Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

am cumparat acvariu utilat complet, cu filtru , incalzitor, pompa  .

Am mai cumparat si o pompa externa pe care o pun doar pt efectul de bule pe lungimea acvariului ( am atasat un furtun gaurit).

 

Nu am aspirator, ma gandeam ca scot cu furtunul mizeria.

Despre melci stiu ca se inmultesc repede si mananca flora.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Papanash, felicitari! Eu am avut acvariu cu pesti de apa dulce de prin cl a 7a pana am plecat la facultate!

 

spun si eu atentie cu melcii, iti rod si plantele. Iti trebuie o razuitoare pt geam, pt alge.

 

si nu il aseza in plina lumina naturala, vei avea de furca cu algele, cresc cand dau se doare... Ca din apa:) si nu mai vezi nimic prin geam in 2 zile

 

succes mult!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

l-am asezat pe hol, nu are lumina naturala. Am de gand sa cumpar folie neagra sa lipesc pe geamul din spate, contrastul de culoare arata f bine.

Deocamdata nu am nici un melc, sper nici sa nu apara.

Am solutie pt plante , mancare solida pt weekend ( sa ajunga pt cateva zile in care nu suntem acasa).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

In concediu trebuie sa le fie asigurata hrana de catre altcineva.

In plus, un acvariu mic fara filtru necesita si curatenie generala mai des.

 

Acvariu mic eu pot recomanda Beta-kit, se gaseste la magazinele de specialitate, e un acvariu mic, de cca 2 l, in care cumperi un Beta-splendens.

 

Uite ce am avut si noi, pe langa acvariul mare:

 

 

 

 

 

 

post-12863-0-94722200-1428561462_thumb.jpg

post-12863-0-90651400-1428561472.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa iau un acvariu mic, pentru doi 4 pesti, vreo 3 L de apa. Aveti asa ceva? Ideea e ca nu cred ca intra toate "aparaturile" despre care ati povestit. Pe de alta parte, ce ma fac atunci cand plec o saptamana doua in concediu fara aceste "aparaturi"?

 

3 litri de apa intra intr-un bol mic.

acvariul pus de sziv in poze are capacitatea de 2 l, e mic, potrivit pentru un peste betta micut.

uite un model de acvariu dotat cu sistem de iluminare si de filtrare apa, cu capacitatea de 6,6 l

http://www.zoomania.ro/index.php/pesti-acvaristica/acvarii/acvariu-hailea-fc200-2-6-6-l.html

sau, pentru peste betta, uite alt model, 

http://www.zoomania.ro/index.php/pesti-acvaristica/acvarii/acvariu-mini-2-5-l.html

pestii betta au marele avantaj ca pot fi tinuti in acvarii sau boluri, fara sistem de iluminare, filtrare si oxigenare a apei, acesti pesti respira la suprafata apei. sunt insa pesti betta care nu pot fi tinuti decat singuri in recipient, daca pui 2 sau mai multi in acelasi vas, se bat pana se omoara.

eu am un peste betta, initial am avut set ca in pozele lui sziv, cand a crescut pestele parea ca nu are suficient spatiu si am cumparat un bol mare de sticla (are capacitatea de 10 litri apa), e foarte ok acum. ii schimb apa si curat bolul o data pe saptamana (insa pun in apa 5 ml dintr-o solutie speciala, pentru claritatea apei si anihilarea amoniacului pe care il secreta pestele prin mucusul eliminat)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Multumesc frumos pentru raspunsuri, Sziv si Corina! Se pare ca pestii beta sunt exact ce imi trebuie mie :) Mi-ar trebui totusi doi, unul pentru fiecare copil. Poate iau doua acvarii mici

 

nu e obligatoriu sa iei doua acvarii mici. sunt pesti betta care n-au nici-o treaba unii cu altii daca sunt mai mult de 2 in acelasi vas. masculii unei anumite specii nu pot fi pusi impreuna pentru ca se bat.

e suficient sa intrebi la pet shop care sunt acei pesti betta ce pot fi pusi impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...