a avut-o, nu a avut nimic altceva;  e energic, activ, imita tot (inclusiv cuvintele le poceste si se chinuie sa vb cu noi :))

Colac peste pupaza, Matei mi-a facut puroi in gat si a stat acasa toata sapt (cu febra, dureri de cap, gat - tot tacamul)

 

La munca e stresul de pe lume, dar mergem inainte...

 

Nu mai stiu, parca Mirabela avea probl cu unul din baieti tot cu dermatita, daca nu ma insel..M-ar ajuta sa aflu mai multe de la mamici care au trecut/trec prin asta...Oli, parca si Maya are un teren mai atopic, nu?

 

E ironic pt ca eu aveam impresia ca le stiu/am trecut prin toate cu primul si ca nimic nu ma va surprinde..dar, se pare ca nu e asa...

 

Sper ca sunteti bine cu toti si copilasii sunt ok!

Va imbratisez si sper sa mai intru (maine lucrez, dar apoi am niste zile libere....)!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va zic ca i-am luat doua creme din gama Deuteria, la recom dr Nedelcu, una de corp si una de fata (pe care am dat o caruta de bani-aproape 250 ron!!), dar care sunt foarte bune si chiar se vede/simte ca ii fac bine pielii. Sper doar sa nu mai avem prea curand (pt ca de avut cica e f posibil sa mai aiba in viitor) un episod asa urat ...

 

Mai nou nu prea vrea sa mai manance decat cateva feluri de mancare (mai exact ciorbita cat mai acra, piure de cartofi/legume...si cam atat + carnita de rigoare...) Probabil e un episod...pediatra zice sa il lasam ca isi revine...oricum pe cantar are 14.800 kg. deci nu e chiar un schilod...Ah, daca i-as da numai paine, nu ar mai vrea altceva [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, si M a avut dermatita atopica cand era mica. Ea are si teren atopic si intoleranta la histamina, deci un cumul de factori care produc bube, iritatii etc...

Dermatita la M a aparut la 6 luni dupa ce i-am dat avocado. Era o zona mai aspra pe picior si putin pe burta. O spal numai cu Bioderma Atoderm, la Farmacia Tei costa 50 lei ditamai sticla care ma tine 6 luni. Pt corp i-am luat tot din gama Bioderma Atoderm dar am dat-o doar local si i-a trecut. Nu am agreat niciodata ideea de a o da cu creme pe tot corpul. Am preferat sa-i las pielea sa respire. Nici un sfert nu am consumat din ditamai recipientul de crema luat acum 1 an jumate.

A avut o perioada cand ii aparusera cateva pete pe fundulet (acum vreun an). Doctorita a zis ca e tot dermatita. O spalam cu Bubchen la fund. Imi dadea o crema cu cortizon dupa care ii trecea a doua zi, dar in timp aparea iar iritatia si nu ma incanta sa o tot dau cu crema aceea. De cand am renuntat la Bubchen si o spal cu Dove la fund nu i-a mai aparut. Stiu, e ironic, adica atunci cand o spalam cu un sapun special de copii ii aparea iritatia....

 

Concluzia e ca la noi nu a fost dermatita de contact. Toate alergiile si sensibilitatile ei au aparut in urma consumului de mancare solida. Din nou, ironic daca stai sa te gandesti cata grija am avut si am sa manance sanatos. Vorba ceea, copil care in viata lui nu a gustat mezeluri, ciocolata, sucuri, pufuleti, chipsuri sau mai stiu eu ce "junk food"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dreagele mele,

Mai aveam putin si trebuia sa va zic Sarbatori Fericite! Am aproape 2 luni de cand nu am mai intrat, laptopul de acasa nu l-am deschis cam o luna dupa ce am inceput serviciul. Unde sunt timpurile alea cand dormeam la pranz, cand ma uitam la filme in timp ce dormea Paul??? Fuse fuse si se duse. In primele zile de munca, pe la ora 14,00 ma apuca un sooooomn, normal, ca eu acasa la ora aia (cat dormea Paul) intram in pauza, somn, film, citeam; se mai intampla si sa fac treaba dar incercam sa ma respect, ca ma munceam restul zilei destul.

Una peste alta, Paul e bine, 12 kg (categoria musca), 8 dinti si 4 masele, asteptam caninii, inca are scutec, vorbeste stalcit, repeta mult dupa noi, intelege 100% dar face numai cat si cand vrea. Va suna cunoscut, nu?

Dimineata cand il duc la mama e musai sa sune el la interfon si dupa ce mama ne da drumul imediat ce intra pe usa din bloc striga: kikaaaaaaaa kikaaaaaa, mama coboara si il ia de la jumatatea drumului. Avem si dimineti cand nu vrea sa ramana dar ii trece repede.

DIn fericire nu am avut mari problem de sanatate. Acum 3 sapt am fost la Oradea si cu o seara inainte de a pleca a vomitat, a facut febra si apoi pe drum ne-a tinut tot in vomitat,nu mai aveam nici eu si nici ele haine de schimb. Chiar luam in calcul ideea sa ma opresc undeva in drum spre Suceava la un spital dar pana la urma am "fortat cumva" si am ajuns acasa cu bine si apoi incet cu incet si-a revenit. Nu era el gras oricum dar dupa episodul asta era ca o vrabiuta , slab si pricajit. Acum e mult mai bine. Din pacate are cateva preferinte la mancare si unele pe care nu vrea sa le incerce. Iar din pacate, pentru ca nu a prea luat medicamente, nu e obisnuit cu ele, dimineata vit D3 I-o pun pe biscuite, fara sa vada, altfel nu accepta. Daca e racit trebuie sa ii dau cu forta sirop.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...